1
Одиторката, която ни заверява отчета въобще не се интересува от ведомости за заплати и казва, че никога не е разбирала от осигуравки и т.н.
Моя позната изкара изпитите за ДЕС, но т.к. никога не е работила като счетоводител, също е моного боса по данъчно-осигурително право
следователно - кой им дава морално право (за друго не говоря) на ИДЕС да предлагат такива неща??Ами отговорът е парите ,т.е членския внос !
Моя позната изкара изпитите за ДЕС, но т.к. никога не е работила като счетоводител, също е моного боса по данъчно-осигурително право
следователно - кой им дава морално право (за друго не говоря) на ИДЕС да предлагат такива неща??Ами отговорът е парите ,т.е членския внос !
2
През юни 2013 г. Европейският парламент прие Директива 2013/34/ЕО, наричана още Новата счетоводна директива, която отменя до сега действалите Четвърта и Седма директива за счетоводството и одита в ЕС.
Новата счетоводна директива:
- Въвежда единни критерии в държавите-членки за микро, малки, средни, големи и предприятия от обществен интерес.
- Намалява изискванията към финансовите отчети на микро предприятията и дава възможност на държавите членки да определят и други облекчения за микро и малки предприятия.
- Определя счетоводните принципи, изискванията за оповестяване на различните групи предприятия, изискванията за консолидация, съдържанието на доклада за дейността и други въпроси, от съществено значение за счетоводната отчетност и одита.
След транспорнирането на директивата в националното законодателство, което трябва да стане до 2016 година, в България би намалял драстично броят на предприятията, попадащи под изискването за задължителен финансов одит. Пълният текст на директивата на български език може да намерите тук.
На 30.10.2013 г. Министерство на финансите (МФ) организира първата среща на работната група с представители на одиторски и счетоводни организации. Целта на работната група в МФ е да даде становища и мнения за начина на въвеждане на директивата в българското законодателство.
Въпреки, че това не е предмет на новата счетоводна директива, то на срещата от одиторската гилдия е повдигната така обсъжданата преди време тема за лицензиране на счетоводителите чрез входящ изпит, изискване за поддържане на квалификацията чрез задължителни курсове и периодични изпити, контрол на качеството и други.
Затова питаме:
Считате ли, че е необходимо лицензирането на счетоводителите, като съставители на финансови отчети, чрез входящ изпит и изискване за поддържане на квалификацията чрез последващи периодични изпити?
Щом данъчните инспектори нямат такъв изпит , а те са контролиращ орган ,за какъв изпит на счетоводителите става въпрос??!! При една ревизия ат данъчното се установява качеството на воденото счетоводство ! Щом се избягват данъци с офшорни фирми и с връзки и без знания и с фалшиви дипломи се назначават и министри ,този въпрос за лиценз на счетоводителите дори е смешен за България!!