Дата на данъчно събитие и дата на фактура

04.09.2013, 12:17 59751 43

#20 | 04.09.2013, 12:17
Публикации: 258 / 8
Е, пак е правилно :smile1:
И аз като Чапаев, усещам вътрешно, че 0,5+0,5 е равно на литър, но не успях да го изразя  :laugh:

Това отстъпление ли беше? :)
#21 | 04.09.2013, 12:47
Публикации: 6403 / 1129
Това отстъпление ли беше? :)
Не, не отстъпление, защото нямам промяна в позицията. :smile1: И аз мисля, че трябва да се отрази през септември фактурата, издадена през сптември.
#22 | 04.09.2013, 14:40
Публикации: 11932 / 2174
Не успях да се убедя от прочетеното, че трябва да начисля ДДС не когато е датата на данъчното събитие, а когато е датата на издадената фактура . Важното е всеки да може да защити тезата си пред когото трябва и то , ако въобще се стигне до там .  :smile1:
#23 | 04.09.2013, 15:58
Публикации: 258 / 8
Не успях да се убедя от прочетеното, че трябва да начисля ДДС не когато е датата на данъчното събитие, а когато е датата на издадената фактура . Важното е всеки да може да защити тезата си пред когото трябва и то , ако въобще се стигне до там .  :smile1:

Да приемем, че е правилно да се отрази в дневник продажби за м. Август чрез включването на стойността на ред "Отчет продажби" (условно). Да кажем, че става въпрос за 200лв.
Но през следващия месец няма как да приспаднем тези 200лв. и с тях да намалим стойността на ред "Отчет продажби", тъй като през м. Септември имаме реализирани продажби към население за 150лв.
В този случай излиза, че трябва два пъти да платим данъка върху 50лв.?

Какво мислите за тази ситуация?
Аз съм склонна да приема, че сте права, но практическото приложение ми убягва.
#24 | 04.09.2013, 16:31
Публикации: 11932 / 2174
Нека си представим, че през даден месец имаме издадено само едно кредитно известие и само то ще фигурира в дневника за  продажби. :smile1: Не съм имала такъв случай и наистина не знам как би се " държала " програмно " СД по ДДС , която ще трябва да отчете покупки и само една продажба с минус - въпросното КИ .  :smile1:
#25 | 04.09.2013, 16:37
Публикации: 258 / 8
Искате да кажете, че Отчет продажби ще се посочи със сума " - 50 " ?

#26 | 04.09.2013, 19:45
Публикации: 6403 / 1129
Добре Делфи,
Да предположим, че сме включили плащането в ОП за месеца, в който е получено. Направили сме го на основание чл. 113, ал. 3.
Ако в следващия период издадем фактура за същата доставка, тази фактура ще е погрешно съставена, защото няма да има данъчно събитие. Ще трябва да я анулираме с протокол и да си приберем издадения екземпляр. И защо изобщо да го правим?
Налага се изводът, че трябва да откажем издаването на фактура в нарушение на чл. 113, ал. 6, защото е поискана през следващия период (въпреки че няма такова законово ограничение и това не е аргумент) или че aleks_ трябва да издаде фактура със стара дата от август. Но това е само защото още не е минал срока за подаване на декларацията по ЗДДС, а от друга страна вече може да са издадени фактури през септември.
Клиентът иска фактура, а не упражнения по приложно ЗДДС.
Дано поне всички сме убедени, че една и съща досавка не може едновременно да се отчете и в ОП, и чрез издаване на фактура.

За да се реши все пак конкретния казус аз предлагам на aleks_ да издаде фактурата от август и, ако междувременно има издадени фактури през септември, да започне нова серия от август за целите на точно тази злополучна фактура.
#27 | 04.09.2013, 22:05
Публикации: 100 / 20
Ако в следващия период издадем фактура за същата доставка, тази фактура ще е погрешно съставена, защото няма да има данъчно събитие.

Защо да е погрешно съставена - във фактурата не случайно се посочва дата на фактурата и дата на данъчното събитие и законът допуска издаването на тази ф-ра през септември като е спазен 5 дневния срок.
#28 | 04.09.2013, 22:45
Публикации: 138 / 31
Мисля, че разковничето за решаване на проблема е  заложено в следния текст от ЗДДС:

Чл. 86. (1) Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
(2) Данъкът е дължим от регистрираното лице за данъчния период, през който е издаден данъчният документ, а в случаите, когато не е издаден такъв документ или не е издаден в срока по този закон - за данъчния период, през който данъкът е станал изискуем.

Съгласно ал.2, когато данъчният документ е издаден в законовия срок /до 5-дни от датата на данъчното събитие/, данъкът се начислява през месеца, в който е издадена фактурата.
Това налага изводът, че когато данъчното събитие е настъпило в последните 5 дни от текущия месец, а фактурата е издадена в началото на следващия месец, то данъкът е дължим през следващия месец и ще бъде начислен тогава.

