Обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ

28.05.2015, 13:47 164657 190

#160 | 28.05.2015, 13:47
Публикации: 242 / 6
Благодаря  :good:
#161 | 28.05.2015, 13:50
Публикации: 242 / 6
Странно, че вече сме края на май а още нямаме писмо.
#162 | 10.06.2015, 18:35
Публикации: 12 / 2
Малко се обърках в изчисляването обезщетението по 222(1) КТ.
ще запитам с други примерни данни:
1900 Бр РЗ /примерно/ - при 19 р.дни за 05.2015 - 100 лв / ден
прекратяване, считано от 20.05.2015
срок на 222(1)КТ - 20.05-19.06.2015
ще рече 8 работни дни от 05.2015 и 15 - от 06.2015
изчислението, което срещнах по-горе включваше определяне на БрРЗ/на ден за всеки отделен месец от визираните два и за 06.2015 -
за 05.2015 - 1900/19=100, а за 06.2015 - 1900/22=86.36
сиреч размерът на обезщетението вместо 1 БрРЗ се намалява на 98.63% от нея, в случая;
винаги съм мислел, че презумцията човек да получи една БрРЗ за един календарен несец и като така му дължим 1900 за 23 раб,дни /в рока на обезщетението/, разпределени към въпросните два месеца/
някой ще помогне ли - кое основание бъркам при това си тълкувание ?
и как конкретно /в слчуая/ определяме "месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието" - началото на срока на обезщетението или края на същия, в който получаваме потвърждение, че дължим такова - ?
спорна и безаварийна!
#163 | 11.06.2015, 11:50
Публикации: 3145 / 253
Брутната работна заплата разделяте на работните дни в месеца за обезщетението и тогава намирате колко лева дължите за май и колко лева за юни.
#164 | 11.06.2015, 12:35
Публикации: 12 / 2
Брутната работна заплата разделяте на работните дни в месеца за обезщетението и тогава намирате колко лева дължите за май и колко лева за юни.
сиреч лицето си получава една Бр РЗ за един календарен месец, както се надявах 'тайно'
нищо не казахте за определяне момента на възникване на основанието /от който зависи базовия месец/ - !?
а при начисляване според момента на потвърждаване на задължението /т.е. в края на въпросния месеца-период за обезщетението/, как процедирате с Д1 и Д6, да споделите практична опитност :) ? - Д1 корекция за предходния месец + 'корекция' в увеличение на Д6 ?
#165 | 11.06.2015, 12:44
Публикации: 3145 / 253
#166 | 11.06.2015, 13:38
Публикации: 1660 / 201
Ако работник е съкратен, считано от 04.05.15г. , периодът на обезщетението 04.05-31.05 ли е?
Съгласно изискването да не е повече от 1 месец.
#167 | 11.06.2015, 13:49
Публикации: 8915 / 1473
Ако работник е съкратен, считано от 04.05.15г. , периодът на обезщетението 04.05-31.05 ли е?
Съгласно изискването да не е повече от 1 месец.
Ако е започнал работа другаде на 01.06. - да. Ако не е започнал работа, периодът е 04.05-03.06. включително
#168 | 11.06.2015, 13:52
Публикации: 1660 / 201
Благодаря, XXXXX!
#169 | 12.06.2015, 09:56
Публикации: 1302 / 182
Извинявам се, колеги, за глупавия въпрос, но някой да е чувал или чел, че обезщетението по чл. 222 (1) трябва задължително да се изплати в момента на подаване на декларация от освободеното лице, че в периода от ... до ... е останало без работа???  :blink:
#170 | 12.06.2015, 09:58
Публикации: 3145 / 253
Нито съм чувала, нито съм чела
#171 | 12.06.2015, 10:48
Публикации: 4160 / 664
Нито пък е възможно в определени случаи.
#172 | 12.06.2015, 11:05
Публикации: 1302 / 182
Именно!
Ама умниците от ГИТ са дали подобна идея на една дама, освободена поради закриване на част от фирмата, в която е работила и тя е решила да води дело.
Ама нека води, де, то емоции трябва да има...  :wink1:
Лек петък ви желая и хубави почивни дни...
#173 | 24.06.2015, 11:56
Публикации: 123 / 2
здравейте
За първи път имам случай на съкращение на работник по чл 328 ал 1 кт -намаляване на работата
сигурно има такава тема но ще задам тук въпросите и ще съм много благодарна на отговорите ви
Първо-задължително ли е да се изплати обезщетението по чл 222 за да се запише лицето на борсата и да получава от там обезщетение Доколкото си спомням в 7-дневн срок от прекратяването трябва да се запише на борсата за да не се бави обезщетението от борсата- ами ако е напуснало на 30.06 и се запише на 5,07 и на 05,08 отиде пак на борсата и декларира че има изплатено обезщетение по чл 222?
Ами ако изобщо не отиде и не декларира че е получил обезщетение по чл 222?
Това обезщетение /по чл 222/ във ведомостта за юли ли се включва или може с ордер да се документира?
издава ли се отделно уп2 за него, или да изчакам с общото уп2 и да го включа в него?
Понеже за този период, за който се изплаща обезщ. по чл 222 не се внася здравно,
трябва ли лицето да подаде декларация като безработен и да си плати здравното само за юли?
и  последно-вписва ли се това обезщетение в трудовата книжка?
Притеснява ме че работника и работодателя може да се споразумеят да не се изплаща обезщетение по чл 222 и тогава работника да има проблем с борсата и с получаването на обезщетение за безработица...
Извинявам се за дългото обяснение на проблема...
#174 | 24.06.2015, 12:23
Публикации: 8915 / 1473
Дори да се споразумеят, това отказване от права няма законова сила.
Ако потърсиш във форума - в друга тема съм анализирала мотивите на НОИ да изискват плащането на това обезщетение.

Вписва се в ТК. Издават се УП 2 и 3. Може отделно, може и в общото, но на отделен ред.
Трябва да си внесе здравните. Подава Д7.
Ако обезщетението е платено, но не декларирано от лицето в НОИ - ще има проблем. Нали работодателят подава Д1. Ако обезщетението не се поиска/плати сега, а след две години, то за периода на обезщетението лоцето ще връща полученото от борсата.
#175 | 24.06.2015, 14:48
Публикации: 123 / 2
Много благодаря!
#176 | 27.01.2016, 12:50
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Бих искала да ви попитам няколко неща: На 12.01.2016 бях съкратена по чл.228 ал1 т2 от КТ и съответно тъй като не съм си намерила работа, на 11.02 трябва да подам декларация за изплащане на обезщетение по чл 222 при работодателя. Въпросът ми е, след представяне на трудовата книжка и подаване на декларациятата, какви документи трябва да получа от работодателя и тъй като обезщетението ще бъде изплатено чак със заплатите за м. февруари, това че то ще бъде вписано в ТК, гарантира ли изплащането му, т.е. има ли вариант, при който да откажат изплащане, обосновавайки се с това, че вече е записано в ТК? И вторият ми въпрос е, мога ли да се регистрирам на борсата, преди да съм получила обезщетението по чл 222, в смисъл да подам документите и някак си да посоча, че го чакам в края на месеца, за да не се дублират плащанията?
#177 | 27.01.2016, 13:11
Публикации: 6 / 0
Забравих и още един важен въпрос: предходния месец имах дълъг болничен 12 дни, от които 10 работни, как ще се изчисли в този случай обезщетението по чл 222, само върху остатъка от заплатата ли, без парите по болничния?
#178 | 28.01.2016, 10:44
Публикации: 6 / 0
Няма ли кой да отговори?
#179 | 28.01.2016, 11:06
Публикации: 1187 / 228
Не само можете, но и трябва да се регистрирате на борсата. Там като видят основанието, знаят какво да правят.
По другите въпроси нямате поводи за притеснение, според мен. Не виждам нещо нередно - просто е пипкава работата като цяло.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група