Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

03.02.2015, 09:58 168739 190

#120 | 03.02.2015, 09:58
Публикации: 5497 / 371
Грешно ли е ако посоча и този стаж на отделен ред, освен стажа за периода на обезщетението?

Къде да го посочите? И за кои други обезщетения говорите?

Другият ми въпрос е следния: обезщетението по чл.222 ще бъде изплатено заедно с януарските заплати на останалите служители и в Д6 - с код 5 ли трябва да се декларира, тъй като попада в срока за деклариране на осигуровките за януари? Благодаря предварително!

Да
#121 | 03.02.2015, 10:11
Публикации: 264 / 6
Привет. Освободихме лице, считано от 06.01.2015г. на което му се дължат съответно обезщетения по чл. 224, ал. 1 (за неизползван платен годишен отпуск) и по чл. 220, ал. 1 (за неспазване на предизвестието от страна на работодателя). Понеже лицето през месец януари има отработен 1 ден, обезщетенията ги начислявам съответно със заплатите за месец януари, като на обезщетенията се начислява само данък. Заплатите за януари се начисляват през февруари, като има голяма вероятност лицето да поиска и обезщетение по чл. 222, ал. 1, което трябва да начисля със заплатите за месец февруари. Въпросът ми е правилен ли е алгоритъма, или бъркам някъде? Благодаря предварително!
#122 | 03.02.2015, 10:17
Публикации: 5497 / 371
 обезщетение по чл. 222, ал. 1, което трябва да начисля със заплатите за месец февруари.

Зависи от това кога ще подаде заявлението лицето и дали сте приключили заплатите зза м.01. Ако не сти ги приключили - може да направите начислението в същия месец.

За обезщетението по чл.220 и 224 - да, така е
#123 | 03.02.2015, 10:26
Публикации: 264 / 6
Лицето така или иначе, преди 06.02.2015г. няма как да претендира за обезщетение по чл. 222, ал. 1, а поради неприятния развой на събитията и леко тягостната обстановка ми се иска да съм приключил заплатите за януари с текущите обезщетения и да ми подпише ведомостта. Щом не е проблем чл. 222, ал. 1 да се начисли с февруарските заплати ще процедирам така. Много Ви благодаря за отговора.  :good:
#124 | 03.02.2015, 10:30
Публикации: 6 / 1
Здравейте, нещо не се изказах правилно. На лицето, което ще му изплащам обезщетение по чл.222 ал.1 ще му изготвям УП-3. Програмата ми го прави за целия осигурителен стаж.Та се чудех дали има смисъл да изготвям УП-3 като на един ред посоча осигурителния стаж, който е равен на трудовия и на отделен ред стажа по обещетението по чл.222 ал.1 или да направя УП-3 само за периода на обезщетението?
#125 | 03.02.2015, 10:50
Публикации: 5497 / 371
Може в едно УП3, но задължително периодът по чл.222 трябва да е на отделен ред
#126 | 03.02.2015, 10:53
Публикации: 1166 / 86
Защо да се посочва осигурителния стаж в УП-3 за периода преди обезщетението? Лицето е била на 8 часов работен ден и трудов, и осигурителен стаж са равни. Аз издавам само на обезщетението при такъв случай.
#127 | 03.02.2015, 10:56
Публикации: 6 / 1
Много Ви благодаря!
#128 | 03.02.2015, 11:42
Публикации: 5497 / 371
Защо да се посочва осигурителния стаж в УП-3 за периода преди обезщетението? Лицето е била на 8 часов работен ден и трудов, и осигурителен стаж са равни. Аз издавам само на обезщетението при такъв случай.

Вероятно в конкретния случай, лицето е работило на по-малко от 8 часа :)
#129 | 03.02.2015, 11:50
Публикации: 1166 / 86
Първоначално и аз така си помислих, но се върнах в началото на зададения въпрос и видях, че става въпрос за 8 часов работен ден с равен трудов и осигурителен стаж. Затова вметнах и моят въпрос. :)
#130 | 03.02.2015, 13:26
Публикации: 5497 / 371
Първоначално и аз така си помислих, но се върнах в началото на зададения въпрос и видях, че става въпрос за 8 часов работен ден с равен трудов и осигурителен стаж. Затова вметнах и моят въпрос. :)

Да, права сте, УП3 трябва да се издаде само за периода на обезщетението
#131 | 03.02.2015, 13:44
Публикации: 214 / 40
е нали от 2015 вече не е задължително издаването на документи за осиг.стаж/доход, при прекратяване?
изплащането на обезщетение по чл.222 КТ се декларира с Д1 - код 27, и в Регистъра на осигурените лица ще има данни за този стаж

аз смятам от тази година да процедирам така - като декларирам всичко (включително и обезщетенията, което е супер тегаво, когато обхващат дни от два месеца, за да се вържат с Д6), пускам една разпечатка от услугите на НОИ с ИКО за всички подадени декларации за това лице, подпис и печат на управителя, и това е - и без това скоро ще гледат единствено там за данни
#132 | 03.02.2015, 13:45
Публикации: 5497 / 371
е нали от 2015 вече не е задължително издаването на документи за осиг.стаж/доход, при прекратяване?
изплащането на обезщетение по чл.222 КТ се декларира с Д1 - код 27, и в Регистъра на осигурените лица ще има данни за този стаж

аз смятам от тази година да процедирам така - като декларирам всичко (включително и обезщетенията, което е супер тегаво, когато обхващат дни от два месеца, за да се вържат с Д6), пускам една разпечатка от услугите на НОИ с ИКО за всички подадени декларации за това лице, подпис и печат на управителя, и това е - и без това скоро ще гледат единствено там за данни

По Вашата логика и Трудова книжка не е необходимо да се попълва :)
#133 | 03.02.2015, 13:45
Публикации: 1166 / 86
Далила, надявам се, че не си се засегнала нещо! С Вас си сверявам часовника. Следващият път, моля на ТИ! Тук нали сме като едно "семейство"?  :flowers:
#134 | 03.02.2015, 13:47
Публикации: 214 / 40
По Вашата логика и Трудова книжка не е необходимо да се попълва :)

не ми е такава логиката, но нейсе :) трудовата книжка е по КТ, а и удостоверява единствено трудов стаж, така че промените в КСО не я хващат
#135 | 03.02.2015, 13:47
Публикации: 1166 / 86
е нали от 2015 вече не е задължително издаването на документи за осиг.стаж/доход, при прекратяване?
изплащането на обезщетение по чл.222 КТ се декларира с Д1 - код 27, и в Регистъра на осигурените лица ще има данни за този стаж
Аз пък не намерих къде точно го пише това?
#136 | 03.02.2015, 13:47
Публикации: 5497 / 371
Далила, надявам се, че не си се засегнала нещо! С Вас си сверявам часовника. Следващият път, моля на ТИ! Тук нали сме като едно "семейство"?  :flowers:

В никакъв случай не съм се засегнала :)
Ако ти не беше обърнала внимание, че е на 8 часа лицето, колежката щеше да издаде УП3 за целият период+обезщетението, което не е редно
#137 | 03.02.2015, 13:49
Публикации: 5497 / 371
Аз пък не намерих къде точно го пише това?

Нов текст от 2015г
КСО чл. 5 (7) (Предишна ал. 6, доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Осигурителят е длъжен по искане на осигуреното лице, на негов представител и/или на длъжностните лица по чл. 40, ал. 3, чл. 54ж, ал. 1 и чл. 98, ал. 1 да издава безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход, както и да удостоверява факти и обстоятелства, свързани с тях, в 14-дневен срок от искането.

Предишният текст:
КСО чл. 5 (7) (Предишна ал. 6, доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г.) Осигурителят е длъжен да издава безплатно документи за осигурителен стаж и осигурителен доход:
1. при прекратяване на трудови или служебни правоотношения-в срок до 30 дни от прекратяване на правоотношението;
2. по искане на осигуряваното лице или негов представител-в 14-дневен срок от искането.


По тази промяна е интерпретацията на колегата :)
#138 | 03.02.2015, 13:53
Публикации: 214 / 40
По тази промяна е интерпретацията на колегата :)

именно :) според мен е съвсем очевидно, че подобно задължение вече нямаме

а технологично погледнато - след като справките на НОИ позволяват експорт във файлови формати, достатъчно е отгоре върху таблиците от там да сложа антетка, че е Документ за осигурителен доход и стаж, не ли?
#139 | 03.02.2015, 13:54
Публикации: 1166 / 86
Намерих го! Бях отворила стар КСО. Еха, ама това е СУПЕР!!!  :bow:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група