Aleks_, съвсем спокойно включете фактурата в дневник продажби за м.09 и тогава начислете и данъкът по нея.
#29 | 05.09.2013, 06:58
Публикации: 11932 / 2174
 :wave:

чл.25 ал. 6
На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:
1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли

Как да го начислим след датата на данъчното събитие ?

#30 | 05.09.2013, 07:18
Публикации: 6403 / 1129
Защо да е погрешно съставена - във фактурата не случайно се посочва дата на фактурата и дата на данъчното събитие и законът допуска издаването на тази ф-ра през септември като е спазен 5 дневния срок.
Ако сте прочели целия текст, щяхте да разберете, че имама предвид следното:
Когато за данъчно събитие е приложен чл. 113, ал. 3 и не е издадена фактура, а продажбата е отчетена в ОП, издаването на данъчна фактура за същата доставка е погрешно.
Нещо против?! :smile1:
#31 | 05.09.2013, 09:20
Публикации: 258 / 8
 :wave:
 :wave:

чл.25 ал. 6
На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:
1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли

Как да го начислим след датата на данъчното събитие ?



Данъкът е станал изискуем (чл.25 ал.6), което задължава лицето да го начисли, издавайки данъчен документ (което има право да направи в 5-дневен срок) (чл.86 ал.1).
Същият този данък е дължим за данъчния период, през който е издаден данъчният документ. (чл.86 ал.2)
 :hmmm:
#32 | 05.09.2013, 11:14
Публикации: 138 / 31
 :wave:

чл.25 ал. 6
На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:
1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли

Как да го начислим след датата на данъчното събитие ?



Лошото е, че взаимосвързаните разпоредбите в конкретен закон не са написани последователно и прецизно, а са разпилени из целия закон, а много често и в подзаконови актове или други закони.
Смятам, че разпоредбата на чл.25,, ал.6 еосновополагаща по отношение на изискуемостта на данъка ,а разпоредбата на чл.86, ал.2 е допълнение към чл.25, ал.6, като дава разяснение кога е дължим данъка и в други случаи.
Според чл.86, ал.2, когато не е издаден въобще данъчен документ или не е издаден в законоустановения срок, данъкът е дължим в данъчния период през който е станал изискуем. Но ако данъчният документ е издаден в 5-дневния срок, то данъкът е дължим през месеца на издаване на документа.

Ако стрикнто спазим чл.25, ал.6 и начислим данъкът в месеца, когато е станал изискуем /в конкретния случай-краят на м.08/, а фактурата е издаден в началото на м.09,  то тогава сме в нарушение на  с чл.86, ал.2.
#33 | 17.08.2017, 16:38
Публикации: 8 / 1
Здравейте! В продължение на отдавна приключила тема, моля да кажете дали мислите като мен. Става въпрос за получено 100% авансово плащане по банков път, за да се осъществи доставката се поръчват стоки, които обаче не пристигат до 5 дни. Според мен трябва да се издаде фактура за авансово плащане, но би ме затруднило да проследя кога ще се предадат стоките(ще се случи някъде далеч от мен), за да издам КИ за аванса и да остане само фактура за продадените стоки. Мога ли да пропусна този момент и направо да изчакам стоките, за да се фактурира? Предварително благодаря!
#34 | 17.08.2017, 16:42
Публикации: 9298 / 1557
Ако не ползвате това "изчекване" за да прескочите в другия месец и ако клиентът няма против - няма да Ви глобят, ако да издадете фактурата и десетина дни след плащането. :)
#35 | 16.09.2017, 17:26
Публикации: 24 / 3
... Става въпрос за получено 100% авансово плащане по банков път, ...
... но би ме затруднило да проследя кога ще се предадат стоките(ще се случи някъде далеч от мен), за да издам КИ за аванса и да остане само фактура за продадените стоки.

Ако плащането е 100%, не сте длъжни да издадете нулева фактура за приключване на аванса. ДДС е начислено с фактурата, а аванса приключвате само счетоводно.
Ако плащането не е 100% все пак трябва да разберете кога е данъчното събитие за да го отразите навреме и да издадете фактура.
#36 | 26.09.2017, 14:42
Публикации: 87 / 2
Здравейте! И аз да попитам нещо - на 21.09. е получено 100% плащане по проформа за доставка на стока. На 25.09. е издадена фактура за стоката/количество, ед.цена/. Нали не е задължително в случая да се издава първо ф-ра за аванс и после за ф-ра за стоката и е спазен срока за издаване й? Благодаря!
#37 | 26.09.2017, 14:50
Публикации: 320 / 26
А коя е датата на доставката на стоката
#38 | 26.09.2017, 14:51
Публикации: 87 / 2
Датата на доставката е 25.09. Стоката е доставена и на същия ден е издадена ф-рата
#39 | 09.10.2018, 16:06
Публикации: 62 / 0
Здравейте. Издадена е фактура с дата през месец юли; дата на падеж- месец януари; стоката е получена през януари; дата на дан. събитие - юни.
искам да попитам дали така издадената фактура с датите по нея е коректна?
Моля за отговор! Благодаря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група