Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

03.02.2015, 13:57 169765 190

#140 | 03.02.2015, 13:57
Публикации: 5497 / 371
именно :) според мен е съвсем очевидно, че подобно задължение вече нямаме

а технологично погледнато - след като справките на НОИ позволяват експорт във файлови формати, достатъчно е отгоре върху таблиците от там да сложа антетка, че е Документ за осигурителен доход и стаж, не ли?

Не е отпаднало издаването на УП!
А Вашата интерпратация е точно това. Ще давате някаква си разпечатка!
#141 | 03.02.2015, 14:44
Публикации: 214 / 40
Не е отпаднало издаването на УП!
А Вашата интерпратация е точно това. Ще давате някаква си разпечатка!

но не и задължително издаването им в 30-дневен срок от прекратяване на трудовото правоотношение, какво му е сложното за проумяване? единственият срок за издаване на УП-та е 14-дневен, след искане на лицето.

"документите по утвърдени образци", съгласно НПОС, са един от източниците на информация за осигурителен стаж и доход, но не и единствен, или задължителен

при наличие на данни по чл.5, ал.4, т.1 КСО, изобщо не се стига до необходимост от въпросните образци УП-та, а моята "разпечатка" абсолютно недвусмислено отразява пълнотата на такива данни, включително и с датата им на запис в НОИ

ако в някакъв момент лицето си поиска такива документи, и в този някакъв момент чл.40, ал.4 (непроменена от 2003.....) и чл.38, ал.16 все още съществуват в този вид, няма проблем да издам исканото

съзнателно игнорирам тона и удивителната, подходящи по-скоро за служител от пенсионно гише :)
#142 | 03.02.2015, 14:51
Публикации: 5497 / 371
ако в някакъв момент лицето си поиска такива документи, и в този някакъв момент чл.40, ал.4 (непроменена от 2003.....) и чл.38, ал.16 все още съществуват в този вид, няма проблем да издам исканото[/u]

 :good:  :smile1:

#143 | 05.02.2015, 15:35
Публикации: 264 / 6
 обезщетение по чл. 222, ал. 1, което трябва да начисля със заплатите за месец февруари.

Зависи от това кога ще подаде заявлението лицето и дали сте приключили заплатите зза м.01. Ако не сти ги приключили - може да направите начислението в същия месец.

За обезщетението по чл.220 и 224 - да, така е

Здравейте отново. По казуса, лицето утре ще дойде с декларация и трудова книжка, за да удостовери, че не е започнало работа, а заплатите за януари са приключени, което означава, че обезщетението по чл. 222, ал. 1, трябва да го начисля със заплатите за февруари. Проблем ли ще бъде, утре да впиша съответното обезщетение в трудовата книжка на лицето, а реално да бъде изплатено другия месец? Лицето обясни, че имало някакъв срок, който трябвало да спази пред НОИ след попълване на обезщетението в книжката. Някой запознат ли е?
#144 | 05.02.2015, 15:44
Публикации: 5497 / 371
Проблем ли ще бъде, утре да впиша съответното обезщетение в трудовата книжка на лицето, а реално да бъде изплатено другия месец?   Не е проблем


Лицето обясни, че имало някакъв срок, който трябвало да спази пред НОИ след попълване на обезщетението в книжката.   Срокът за подаване на документи в НОИ е 3 месеца от освобождаването
#145 | 05.02.2015, 15:55
Публикации: 264 / 6
Проблем ли ще бъде, утре да впиша съответното обезщетение в трудовата книжка на лицето, а реално да бъде изплатено другия месец?   Не е проблем


Лицето обясни, че имало някакъв срок, който трябвало да спази пред НОИ след попълване на обезщетението в книжката.   Срокът за подаване на документи в НОИ е 3 месеца от освобождаването

Благодаря! Значи, че лицето е освободено считано от 06.01.2015 г. (това е първият работен ден в който лицето не е на работа) в книжката записвам, че обезщетението е със срок от 06.01.2015 г. до 05.02.2015 г. Правилно ли съм разбрал? А мога ли да издам съответно УП-2 и УП-3 с изплащането на обезщетението през март месец? Във НОИ ще искат ли УП-тата?
#146 | 05.02.2015, 15:59
Публикации: 5497 / 371
 срок от 06.01.2015 г. до 05.02.2015   Да

В НОИ няма да искат УП-та, но задължително трябва да издадеш УП3 за този месец.

