Здравейте,
реших да не правя нова тема, а да задам един въпрос, отново свързан със здравните осигуровки тук.
Възможно ли е да се платят здравните осигуровки за точно определени месеци, а не по поредност на възникване на задълженията.

Благодаря предварително.
Права сте, не се изразих коректно. С лицето е сключен договор.
Наето е от дружество, регистрирано в България.
Замислям се и мъчно стигам до отговор.  :smile1:
Това е частта от закона, която ме притеснява

чл.4 (3) (Обявена за противоконституционна по отношение на работещите пенсионери, включени в кръга на задължително осигурените лица по този законов текст с РКС № 5 от 2000 г. - ДВ, бр. 55 от 2000 г.) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
.....
5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
 

Благодаря за бързия отговор!
Здравейте,
имам въпрос относно осигуряването на чужденец от страна извън европейската общност.
Според ЗЗО основанието за начисляване на здравни осигуровки възниква с получаването на разрешение за постоянно пребиваване. Не намирам обече достатъчно конкретно регламентиран въпроса със социалните осигуровки. Въпросът ми е: Има ли основание за начисляване на социални осигуровки при граждански договор с чужденец от трета страна, когато той ще извършва дейността си отново в тази страна, извън ЕС?

Благодаря предварително за отговорите.