Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

25.10.2013, 14:23 136967 190
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#60 | 25.10.2013, 14:23
Публикации: 1531 / 167
Дори не трябва да се посочва това обезщетение, защото може да се окаже, че не се дължи.

И все пак се записва в заповедта като дължимо.
#61 | 25.10.2013, 14:38
Публикации: 9406 / 1602
Защо ще се впише като дължимо, Алекс, като може да се окаже, че не се дължи ?
#62 | 25.10.2013, 14:42
Публикации: 95 / 20
 :hi:
Не се пише в заповедта,т.к означава,че ще бъде изплатено,а не е сигурно дали ще е така.
#63 | 25.10.2013, 14:51
Публикации: 1531 / 167
Вписване на обезщетения в заповедта за освобождаване
По принцип, това обезщетение не се вписва в заповедта за освобождаване, тъй като не е ясно дали ще бъде дължимо или не /т.е. мможе де започнете работа през това време/.
В заповедта за освобождаване се вписват задължително обезщетенията за неизползван платен отпуск /чл.224 от КТ/ и за неспазено предизвестие, ако същото не е спазено /чл.220 от КТ/. Това, че тези обезщетения не са вписани , не ги прави недължими от страна на работодателя.

Само това обезщетение не се записва.
Извинявам се. :bow:
#64 | 25.10.2013, 14:55
Публикации: 3354 / 252
Аз го вписвам в заповедта за освобождаване, но в други условия вписвам кога ще бъде платено и срещу какъв документ.
#65 | 25.10.2013, 15:30
Публикации: 66 / 4
Аз го вписвам в заповедта за освобождаване, но в други условия вписвам кога ще бъде платено и срещу какъв документ.
A размера как вписвате  :hmmm:
#66 | 25.10.2013, 15:36
Публикации: 3354 / 252
Вписвам така: Обезщетение чл.222 ал.1 от КТ и брутната сума, която се полага като обезщетение
В други условия вписвам: Обезщетението да се изплати след изтичане на един месец от настоящата заповед след представяне на трудова книжка.
Това е :)
#67 | 11.03.2014, 19:17
Публикации: 30 / 0
При спазени всички изисквания и попълнени декларации, и представена трудова книжка в какъв срок трябва да бъде изплатено обезщетението? Все още не е с извинението, че при попълването на УП-тата е открита някаква грешка и сумата се преизчислява. Подадох декларацията, че не съм започнала работа, на 21.02. Дължимото е 1 брутна заплата, но по договор или последната получена такава, предхождаща месеца на съкращение?
#68 | 12.03.2014, 10:26
Публикации: 5550 / 369
Предполагам, че при изплащане на заплатите на всички служители от фирмата за м. Февруари.
Обезщетението е 1 брутна заплата на база последен отработен месец, в който имате най-малко 10 отработени дни.

Реално няма да получите чисто брутното възнаграждение, защото върху него има осигуровки и данък
#69 | 12.03.2014, 10:31
Публикации: 148 / 7
Предполагам, че при изплащане на заплатите на всички служители от фирмата за м. Февруари.
Обезщетението е 1 брутна заплата на база последен отработен месец, в който имате най-малко 10 отработени дни.

Реално няма да получите чисто брутното възнаграждение, защото върху него има осигуровки и данък

Колега, защо смятате, че това е базата за изчисляване на обезщетението?
#70 | 12.03.2014, 10:52
Публикации: 5550 / 369
Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.

Да, грешката е моя, не се търси месец с поне 10 отработени дни

Р.Р. Колега, а вие защо ми задавате въпроси, а не ме коригирахте?
#71 | 12.03.2014, 11:22
Публикации: 148 / 7
Не знам. Ама и в тая хипотеза не  знам дали сме, защото я е само в случай, че няма пълен отработен месец.
#72 | 12.03.2014, 11:23
Публикации: 148 / 7
За успокоение да спомена само, че масово се греши и от съдии.
#73 | 12.03.2014, 11:28
Публикации: 5550 / 369
Не знам. Ама и в тая хипотеза не  знам дали сме, защото я е само в случай, че няма пълен отработен месец.

А как ще е според Вас, като има пълен месец?
#74 | 12.03.2014, 11:31
Публикации: 148 / 7
При наличен пълен месец, БТв за този месец ще е база (естествено, неговите елементи, които влизат в базата).
При неналичен нито един такъв,( Когато работникът или служителят не е отработил  ПЪЛЕН работен месец),  ще сме в хипотезата на чл.19, ал.1 НСОРЗ, която цитирахте и ще приложим естествено диспозицията на тази норма.
#75 | 12.03.2014, 11:34
Публикации: 5550 / 369
При наличен пълен месец, БТв за този месец ще е база (естествено, неговите елементи, които влизат в базата).
При неналичен нито един такъв,( Когато работникът или служителят не е отработил  ПЪЛЕН работен месец),  ще сме в хипотезата на чл.19, ал.1 НСОРЗ, която цитирахте и ще приложим естествено диспозицията на тази норма.


При неналичен нито един такъв
Ако два-три предходни месеци не е работило поради някаква причина, третият-четвъртият предходен е с отработени 6 дни. Лицето е работила 3 години например. Кой месец ще е база според Вас?
#76 | 12.03.2014, 11:43
Публикации: 148 / 7
Връщате се назад и търсите месец с отработени всички дни.
Не ви вършат работа месеци с 6 отработени дни.
Не стана ли ясно.
Пълен месец
#77 | 12.03.2014, 11:47
Публикации: 5550 / 369
Връщате се назад и търсите месец с отработени всички дни.
Не ви вършат работа месеци с 6 отработени дни.
Не стана ли ясно.
Пълен месец

Напротив :)
Тогава се прилага чл.19 :)

Или ако смятате, че сте права, копнете ми къде в норматив пише, че чл.19 се прилага само при неналичен нито един пълен месец
#78 | 12.03.2014, 12:09
Публикации: 148 / 7
Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.

То си пише на български.

Когато работникът не е отработил ПЪЛЕН РАБОТЕН МЕСЕЦ.
От това по-ясно, здраве му кажи.

Или за Вас 6 дни отрабетони и 15 дни отпуск, поради временна неработоспособност са  ОТРАБОТЕН пълен работен месец?
#79 | 12.03.2014, 13:17
Публикации: 5550 / 369
Чл. 19. (1) Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.

То си пише на български.

Когато работникът не е отработил ПЪЛЕН РАБОТЕН МЕСЕЦ.
От това по-ясно, здраве му кажи.

Или за Вас 6 дни отрабетони и 15 дни отпуск, поради временна неработоспособност са  ОТРАБОТЕН пълен работен месец?

Да, пише ясно, но не пише, че при  нито един такъв пълен..........

Или за Вас 6 дни отрабетони и 15 дни отпуск, поради временна неработоспособност
прилагам чл.19 :) независимо, че предни месеци има пълни отработени :)


Връщате се назад и търсите месец с отработени всички дни.
Не ви вършат работа месеци с 6 отработени дни.
Не стана ли ясно.
Пълен месец

Май започвате да си противоречите :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове