Проверка НАП за продажба лични вещи Еконт

20.11.2021, 00:04 41717 69

#60 | 20.11.2021, 00:04
Публикации: 4365 / 719
Все пак, само по броя пратки не трябва да се търси търговска дейност. Ако заминавам в чужбина и разпродавам покъщината си не мисля, че е търговска дейност, макар че може да има 20-30 продажби за кратко време на различни дреболии и едротии. Друг е въпросът дали питащият може да покаже документи за какво е продал.
#61 | 14.12.2021, 01:32
Публикации: 2 / 0
Здравейте. Видях темата и аз имам следния казус . Преди 2 години и на мен се обадиха че трябва да си платя, данъците за нещата продадени и пратени по еконт и спиди. Всичко добре отидох при счетоводител 2019г оправихме нещата тоест платих там една сума пари за наложени платежи на стойност около 5000 хил лева, на следващата година 2020 пак така . И за изненада днес ми се обаждат че имало вкарана проверка към мен и ме връщат 5 години назад какво съм купил и какво съм продал използвайки еконт и спиди и отделно какви движими и недвижими имущества съм придобил за тоя период, и произхода на парите за тях.  В крайна сметка се оказва че счетоводителите при които съм отишъл и двата пъти различни не са пуснали декларациите и парите в правилната графа и аз си мисля че съм платил по тоя член 50 а дефакто било по коренно различен член и от нап в тая връзка ми правят проверка . Значи колкото служителите в НАП не са наясно с тоя член 50 и декларирането на приходи толкова и повечето счетоводители не са наясно , кое къде се попълва и т.н. При запитване какво ще стане с парите които вече съм дал, казват ще ли да оправят нещата какво значи не е ясно :) . Но пък сега искат произход на всичко с 5 години назад от къде как защо за колко. Някой друг има ли такъв случай ? Боклуците дето аз съм ги продавал повечето са "лични вещи" техника купувана втора трета а може би и 5 пета употреба и буквално такава от кофите :)
#62 | 14.12.2021, 08:39
Публикации: 9297 / 1557
аз си мисля че съм платил по тоя член 50 а дефакто било по коренно различен член

Събудихте любопитството ми. Бихте ли споделили кой е този "коренно различен член", по който дефакто сте платили?

 Колкото до това: "какво съм купил и какво съм продал използвайки еконт и спиди и отделно какви движими и недвижими имущества съм придобил за тоя период, и произхода на парите за тях" - не ми прилича на проверка за объркана графа в ГДД, а за несъответствие между декларирани доходи и стандарт на живота. И по-конкретно -за укриване на доходи.

Боклуците дето аз съм ги продавал повечето са "лични вещи" техника купувана втора трета а може би и 5 пета употреба и буквално такава от кофите
Ако наистина сте продавали "лични вещи", докажете това и спете спокойно. Този доход е необлагаем. Само да стане като при госпожата, дето купувала дрешки от Китай и ги продавала чрез Спиди/Еконт като "лични вещи", защото ги била разопаковала :)
#63 | 14.12.2021, 09:53
Публикации: 668 / 83
 Само да стане като при госпожата, дето купувала дрешки от Китай и ги продавала чрез Спиди/Еконт като "лични вещи", защото ги била разопаковала :)

И ти ми събуди любопитството - има ли повече информация за тази госпожа? Ако е съдебно дело още по-добре.
#64 | 14.12.2021, 20:19
Публикации: 2 / 0


Ами реално от НАП като ми се обадиха ми обясниха че , декларацията е пусната за продажба на движимо и недвижимо имущество, те ми обясняват все едно ако съм купил кола и съм я препродал, за печалба. Тоест в тази графа и двете счетоводителки са пуснали декларацията и съм платил на база изчислено от наложените платежи. И от НАП ми обясняват че именно заради това тръгва проверката заради тази "грешка"  . Те виждат че аз нямам такива събития поради които да дължа данък в тази графа но  не ме и уведомяват за грешка, а чак след 2 години като започват проверка.
#65 | 14.01.2022, 17:04
Публикации: 2 / 0
Вярно ли е че от 01.01.2019 физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон трябва да се осигурява?
#66 | 14.01.2022, 17:19
Публикации: 9297 / 1557
Да

КСО
Чл.4, ал.3, т.2
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица

ЗДДФЛ, чл. 26, ал.7
(7) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) По реда на ал. 1 - 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец.
#67 | 24.10.2022, 14:01
Публикации: 2 / 0
Да

КСО
Чл.4, ал.3, т.2
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица

ЗДДФЛ, чл. 26, ал.7
(7) (Предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) По реда на ал. 1 - 6 се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец.

А при положение, че си на максимални осигуровки на колко трябва да се осигуряваш ?

И съответно ако имаш оборот в Еконт за 6000 лева,направил си печалба 1000 лева,  но си купил стока за 10 000лв като си продал само половината, а другата половина ти залежава какво се декларира - 1000 лв ли или си на минус 5000 лв ? Ако си на минус тогава НАП какво - ще ти върнат пари ли ?
#68 | 21.02.2023, 13:46
Публикации: 1 / 0
Доста интересна тема.
Моето хоби са часовниците. Съответно в последните 2-3 години съм купил 10-15 часовника. Сега реших да пренасоча финансите към други хобита и реших да продам голяма част от часовниците си. Продал съм 6 грубо казано. Може би за около 2000-2500 лв. Реално съм на загуба от почти всеки един от продадените часовници. Би било забавно ако решат, че практикувам губещ бизнес :)
Бележки нямам. Нормално.. Половината са купени на търгове от Ebay. Четейки напоследък форуми очаквам всеки момент някой чиновник от нап да реши, че съм фирма защото съм продал 6-7 часовника. Също така кой и как доказва, кой часовник съм продал? Как да докажа, че за 500 лв съм продал часовник, който съм купил за 350Евро, а не за 250 лв?
#69 | 21.02.2023, 14:48
Публикации: 9297 / 1557
 очаквам всеки момент някой чиновник от нап да реши, че съм фирма защото съм продал 6-7 часовника.
Със сигурност няма да решат, че сте фирма. Защото не сте. Могат обаче да решат, че упражнявате търговска дейност без да сте регистриран като ЕТ и да обложат доходите Ви както при ЕТ. На Вас остава да решите дали да се съгласите с НАП или да докажете, че не сте упражнявал търговска дейност.

 Също така кой и как доказва, кой часовник съм продал?
НАП приема, че имате доходи. От какво точно - ще трябва Вие да го доказвате. Как - с документи.

 Как да докажа, че за 500 лв съм продал часовник, който съм купил за 350Евро, а не за 250 лв? -с документи: документ за придобиването на часовника (с описание какъв точно е, колко струва, кой Ви го е продал...), разписка или каквато бележка издава куриера, че сте изпратили часовника, документ за плащането и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група