Напускане по време на майчинство

02.07.2020, 12:53 3906 16

02.07.2020, 12:53
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Пускам нова тема тъй като това, което четох е от отдавна, а пък и май моето е сложен казус. Извинявам се за дългите писания.
Работех в банков клон в града, в който живея. Бях в 4 месец и решиха да го закрият. Фиктивно ме прехвърлиха в друг офис доста далече. Началото на октомври месец изтича първата ми година от майчинството и от финансова гледна точка се налага да започна работа. Е, разбира се не ме устройва да пътувам по 200км на ден, камо ли пък с дете на 1 годинка. Имам втора магистратура педагогика и в нашия град има свободно място. Проблемът е, че както знаете се започва от 15 септември.
Какви опции имам въобще?!
Възможно ли е да прехвърля майчинството на баба(ама пък тя е пенсионерка), за да не губя парички, да се върна уж на работа и да подам молба за напускане/ако удовлетворят по взаимно съгласие без предизвестие/
Ако детенце почне ясла септември месец директно ли бабата спира да взема майчинството/ако въобще може да й се прехвърли/
Другия вариант, който се сещам е да прекратя майчинството си август месец и да се върна на работа като подам предизвестие и или го работя или ползвам отпуск. После да започна и да чакам заплата, но с малко дете и без особена финансова стабилност доста се притеснявам 😑😑
Моля дайте ми някаква информация как мога да постъпя. Наистина имам нужда от помощ. Направо съм в безизходица 😔😔
#1 | 02.07.2020, 13:07
Публикации: 9299 / 1558
Щом бабата не работи на трудов договор или не е СОЛ на високия процент,  не може да й прехвърмите майчинството.
Според мен прекратете ТД непосредствено преди започване на новата работа (с предизвестие или по взаимно съгласие). Ако е с предизвестие,  пресметнете кога да го подадете, че ТД да бъде прекратен в края на август.
#2 | 02.07.2020, 13:19
Публикации: 6668 / 658
Първо трябва да изясните сама за себе си какво искате. Бабата след като е пенсионерка, няма как да ползва отпуска за гледане на дете, ако Вие решите да се върнете на работа.
#3 | 02.07.2020, 14:07
Публикации: 7 / 0
Извинявайте не съм уточнила. Бабата миналата година се водеше на трудов договор, в началото на годината има прекъсване, но от два месеца отново се води на договор. Взема и пенсия.
Гледам детенцето си самичка, нямам избор освен да започна да работя, а наистина 200км път ще ми е трудно
#4 | 02.07.2020, 14:20
Публикации: 352 / 19
Аз обаче не разбрах на бабата на детето или на бабата на майката на детето ще прехвърляте майчинството?
#5 | 02.07.2020, 14:23
Публикации: 7 / 0
Аз обаче не разбрах на бабата на детето или на бабата на майката на детето ще прехвърляте майчинството?
Бабата на дъщеря ми - моята майка😁
#6 | 02.07.2020, 15:49
Публикации: 6668 / 658
Ако сте сигурна, че ще бъдете назначена като педагог във вашия град, прекратете договора с банката непосредствено преди назначаването Ви на новото работно място (както писаха по-горе по взаимно съгласие или с предизвестие) . Дори и да не ползвате полагащия Ви се платен годишен отпуск, би следвало да Ви бъде изплатен като обезщетение за неползван платен годишен отпуск. Ще подадете и необходимите документи за прекратяване на отпуската за гледане на дете. След като бабата работи на трудов договор, може да ползва вместо Вас отпуската за гледане на дете от 1 до 2-годишна възраст и да получава обезщетение от НОИ, което за 2020 год. е 380 лева. Ако детето започне да посещава ясла, бабата няма да има право да ползва отпуска за гледане на дете, но Вие ще имате право (след подаване на необходимите документи) да получавате 50% от обезщетението до навървшване на 2-годишна възраст на детето.
#7 | 02.07.2020, 16:05
Публикации: 7 / 0
Ако сте сигурна, че ще бъдете назначена като педагог във вашия град, прекратете договора с банката непосредствено преди назначаването Ви на новото работно място (както писаха по-горе по взаимно съгласие или с предизвестие) . Дори и да не ползвате полагащия Ви се платен годишен отпуск, би следвало да Ви бъде изплатен като обезщетение за неползван платен годишен отпуск. Ще подадете и необходимите документи за прекратяване на отпуската за гледане на дете. След като бабата работи на трудов договор, може да ползва вместо Вас отпуската за гледане на дете от 1 до 2-годишна възраст и да получава обезщетение от НОИ, което за 2020 год. е 380 лева. Ако детето започне да посещава ясла, бабата няма да има право да ползва отпуска за гледане на дете, но Вие ще имате право (след подаване на необходимите документи) да получавате 50% от обезщетението до навървшване на 2-годишна възраст на детето.
Много благодаря за изчерпателния отговор! Само още едно пояснение, в най-добрия случай ако прекратя взаимоотношения с банката по взаимно съгласие и започна като учител/без да намесвам бабата/, а детето ми тръгне на ясла мога да вземам 1/2 от майчинството, така ли?
Извинявам се за глупавите въпроси, просто наистина искам да знам на какво имам право и да организирам нещата по възможно по-благоприятен начин за детето и мен.
#8 | 02.07.2020, 16:11
Публикации: 6668 / 658
Точно така. Ако не прехвърлите на бабата отпуската за гледане на дете до 2-годишна възраст и детето посещава ясла, Вие имате право на 50% от обезщетението до навършване на 2-годишна възраст на детето. Ако детето боледува често (не Ви го пожелавам, но често се случва при малки деца), Вие винаги може да прекратите получаването на тези 50%, да ползвате лично отпуската за гледане на дете до 2-годишна възраст (но трябва да сте на трудов договор) или да прехвърлите правото на бабата (и тя трябва да е на трудов договор), а детето да не посещава ясла.
#9 | 02.07.2020, 16:32
Публикации: 352 / 19
Има една подробност- взаимоотношенията с общински и държавни предприятия не са това, което бяха! Никой не гарантира осигуряване на работа и доход!
#10 | 02.07.2020, 16:38
Публикации: 6668 / 658
Аз Ви обясних законовите положения. Не се вълнувам от взаимоотношенията между институциите. От 25 години работя в частни фирми.
#11 | 02.07.2020, 16:45
Публикации: 352 / 19
Аз Ви обясних законовите положения. Не се вълнувам от взаимоотношенията между институциите. От 25 години работя в частни фирми.

Не се отнасяше за Вас! Като нищо може да остане и без обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 год. при евентуално напускане от предприятието.
#12 | 02.07.2020, 16:55
Публикации: 6668 / 658
Разбира се, че винаги има риск. Предполагам, че ако Ви приемат като педагог ще бъдете назначена на срочен трудов договор със срок на изпитване в полза на работодателя. Аз затова най-напред написах да прецените добре ситуацията и да решите какво искате, но съм сигурна, че 380 лева обезщетение и 40 лева детски не стигат за нищо.
#13 | 02.07.2020, 19:11
Публикации: 7 / 0
Не се отнасяше за Вас! Като нищо може да остане и без обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 год. при евентуално напускане от предприятието.
Тоест има вариант по някакъв начин да ме прецакат от банката?! За работата като учител ми е сигурно на 95%. Директорката ми е много близка.
#14 | 02.07.2020, 19:15
Публикации: 352 / 19
Абсурд! Нищо не зависи от директорката! С директорката само плашат някои от учениците :)
#15 | 02.07.2020, 19:31
Публикации: 7 / 0
Тук не съм съгласна, но няма да споря. Аз съм от семейство на учители - прабаба, баба, дядо, баща и майка...
Въпросът е да не ме прецакат от банката по някакъв начин. Както написах по-горе искам нещата да са най-благоприятни за дъщеря ми и мен от финансова гледна точка. Себе си мога да лишавам. Както знаете бебешките стоки са с високи цени
#16 | 02.07.2020, 20:17
Публикации: 352 / 19
И на мен не ми се спори!
Още повече пък за произход, професии и желания!
Значи добре трябва да знаете правилото: "Обществото иска ученикът да може да си организира концерт сам понеже притежава музикален талант" :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група