Ходих до НАП за консултация и от там ми казаха , че в този случай, независимо,че наследството е прието, тъй като предприятието няма да се поеме от наследник , а ще бъде заличено не се дължи данък от наследниците и  не следва да се подава декларация т.е според тях данъчно задължено лице е този наследник, който е поел предприятието.
Здравейте,

ЕТ , чийто собственик е починал през 2024 г. е упражнявал дейност през 2023 г.  като е реализирал печалба.
ЕТ не е бил задължен да внася авансови вноски за данък през 2023 г   и такива не са внасяни т.е ако се подаде  ГДД от наследник на починалото лице ще има данък за внасяне.
Фирмата няма да се поема от наследник и предстои заличаване от ТР.
Трябва ли наследника да подаде ГДД за доходите на починалото лице и да заплати данъка?
Здравейте,

Собственик на ЕТ е починал на 12.01.2024 г. През м.декември 2023 г. е имал 1 лице на трудов договор за което не са подадени Д1  и Д6. Трябва ли да се подават декларации в този случай, от кого и в какъв срок?
Съгласно ЗС , имената и подписа на съставител, както и датата на съставяне са задължителни реквизити на един счетоводен регистър. Разпечатка на главна книга, оборотна ведомост  и др. от счетоводен софтуер, в която съставителя вписва имената си и се подписва , но липсва дата на съставяне може ли да се признае от НАП при проверки и ревизии?
Здравейте,
Съгласно чл. 83, ал. 3 от ДОПК , когато счетоводната информация се създава или обработва от счетоводен софтуер , създадените данни трябва да се съхраняват в електронен вид. Това означава ли че, когато счетоводните регистри са генирирани от счетоводна програма то същите трябва да се съхраняват напр. в pdf формат ?
Не, аз не упражнявам свободна професия, но имам спор с въпросния счетоводител, който твърди , че на фирмите на които е съставял ГФО и е подавал ГДД през предходни години  за съставител е вписвал "счетоводно предприятие"  и съответно трите си имена  и номера по БУЛСТАТ в полето"ЕИК" като декларациите са приети от НАП и не е търсен за корекции. Според мен трябва да се маркират" физическо лице" и "облигационно правоотношение".



В т.7 "данни за съставител на ГФО " от ГДД, коя позиция трябва да се попълни в случай , че отчета е съставен от счетоводител, упражняващ свободна професия с регистрация по БУЛСТАТ- "физическо лице" като се впишат трите имена и  ЕГН и се маркира "облигационно правоотношение" или "счетоводно предприятие"  и се впишат трите имена и номера по БУЛСТАТ?
Здравейте,
Подадена е справка за окончателния размер на осигурителния доход за 2019 г. на самоосигуряващо се лице с ЕГН в която е попълнена и т.3" Дата на раждане", а съгласно указанието за попълване на справката т.3 се попълва само в случаите, когато лицето е с ЛНЧ или служебен номер от регистъра на НАП. Трябва ли да се подаде нова корегираща декларация заради тази грешка?
ЕТ, прилагащ едностранно счетоводство има натрупана печалба от минали години. При изплащане на сумата на собственика на ЕТ по банков път какво основание за превод трябва да се посочи ?
http://ekspertis.bg/document/view/pismo/137018/0/

от статията :


"Когато самоосигуряващото се лице не е извършвало дейност през целия месец или е било във временна неработоспособност, бременност и раждане или отглеждане на малко дете (при условие че е осигурено за фонд „Общо заболяване и майчинство”), окончателен размер на осигурителния доход следва да се определи само за времето, през което е имало дейност. За тази цел сумата от ред 13 на колона 5.3 трябва да се раздели на броя работните дни, през които е упражнявана дейността. Месечният осигурителен доход се определя, като така изчисленият среднодневен осигурителен доход се умножи по броя на работните дни за всеки един месец от периода, през който лицето е упражнявало трудова дейност."
Ако правилно съм ви разбрала, това означава , че описания от мен начин за определяне на месечния осигурителен доход{Отговор 2 | Вчера в 17:57] e правилен.
Може ли да ми обясните малко по-подробно, защото от примерите в линка, не намирам подобен случай?
  Аз мислех да попълня таблица 1 като използвам среднодневния осигурителен доход-143.43 лв. /36000:251=143.43/ и така за   м.юли осигурителния доход ще бъде 286.86 лв /2 раб.дни *143.43/, за януари- 3155.46 лв. /22 раб. дни*143.43/, за февруари-2868.60 лв. /20 раб.дни*143.43/, за март - 2868.60 лв /20 раб.дни*143.43/, за април - 2868.60 лв. /20 раб.дни *143.43/, за май -  2868.60 лв./20 раб.дни*143.43/ и за юни - 3012.03 лв. /21*143.43/. , но не съм сигурна, че това е правилния начин .
ЕТ е упражнявал дейност през цялата 2014 година. От 03.07.2014 г. е прекратено осигуряването за ДОО т.к на лицето му е отпусната пенсия за ОСВ. За периода м.януари- м.юни авансовия осигурителен доход е в размер на 550 лв., а за месец юли 47.83 лв. Облагаемия доход за 2014 г. е 36 000 лв. Как трябва да се попълни к.5.1 "Месечен осигурителен доход от трудова дейност като ЕТ" от Таблица 1 към ГДД ?