р.р. Изплащането на обезщетението няма нищо общо с документите
#147 | 05.02.2015, 16:40
Публикации: 264 / 6
Супер, благодаря Ви много  :bow:
#148 | 06.02.2015, 09:46
Публикации: 264 / 6
Сега гледам, че в книжката на лицето по обезщетението по чл. 220 ал. 1 за неспазено предизвестие съм въвел дата от 01.01.2015 до 31.01.2015 г., а сега, когато попълвам обезщетението по чл. 222, ал. 1, трябва да впиша дата от 06.01.2015 до 05.02.2015г.
Това може ли да се окаже проблем в НОИ или някъде другаде?
#149 | 06.02.2015, 10:17
Публикации: 5497 / 371
Сега гледам, че в книжката на лицето по обезщетението по чл. 220 ал. 1 за неспазено предизвестие съм въвел дата от 01.01.2015 до 31.01.2015 г., а сега, когато попълвам обезщетението по чл. 222, ал. 1, трябва да впиша дата от 06.01.2015 до 05.02.2015г.
Това може ли да се окаже проблем в НОИ или някъде другаде?

В ТК ли? Обезщетението за неспадено предизвестие не се вписва там
#150 | 06.02.2015, 10:59
Публикации: 264 / 6
Ами не знам защо така лошо са ме подвели. Казаха ми в ТК да впиша обезщетенията по чл. 220 и 224 и го сторих.
Отчитам го като грешка, но поне обезщетението по чл. 222, ал. 1 е вписано правилно (надявам се).
Още не са пропищяли... Ще се чуе ако има проблем.
#151 | 23.03.2015, 16:39
Публикации: 163 / 2
Здравейте , имам питане за УП 2 и обезщетението по чл 222, ал 1 - същото е изплатено -2009 година , но счетоводителката не е удържала осигуровки , а само ДОД. Съответно не е и подадена и Д 1. Може ли съвет как да процедирам - при изготвянето на УП2
#152 | 24.03.2015, 11:03
Публикации: 3145 / 253
А дали е издадено УП-3?
#153 | 24.03.2015, 11:07
Публикации: 163 / 2
не , не е издавано  :noexpression:
#154 | 24.03.2015, 11:10
Публикации: 3145 / 253
Би трябвало да се оправят нещата сега, но при желание на лицето. Ако то не желае, издавате УП-2 без това обезщетение.
#155 | 24.03.2015, 11:18
Публикации: 163 / 2
т е за да участва в осиг му доход при негово желание , трябва да се  коригира Д 1 за съответния период , да се внесат съответните осигуровки и чак тогава да се издаде документът. Корекцията на Д1 не става ли   вече с предписание от НОИ , не съм наясно с този момент
#156 | 24.03.2015, 11:23
Публикации: 3145 / 253
Подавате молба в деловодството на НОИ за издаване на предписание и описвате подробно случая. Те ще ви издадат и ще подадете Д1. И не се коригира Д1, а се подава нова такава. За този период лицето няма Д1, за да е коригираща
#157 | 24.03.2015, 11:25
Публикации: 163 / 2
Благодаря ви много , Таня
#158 | 28.05.2015, 13:39
Публикации: 244 / 6
Здравейте,
ще върнат ли за корекции от НАП /НОИ ако е изплатено обезщетение по чл.222 за 30 дни, но е започнало с един ден по-късно от датата на освобождаване. т.е. лицето е освободено считано от 12.01.2015г а обезщетението е за периода 13.01.2015 - 11.02.2015 вкл.?
#159 | 28.05.2015, 13:41
Публикации: 5497 / 371
Здравейте,
ще върнат ли за корекции от НАП /НОИ ако е изплатено обезщетение по чл.222 за 30 дни, но е започнало с един ден по-късно от датата на освобождаване. т.е. лицето е освободено считано от 12.01.2015г а обезщетението е за периода 13.01.2015 - 11.02.2015 вкл.?

Да, от НОИ ще искат да направите корекция. След това ще започнат да изплащат обезщетение на лицето.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група