Здравейте. Използвам темата с подобен казус.
Служител със 100 % ТЕЛК БЕЗ чужда помощ, изрично е написано в решението, че не може да изпълнява длъжността, която заема. Беше в дългосрочен болничен поради травма, която допълнително не позволява да работи. Изчерпани са дните полагаем болничен. Изходът е прекратяване- въпросът е длъжни ли сме по чл. 325 ал. 1 т. 9  да го прекратим ? (лицето надали ще подаде молба като самоинициатива)
Благодаря!
И аз се хванах за "действително" отработено. Благодаря!
Здравейте.
Ще назначаваме човек на трудов договор за допълнителен труд по чл. 111 на 8 ч. По основния ТД е в неплатен. Полага ли се клас в този случай (след като е в неплатен по основния).
Запозната съм с разпоредбата на чл. 12 ал. 8 от НСОРЗ, но прочетох отговор от МТСП на такова запитване, че класът е полагаем при тази ситуация и затова реших да се консултирам тук.
Благодаря!
Здравейте,

бихте ли ударили едно рамо дали разсъжденията ми са правилни.
Служител е назначен по чл. 111 във връзка с чл. 67 ал.1 т.1. - на 4 часа. Ще премине на вариант за работа през определени дни от месеца. За целта пускам доп. споразумение по чл. 119, във връзка с чл. 111 и във връзка с чл. 114 и всички съпътстващи реквизити за такъв вид договор. Подавам Уведомление към НАП- в т. 2 Тип документ- 2; т. 8 Основание- 12 и промяна на заплатата.
Правилно ли е?
Благодаря предварително!
Не, длъжността подлежеше на подбор, а при това положение служителят би бил с предимство. Нормалният диалог беше труден и единствено с неговото съгласие имахме опция за прекратяване без да е оборимо след това.
Предложихме повече заплати (шест) и се съгласи. Изключително тежък случай, дано при вас се случат нещата по-безболезнено.
Когато неизползваният отпуск не се губи по давност, служителят подава заявление за отлагане ползването за следващата година. Работодателят от своя страна издава Уведомление по чл. 37а от НРВПО за полагаемия платен годишен отпуск през календарната годината, включително отложен и неизползван. Срокът е до 31.01.
Заповед днес 22.12.23 г., прекратяване считано от 29.12.2023 г.  Ако работите по график през празничните дни, си работете до 28-ми и на 29-ти вече не сте техен служител. От 29.12. спокойно могат да ви назначат на другото място.
Хипотетично...какъв би могъл да е следващия ход от страна на работодателя, ако служител откаже да приеме отправенo предложение за прекратяване на трудовия договор срещу изплащане на обезщетение- 4 брутни трудови възнаграждения. Оставането на работа на служителя е немислим вариант.
Здравейте!
 Формулирам темата така, макар и да звучи странно.
Казусът е следният: Лице ползва дългосрочен болничен- година и половина (през 2021-2022 г.) за сериозно лечение. Връща се на работа и към момента вече е освидетелствано от ТЕЛК. Въпросът ми е има ли право отново на болничен, по причини различни от лекуваното заболяване и ако да- кога?
Благодаря!
Благодаря! Притесняваше ме това, че 6-ти е почивен ден, затова имах колебания.
Считано от 07.11.  До 06.11. вкл. тече предизвестието. Датата на заповедта ме касае...
Здравейте.
Предизвестие за напускане, отправено от служител изтича на 06.11. /неделя/
Датата на заповедта коректно ли е да бъде "Днес 06.11, считано от 07.11." или по-скоро "Днес 04.11, считано от 07.11." ? Лицето работи на СИРВ.
Благодаря  :smile1:
Болничният, който ще съвпадне с връщането на титуляра е продължение.
Благодаря за съдействието.  :)
Здравейте!
В следния казус съм- Имаме служител, назначен по заместване, който носи болничен. Докато тече болничният, титулярът ще се завърне на работа. Та питането ми е, възможно ли е да прекратя заместващия по време на болничен, след като фактическото завръщане на титуляра е факт и съответно по чл. 325 ал. 1 т. 5 ли го прекратявам?
Благодаря!
Здравейте,
в ситуация на прехвърляне на служители по чл. 123 ал. 1 т. 7 сме. Относно записа в трудовата книжка- да пиша крайна дата- последния работен ден и в графа 8- Прехвърляне по чл. ...... Без  да се смята трудов стаж, без правоъгълен печат. Новият работодател си прави стандартен запис на нов ред. Така ли е?
Благодаря!
Как направихте измерванията с работодателя? Имате сертифицирана лаборатория ли?

Като е написал bobo- касае се за самите заповеди. Не виждам смисъл да дълбаем, ясно е, че измерванията се правят от СТМ, съгласно сключен договор. Темата се изчерпа, нека не се заяждаме на дребно. Съвсем друг ми беше въпросът.
В нашия случай СТМ си вършат работата чудесно и можем да разчитаме. Сега, след известно ровичкане из нормативната уредба и документите, които имаме за Оценка на риска и измерванията, ги направихме заедно с работодотеля ( аз съм Човешки ресурси). Така че е въпрос на стиковка и добра воля :)
Благодаря, и аз попаднах на едната от статиите. Значи съм на прав път.