Въпроси за болнични

03.07.2014, 16:07 358815 578
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#140 | 03.07.2014, 16:07
Публикации: 1 / 1
Здравейте ! Искам да попитам има ли промени при изчисленията на болничните през 2014 за ведомостта ? Извинявам се ако въпросът ми се стори смешен, но не съм запозната, а последно съм попълвала през 2013. В смисъл ако няма промени ще си го направя както и миналия път.
#141 | 03.07.2014, 16:13
Публикации: 5550 / 369
Няма промени
#142 | 03.07.2014, 16:25
Публикации: 20 / 0
Здравейте!Имам един такъв казус- осигурителния праг е 371.Лицето е отработило 12 дни,2 отпуска и 6 болнични,като 3 са от работодател при 20 работни дни за месеца.Какъв е осиггурителния доход за месеца на лицето,върху който ще внеса осигуровки.
Много благодаря,много ще ми помогнете...
#143 | 03.07.2014, 16:28
Публикации: 6113 / 545
315,35 лева
#144 | 03.07.2014, 16:33
Публикации: 20 / 0
Благодаря ви,и аз така го бях изчислила,но една контрольорка казва,че осигурителия доход за 3 дни от работодател са 70% от дневното възнаграждение, а не 100% както ние изчисляваме.Къде да прочета как е правилното
Благодаря
#145 | 03.07.2014, 16:36
Публикации: 7230 / 1079
Обезщетението от работодател е 70% от дневното възнаграждение.  Осигуровките за тези три дни са върху обезщетението, но не по-малко от МОД за 3 дни.
#146 | 03.07.2014, 16:41
Публикации: 20 / 0
Обезщетението от работодател е 70% от дневното възнаграждение.  Осигуровките за тези три дни са върху обезщетението, но не по-малко от МОД за 3 дни.

и аз така го разбирам,но къде нормативно е записано ,за да го прочета
#147 | 03.07.2014, 16:42
Публикации: 7230 / 1079
КСО чл. 6, ал.3

#148 | 03.07.2014, 17:01
Публикации: 7230 / 1079
Вижте и Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски.
Скрит текст :

Извинявам се, но съм копнала малко по-стара редакция на наредбата. В новата нещата стоят по същия начин, само дето се цитира чл. 40, ал.5 от КСО. В сайта на НОИ има актуална наредба, но е в PDF и трудно се копира.
#149 | 08.07.2014, 09:43
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам такъв въпрос.Два първични болнични с прекъсване между тях от един почивен ден.Има ли 3 дни за работодател за втория болничен?
#150 | 08.07.2014, 09:45
Публикации: 2 / 0
Здравейте.
Имам такъв въпрос.Два първични болнични с прекъсване между тях от един почивен ден.Има ли 3 дни за работодател за втория болничен?
#151 | 08.07.2014, 09:45
Публикации: 5550 / 369
Зависи
#152 | 14.08.2014, 15:01
Публикации: 22 / 0
Здравейте,

имам един глупав въпрос - срокът за представяне на болнични в НОИ е включително 15 число на месеца, нали? Никога досега не съм оставяла за последния момент, но ето че и това се случи. Благодаря предварително!
#153 | 14.08.2014, 15:16
Публикации: 5550 / 369
Здравейте,

имам един глупав въпрос - срокът за представяне на болнични в НОИ е включително 15 число на месеца, нали? Никога досега не съм оставяла за последния момент, но ето че и това се случи. Благодаря предварително!
Да, вкл.15
#154 | 14.08.2014, 15:24
Публикации: 22 / 0
Благодаря, Dalila!
#155 | 14.08.2014, 15:58
Публикации: 2 / 0
Здравейте,нова съм тук и искам да ви попитам..В момента съм в майчинство,което изтича на 11,09,2014 г. бременноста я изкарах в болнични поради проблеми..Трябва да се върна на работа съответно на 11,09 но пак съм бременна-дали работодателят ми ще ме уволни,имам ли право на болнични отново...
#156 | 14.08.2014, 16:14
Публикации: 7230 / 1079
имам ли право на болнични отново... - да, ако имате нужда от болнични.

дали работодателят ми ще ме уволни - малко трудно, ако сте на постоянен трудов договор. Ако сте на срочен договор, който изтича или ТД със срок на изпитване, който още не е изтекъл -може да Ви уволни без проблем. Всичко зависи от дотовора, от работодтеля и от Вас
#157 | 14.08.2014, 16:24
Публикации: 2 / 0
С постоянен трудов договор съм дано няма проблем..А ако ме уволни дали могат да ме назначат в някоя фирма и да изляза в болнични ..
#158 | 14.08.2014, 16:27
Публикации: 7230 / 1079
Може

Ако сте с постоянем ТД и сте бременна, имате защита. Добре е да уведомите работодателя за бременността. Писмено.
#159 | 14.08.2014, 16:59
Публикации: 1297 / 174
...колеги, за да не отварям нова тема, тук ще ви попитам:
Някой наскоро да е подавал с програмата на НОИ болничен за лице, което няма 6 месеца осигурителен стаж?
Странен проблем ми се получи, искам да разбера и някой от вас дали е имал такъв...
Благодаря.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове