Благодаря много на всички Ви!
Помогнахте ми наистина много! :)

Всичко добро желая!
Дадохте ми надежда.
След превода и легализирането на болничния пред кого се представя? Директно пред работодател или както си тълкувах закона, следва да се представи някъде за издаване на български болничен лист?

Лицето няма вписан личен лекар.

При наличие на болничен имат ли право да уволнят човека? До колкото знам, нямат но закона май не го регламентира конкретно.
Да. Съществува нещо наречено Договор между България и Украйна за социално осигуряване. Неясното в задачата е, че фирмата в която работи еъпросния човек е с основно седалище Москва, Русия, а тук има нещо като чуждестранен филиал.
Здравейте! Нов съм във форума, но вярвам, че ще науча доста тук.

Към въпроса: Лице, което е български гражданин, здравно осигурен, остава за "n" период от време в болница (за изследвания) в държава, която не е член на ЕС. Има ли право на болничен (по смисъла на това - валиден ли е тук болничния?) и ако работодателя откаже да го приеме (а има ли право да откаже?) какво следва да се направи за да се удостовери, че човека е лежал в болница и нямат право да го уволнят за това.

Да структурирам:
- болничен извън ЕС:

  • Валиден ли е в България?
  • Има ли право работодателя да откаже да го приеме и да уволни служителя поради самоотлъчка (един вид) от работното място?
  • Каква е процедурата по изискване болничния да бъде спазен?


Аз все си мисля, че ако работодателя не приеме болничния преспокойно може да бъде представен еднолично пред НОИ с обяснително писмо. Но понеже не съм сигурен искам да питам по-компетентните. Успешен ден на всички! :)