След като сте подали вече болнични,моля кажете ми как точно попълнихте номера на болничния в полето. Изписвам Е2015.......и останалите цифри.Болничния е представен на 05.01.2016 г. при нас но при зареждане на прил.9 ми изписва "грешен номер".Благодаря Ви!
Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
Да. Няма тълкование бил или не бил пълнолетен. Казано е времето на наборна военна служба.
Може и неправилно да е запитването ми към лектора, но едно е сигурно. Лицето е в осигуряване от предходния си мандат 2007-2011 г. като без да го е прекратявало печели и новите избори с мандат 2011-2015 г. В 2011 год. има нужната възраст и стаж по чл.68 от ксо за да се пенсионира, но поради това,че правилото е да има прекратяване на осигуряването не може да упражни това си право. Сега в сила от 01.01.2012 г. с новите промени т.е. лица които са на изборна длъжност могат да се пенсионират и без да прекратяват осигуряването си, представя необходимите документи за пенсиониране и вече получава пенсията си. Това е всичко. Въпроса беше кога да се изплати обезщ. по чл.222 ал.3. Няма прекратяване и би следвало докато няма такова да не се изплаща и обезщетението. И следващия момент е ако сега се плаща ще бъде
2 Б Р З ,а в края на този мандат ще има право за 6 Б Р З/ако не бъде преизбран отново или сам да прекрати мандата си/. Би следвало законодателя да помисли и върху тези случаи защото те няма да са един или два. Тепърва ще се появяват такива. Така беше и когато влязоха промените за пенсионирането. Звънях много пъти до пенсионното и те все казваха: подавайте документи и ние още не сме толкова наясно , нашите юристи се занимават с това. Промените не са само за изборните длъжности, например може да има прекратен трудов договор, но не прекратен граждански договор на едно и също лице и отново му се отпуща пенсия. Новият момент е че не е нужно граждански договор да бъде прекратен за да се отпусне пенсия.
 
Да отговора на лектора беше при освобождаване на лицето се изплаща обезщетението , но не отговори 2 или 6 заплати. Аз мисля,че е правилно 2 защото към  момента на отпускане на пенсията нямат стаж при един работодател 10 години.
Утре ще бъда на обучение "Практически аспекти по прилагане на новия модел на заплащане" и се надявам задавайки там въпроса да получа компетентен отговор. Благодаря Ви колеги! Ще споделя отговора.
Да има промени и по време на мандата без прекратяването  му се пенсионира. Промените са от 01.01.2012 г.
Да точно това е притеснителното,че пише "при прекратяване", а тук няма прекратяване. Навършило е възраст и стаж, пенсионира се и вече получава пенсията си. Към момента продължава кметуването си, но ако се изплаща обезщ. чл.222 ал.3 сега е 2 БРЗ защото няма
 10 год. стаж при същия работодател. Но ако чакаме да се прекрати осигуряването и тогава да се изплаща обезщетението ще имаме вече не 2 а 6 БРЗ. Мислех,че след направените промени за пенсиониране без прекратяване на осигуряването именно за такива длъжности като изборните, някъде ще има и за изплащането на това обезщетение. Възможно е да не съм открила и прочела някое указание. 
Лицето е кмет вид осигурен 82. Осигурен с всички видове осигуровки и със заплащане като на трудов договор. Всички начисления по РЗ и обезщетенията са при спазване на КТ и КСО.
Моля, ако може кажете ми кога е редно да се изплати обезщ. чл.222 ал.3 от кт на лице което се е пенсионирало без прекратяване на осигуряването / след промените от 01.01.2012 г./ на изборна длъжност.