Грешен стаж във фиша

16.11.2020, 12:40 3524 13

16.11.2020, 12:40
Публикации: 17 / 0
Здравейте,

Разделям се със сегашния си работодател. Проблема ми е, че през цялото време ми водеха стажа въведен във фиша с 15 дни назад. Теглиха ми някакви локуми защо това е станало така и в крайна сметка ме лъгаха, че ще бъде коригирано, но не беше. Почнала съм работа на 15 число на съответния месец. Предстои да си взема книжката и не знам какво ще бъде написано там. Договора беше срочен, със споразумение за продължение и фактически е бил за точно 24 месеца. За текущия месец още не съм получила възнаграждение и не са подадени данни. Въпроса е какво е нужно да се направи, за да се коригират сега данните? И също къде да направя с правка какво се е водело по ведомост? В НАП ли? Не знам дали изобщо задавам правилните въпроси. Ще ме извините, но не съм счетоводител.
#1 | 16.11.2020, 12:48
Публикации: 9299 / 1557
Тези 15 дни дали ще ги пише във фиша или не, не е от голямо значение.
В трудовата книжка трябва да е записан пълния стаж от 2 години /по Вашите данни/
Например от 16.11.2018 /първи отработен ден/ до 17.11,2020 г /първия ден, през който не сте на работа/ - стаж 20 години, 0 месеца и 0 дни

Нали тези 15 дни от първия месец са Ви платени. Значи са отразени и във ведомостта :)

Справка за осигурителния стаж и осигурителния доход по месеци може да направите в сайта на НАП с ПИК или електронен подпис.
#2 | 16.11.2020, 13:04
Публикации: 17 / 0
Благодаря много за отговора.  В НАП сега проверих на опция ПРАВКА ЗА ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ПО ДАННИ ОТ ДЕКЛАРАЦИИ ОТ НАРЕДБА Н-13 КЪМ КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ, там фигурира този половин липсващ месец от ноември 2018. Значи фиша и ведомостта не е задължително да съответстват?
Но може би просто се получава разлика в данните им по ведомост и във фиша. Което е странно. Защото не са ли там отбелязани тъкмо данните, които се подават в НАП и НОИ и които се генерират в програмата им? Мен ме понаплаши познат счетоводител, който каза, че тези неща винаги съответстват и най-вероятно ще ми водят стажа грешно и ще го впишат с 15 дни по-малко.
#3 | 16.11.2020, 13:46
Публикации: 314 / 38
Програмата може да извежда стажа във фиша към първо число на месеца, за който се получава заплатата, а не към последното число от месеца. Така че информацията е вярна.  Получавайки си първия фиш, към първо число на месеца реално са 0 дни.
#4 | 16.11.2020, 20:17
Публикации: 17 / 0
Пише отработените дни, но фактически към стажа не са добавени дни. Тоест все едно първия месец е 0 дни наистина. Фишовете се пращат със заплатата в края на съответния месец, но откога ги извеждат от програмата не знам, може от първо число наистина.

Сега пък в системата на НАП пък виждам и че декември 2018 ми е писан по-малко изработени часове (правилно са нанесени дни, но часовете се по-малко), защото имах болничен, който ми беше отказан от НОИ, но пък работодателя не е платил нито първите три дни нито е зачел тези дни като стаж (евентуално да се води неплатен отпуск). Може ли изобщо да бъде коригирано това със задна дата? За съжаление с този работодател се разделяме в доста влошени отношения.
#5 | 17.11.2020, 08:25
Публикации: 314 / 38
Според мен няма какво да се коригира. Това което излиза във фиша е коректно.
Как е приключена трудовата книжка? Дайте датите и записания стаж.
Когато имате болничен, който е без право на заплащане естествено, че няма как да се включи в изработените часове. Дните са отразени като дни без осиг. вноски сигурно, щом общия брой работни дни са "правилно нанесени". Къде не са зачетени тези дни като стаж? В трудовата книжка, в персоналния регистър? Болничният Ви е оправдателния документ за отсъствието, той нали не е отменен, а е просто без право на обезщетение. Тогава какъв неплатен отпуск.
Някой Ви пуска мухата, и май търсите под вола теле, предвид факта, че не сте в добри отношения с работодателя.
#6 | 17.11.2020, 12:25
Публикации: 17 / 0
Още не са ми я предали книжката. Ако това, което излиза във фиша е коректно значи излиза, че съм почнала работа 15 дни по-късно.
Видях, че дните за този болничен не са зачетени в регистъра на НАП. За този месец са писани съответните дни, но много по-малко часове. Не е отменен болничния, но е без право на обезщетение, да. Тоест как изобщо стои това нещо в системата, все едно съм била в самоотлъчка някаква?

Честно казано аз единсвено искам да се разделим без разправии повече с тези хора, нямам желание да ги преследвам за нещо, но те правиха всякакви опити да ме прецакват, но това е друга тема.
#7 | 17.11.2020, 13:28
Публикации: 314 / 38
Още не са ми я предали книжката. Ако това, което излиза във фиша е коректно значи излиза, че съм почнала работа 15 дни по-късно.
По-нагоре написах защо стажа във фиша излиза с 15 дни по-малко и това не е никакъв проблем.
Изчакайте си документите, за да видите какъв стаж е нанесен.
Опитвате се да убедите всички тук в собствените си разсъждения, които според мен не са верни, преди още да сте видяла как е приключена книжката. Твърдението на познатия "счетоводител" даже няма да го коментирам.
Видях, че дните за този болничен не са зачетени в регистъра на НАП. За този месец са писани съответните дни, но много по-малко часове.
Е как хем Ви излизат пълните дни в регистъра, хем преценихте и твърдите, че "не са зачетени"?
Това са дни без осигурителни вноски зачетени за осигурителен стаж!
#8 | 17.11.2020, 13:34
Публикации: 17 / 0
Извинявам се, аз не съм счетоводител, вероятно разсъждавам грешно за някои неща. Не знам, в сайта на НАП стоят точните дни, но часовете срещу дните са значително по-малко, все едно съм била на 4 часа. Това имам предвид.
#9 | 17.11.2020, 13:38
Публикации: 314 / 38
Това са действително отработените дни * 8 часа + дните платен отпуск * 8 часа. Щом в регистъра фигурират всички работни дни за месеца, значи няма проблем и не сте ощетена.
Колко действително отработени часа имате през месеца и колко са дните в болничен за месеца?
#10 | 17.11.2020, 13:54
Публикации: 17 / 0
В този месец съм била 9 дена в болничен и останалото време по 8 часа на работа. Дните в този декември са били общо 18 работни. Писани са 72 часа.
#11 | 17.11.2020, 14:05
Публикации: 314 / 38
Значи всичко е точно.
#12 | 17.11.2020, 16:11
Публикации: 17 / 0
Благодаря много. Точно е... В смисъл значи в системата на НАП аз мога да видя само реално отработените часове за месеца с болничния - 72 часа, но стажа си е 18 дни по 8 часа?
П. П. Взех книжката, нанесено е там правилно - 2 години.
#13 | 17.11.2020, 16:42
Публикации: 314 / 38
Точно така.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група