Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

19.12.2014, 09:09 167415 190

#100 | 19.12.2014, 09:09
Публикации: 1166 / 86
Лицето си представя трудовата книжка, за да удостовери, че не е започнало работа и декларира в писмен вид това. Брутната сума на обезщетението се записва в трудовата книжка на стр. 26 мисля, че беше и се издава УП-3 за този период.
#101 | 19.12.2014, 09:21
Публикации: 9200 / 1532
И УП2
#102 | 19.12.2014, 09:26
Публикации: 1166 / 86
И УП2
:good: Точно така! Попълва се в УП-2 на отделен ред.
#103 | 19.12.2014, 13:19
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви за отговорите,а трябва ли да му се издаде някаква заповед за изплащане на тези пари,тъй като лицето иска да се запише в бюрото по труда,а има само заповед за прекратяване на трудовия договор,в която не е вписано, че трябва да му се изплати задължение?
#104 | 19.12.2014, 13:24
Публикации: 5497 / 371
Благодаря Ви за отговорите,а трябва ли да му се издаде някаква заповед за изплащане на тези пари,тъй като лицето иска да се запише в бюрото по труда,а има само заповед за прекратяване на трудовия договор,в която не е вписано, че трябва да му се изплати задължение?

Не
#105 | 19.12.2014, 13:31
Публикации: 1166 / 86
След като му връчите заповедта за освобождаването, лицето има срок от 7 работни дни, за да се запише на бюрото по труда. В самата заповед няма как да се впише нещо, което ЕВЕНТУАЛНО може да се случи. След един месец идва при Вас, декларира, че не е започнал работа, Вие му изплащате обезщетението и го вписвате в трудовата книжка. Така с попълнената трудова книжка отива в НОИ и удостоверява пред тях, че му е изплатено. Това е! Никаква друга заповед не пишете.
#106 | 19.12.2014, 13:47
Публикации: 3 / 0
Благодаря!
#107 | 07.01.2015, 10:47
Публикации: 4 / 0
А ако лицето не подаде молба за изплащане на обезщетение и не представи трудова книжка ? Записъл се е като безработен . Отива в НОЙ за да подаде документи за изплащане на обезщетение за безработица . От там го изпращат при нас за това обезщетение , но той не подава дукларация и не представя трудова книжка.Какво правим тогава?
#108 | 07.01.2015, 12:11
Публикации: 9200 / 1532
Вие нищо не правите. Няма декларация - няма плащане. Давност - три години.
А лицето рискува пак да го върнат от НОИ. Особено ако попадне на някоя праволинейна и не дотам компетентна служителка
#109 | 19.01.2015, 11:16
Публикации: 142 / 4
Здравейте, искам да попитам при изплащане на обезщетение по чл.222 ал.1 КТ в ДЕКЛАРАЦИЯ 6 с код за вид плащане 6  ли се декларира?
#110 | 19.01.2015, 11:29
Публикации: 6652 / 656
Защо с код 6?
#111 | 19.01.2015, 11:55
Публикации: 142 / 4
Бях на семинар по промените на ДОО, на който Катя Кашъмова каза че това обезщетение трябва да се подаде в Д6 с код 6. Между другото това беше нейното становище и миналата година, програмата с която работя обаче го подава с 05 като РЗ. Чудех се кое е правилното...
#112 | 19.01.2015, 13:01
Публикации: 5497 / 371
Защо с код 6?

Защото е допълнително начисление.
Ако го подаде с код 5, ще начислят лихва върху тези суми
#113 | 19.01.2015, 15:30
Публикации: 142 / 4
Това с лихвите не ми стана ясно? Кой и защо ще ги начисли?
#114 | 19.01.2015, 15:37
Публикации: 5497 / 371
Това с лихвите не ми стана ясно? Кой и защо ще ги начисли?

8. Вид плащане - в полета от 8.1 до 8.4 се попълват следните кодове за вид плащане:
........
6 - Допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, попълнен в т. 9 (с изключение на декларираните с код 5);
#115 | 19.01.2015, 15:41
Публикации: 142 / 4
Благодаря
#116 | 26.01.2015, 10:38
Публикации: 264 / 6
Здравейте, за да не пускам нова тема реших да попитам тук.
Лице, освободено в началото на януари на което е начислено обезщетение за неспазване на предизвестието от страна на работодателя.
Кога това лице може да претендира за обезщетение по чл. 222? В смисъл от кога започва да чете законоустановения срок от 1 месец, след който лицето може да си търси обезщетението. Малко се обърках понеже ние му изплащаме обезщетение за неспазен срок на предизвестие от 1 месец. Това значи до началото на февруари и от тогава ли започва да тече месеца след който може да иска обезщетение по чл. 222 или срока тече от началото на януари?
Благодаря предварително!
#117 | 26.01.2015, 11:35
Публикации: 5497 / 371
срока тече от датата на прекратяване на договорът
#118 | 26.01.2015, 15:38
Публикации: 264 / 6
срока тече от датата на прекратяване на договорът

Благодаря Ви!
#119 | 02.02.2015, 20:00
Публикации: 6 / 1
Здравейте,
предстои ми изплащане на обезщетение по чл.222, ал.1 за периода 01.01.2015-31.01.2015. Лицето е работило на 8 часа и трудовия стаж е равен на осигурителния. Грешно ли е ако посоча и този стаж на отделен ред, освен стажа за периода на обезщетението? Другият ми въпрос е следния: обезщетението по чл.222 ще бъде изплатено заедно с януарските заплати на останалите служители и в Д6 - с код 5 ли трябва да се декларира, тъй като попада в срока за деклариране на осигуровките за януари? Благодаря предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група