Освобождаване чл.328, ал.1,т.3

19.11.2013, 09:22 28737 30
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.11.2013, 09:22
Публикации: 60 / 2
Здравейте,
освобождаваме служител по чл.328 считано от 13.11.2013г. и ще получи обезщетение за 1 месец до 13.12.2013г. Какво да пиша на големия печат като период? Аз мисля да си пиша до 13.11.2013г и че осиг. стаж е равен на трудовия и после на стр 26 да се пише обезщетението. Така ли е или трябва да се впише и месеца на обезщетението? :blush:
#1 | 19.11.2013, 09:29
Публикации: 95 / 20
 :hi:
Да така е.На печата пишете 13,11,2013г,а на 26 страница обезщетението по  чл.222,ако бъде изплатено.В графата вписвате и месеца,за които се отнася
#2 | 19.11.2013, 09:40
Публикации: 60 / 2
Благодаря! А за да се запише служителя на борсата сега му трябват само тр. книжка и заповедта за напускане нали така? И вече след това, ако се изплати обезщетението ще му се издадат сл. бележка за това и удостоверение, че му е изплатено обезщетението. Така ли е?
#3 | 19.11.2013, 09:56
Публикации: 95 / 20
За да се запише в бюрото по труда трябват заповед за прекратяване,трудова книжка и удостоверение от банката за банковата сметка,Достатъчно е да се впише обезщетението в трудовата книжка и образец УП-3 за този един месец.
#4 | 19.11.2013, 10:02
Публикации: 60 / 2
Благодаря :) Почват да ми се изясняват нещата  :blush:
#5 | 19.11.2013, 10:22
Публикации: 3353 / 254
За бюрото по труда не е нужно да е вписано обезщетението за да се запише. Обезщетението го гледат от НОИ и не може да го впишат докато не изтече един месец :)
#6 | 19.11.2013, 11:42
Публикации: 1554 / 171
Парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване.
12. Спиране и възобновяване изплащането на паричните обезщетения за безработица:
Скрит текст :
#7 | 19.11.2013, 11:44
Публикации: 59 / 0
 
като се приключи книжката до 13.11.2013 г.

не се ли описва 1 месец обезщетение  в правоъгълния печат .

на стр.26  посочвали се периода   освен сумата 
#8 | 19.11.2013, 11:46
Публикации: 59 / 0
исках да питам  в заповедта за освобождаване  по чл.328 ал.1 т.3   ,
трябва ли да се посочва  че ще се изплаща  обезщетение по чл.222  ал.1   или се  прави  отделна заповед за него.
#9 | 19.11.2013, 11:49
Публикации: 1554 / 171
Не се посочва, защото лицето може да започне работа и да отпадне основанието му за изплащане.
#10 | 19.11.2013, 11:50
Публикации: 5549 / 371
не се ли описва 1 месец обезщетение  в правоъгълния печат .

Не, издава се УП3
#11 | 14.02.2018, 23:19
Публикации: 571 / 2
а какъв е срока за изплашане може ли след 2-3 месеца ?
#12 | 15.02.2018, 06:02
Публикации: 7602 / 1145
Плаща се при поискване. Може да се поиска веднага след изтичането на месеца, може и след три години. Начисляването на обезщетението и осигуровките, както и подаването на Д1 се свързват с датата на плащане, а не с искането или изтичането на месеца.
В КТ не е посочен срок, за това като представи искане и доказателства, плащате. Е, може да се разберете и за ден- два отсрочка за да изчислите сумата и оформите трудовата книжка.
#13 | 15.02.2018, 09:28
Публикации: 254 / 17
а какъв е срока за изплашане може ли след 2-3 месеца ?
По принцип, което се дължи без срок /няма падеж, определена дата на плащане/ се дължи веднага, но става изискуемо след покана. Това си е правилото на ЗЗД, което някой пренасят и тук.

Така се тълкува от някои юристи, че тези задължения са без падеж.

Не съм съгласна с тях и според мен, те имат падежа на всички плащания по ТПО- до края на месеца, следващ месеца на полагане на труда, доколкото не е уговорена по-ранна дата на плащане в ИТД, КТД, ВПОРЗ или друг акт.
#14 | 15.02.2018, 10:08
Публикации: 7602 / 1145
падежа на всички плащания по ТПО- до края на месеца, следващ месеца на полагане на труда, доколкото не е уговорена по-ранна дата на плащане в ИТД, КТД, ВПОРЗ или друг акт.

Това, че падежът на плащанията по ТПО е до края на месеца, следващ месеца на полагане на труда, къде го пише?
#15 | 15.02.2018, 10:32
Публикации: 254 / 17
Когато няма правна уредба, за мен е по-правилно да се приложи по аналогия Кодекса на труда, за близки плащания, а не ЗЗД, т.е. общото гражданско законодателство.
#16 | 15.02.2018, 10:32
Публикации: 254 / 17
За мен "къде го пише" е много забавен въпрос.
#17 | 15.02.2018, 10:40
Публикации: 11 / 0
Получих разпореждане от нои , в който отпуска парично обезщетение за безработица считано от 17.10.17г до 16.02.18г в рамер на 16.25 лв дневно.
Имам осигурителен стаж след 31.12.2001г - 1 г и 0 месеца
Осигурителен доход,от който е определен размерът на паричното обезщетение за безработица - 13 599.17 лв
Среднодневният осигурителен доход- 27.09лв
И се интересувам каква сума ще получа за тези 4 месеца ?? Моля за отговор 😉 благодаря ви предварително!
#18 | 15.02.2018, 10:42
Публикации: 254 / 17
Работните дни за месеца, за който е обезщетението умножение по дневното ви обезщетение 27,09 лв. Така всеки месец сумата е различна
#19 | 15.02.2018, 10:43
Публикации: 1554 / 171
Gergana Stoilowa, това ли имате в предвид?
....По отношение на исковете за мораторна лихва за забава в изплащането на обезщетенията по чл.224 КТ и по чл.222 ал.1 КТ съдът намира за установено следното: Съгласно разпоредбата на чл.86 от ЗЗД при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. Забавата като форма на неизпълнение настъпва при наличието на следните предпоставки: изискуемост на вземането, покана за изпълнение /при задълженията без определен срок за изпълнение/ и вина за неизпълнението. В процесния случай изискуемостта на вземането за обезщетение по чл.224, ал.1 от КТ настъпва с прекратяване на трудовото правоотношение. В действащото законодателство обаче не е определен срок за изпълнение на това задължение /за разлика от задълженията за заплащане на трудово възнаграждение по чл.245 от КТ/, поради което простата изискуемост на вземането не е основание за изпадане на длъжника в забава. Необходимо е отправянето на покана до длъжника с искане за получаване на дължимата престация в определен подходящ срок /в този смисъл са съображенията, изложени в Тълкувателно решение № 3/96 г. на ОСГК на ВС, определение № 901/10.08.2010 г. на ВКС по гр.д.№376/2010г. и др./. По делото не са представени доказателства, от които да се установява, че кредиторът е отправил такава покана към длъжника, което налага извода, че ответникът не е изпаднал в забава до предявяване на иска.
https://www.odit.info/?s=6&i=283251&f=668
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група