Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

28.01.2016, 11:21 171074 190

#180 | 28.01.2016, 11:21
Публикации: 6 / 0
Питах в НОИ, единия път ми казаха да изчакам двете обезщетения и тогава да се регистрирам, втория път ми казаха, че може и по-рано, затова исках да попитам и тук. А по въпроса с изчисляване на второто обезщетение,имате ли идея как ще стане, след като имам болничен в предходния месец? Четох цялата тема и се притеснявам дали ще ми дадат цяла заплата или само това, което реално съм получила от работодателя, защото една част е като болничен от НОИ. Много благодаря за отговора и се извинявам за многото въпроси, просто работих почти 19години при този работодател, никога не съм напускала и не съм била съкращавана и малко се притеснявам, защото не разбирам всичко по процедурите!
#181 | 28.01.2016, 11:26
Публикации: 9460 / 1601
Обезщетението по чл.222, ал.1 е една заплата. Няма значение, че предходния месец имате болнични.
Регистрацията в агенцията по заетостта е в 7 дневен срок от прекратяване на трудовия договор. Регистрацията в НОИ - до три месеца след прекратяване на ТД и е добре да стане след плащането на обезщетението по чл. 222/1
#182 | 28.01.2016, 11:36
Публикации: 6 / 0
В агенцията по заетостта вече се регистрирах, остана в НОИ и явно ще изчакам края на другия месец, когато ще ми изплатят обезщетението, още веднъж много благодаря за отговорите, хубав и усмихнат ден!
#183 | 28.01.2016, 11:37
Публикации: 1187 / 228
Ще ви дадат обезщетение в  размер на "брутно трудово възнаграждение" за времето, през което сте останала без работа, но за не повече от 1 месец. Или във вашия случай  -  за 1 месец.
Обезщетение не се изплаща по трудова книжка - работодателя ще извърши вписването на дължимата сума, тя ще бъде начислена във ведомостта и ще Ви бъде изплатена. В трудовата книжка ще бъде нанесен още 1 месец стаж.
На борсата(АЗ) е редно да се запишете в седемдневен срок, независимо какво ви казват, а в НОИ - след изплащане на обезщетението.
Прочетох нещо за две обезщетения - имате някакви подобни уговорки, или сте получила и обезщетение за неспазено предизвестие от страна на работодателя(то в случая така или иначе няма пряка връзка със случая - просто уточнение).
#184 | 28.01.2016, 16:59
Публикации: 6 / 0
Утре ще получа обезщетение по чл 220 за неспазено предизвестие, а след това, като подам декларация месец след датата на съкращаване, ще получа това по чл 222 за месец без работа. Не знам как е на другите места, тук ги изплащат със заплатите на края на месеца. Ще изчакам за регистрацията в НОИ, щом трябва да са вече изплатени парите, за да не се объркат нещо плащанията, просто за разглеждане на документите прочетох, че трябва месец и исках да ги дам по-рано, за да не се разтягат във времето нещата.
#185 | 16.02.2017, 11:52
Публикации: 17 / 0
Предстой ни изплащане на обезщетение по чл.222 ал.1 за февруари 2017. Лицето е освободено от 01.02.2017. Периодът трябва да е 01.02.-01.03.2017 или 01.02.-03.03.2017 - 30 календарни дни ?
#186 | 26.07.2018, 09:38
Публикации: 244 / 6
Предстой ни изплащане на обезщетение по чл.222 ал.1 за февруари 2017. Лицето е освободено от 01.02.2017. Периодът трябва да е 01.02.-01.03.2017 или 01.02.-03.03.2017 - 30 календарни дни ?
Това е много важен въпрос, който интересува и мен. Но никой не е отговорил. Сега на мен ми предстои за месец юли да подам декларация 1 с код 27 за обезщетение и също незнам кои дати да посоча - от 01.07. до 30.07 /за 30 дни/ или от 01.07. до 31.07. /за 31 дни... Незнам в НОИ как практикуват и откога ще му изплащат обезщетението. Нали за трудов стаж взимат 1 месец за 30 календарни дни и затова се обърквам.
#187 | 26.07.2018, 09:53
Публикации: 261 / 24
Прочетете тук

Когато е от 01 число, няма какво да го мислите  :wink1: - включително последния ден на месеца- 01-31 - зависи от броя на дните.
#188 | 28.01.2020, 17:38
Публикации: 109 / 2
Здравейте,
Имам получена декларация, че съкратено лице е останало без работа за едномесечен период след датата на съкращаване (период 20.12.2019 - 20.01.2020), с искане за изплащане на обезщетение по чл. 222, ал. 1. То е входирано в деловодството с дата 24.01.2010.
В какъв срок след получаването на искането следва да се изплати обезщетението?

Благодаря в аванс.
#189 | 28.01.2020, 20:22
Публикации: 4430 / 744
При диагонално търсене:

КТ Чл. 228.
...
(3) Обезщетенията по този раздел, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение, се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.

Само че, 222 (1) не е дължимо (автоматично) при прекратяване на трудовото правоотношение. Може би аналогично - не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който обезщетението е заявено?

Аз, при възможност, бих го изчистил възможно най-скоро, че се забравя :)
#190 | 29.01.2020, 09:15
Публикации: 109 / 2
Мерси!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група