delphine, много благодаря, че се включихте! Много ми помогнахте!  :smile1:
Всъщност те неправомерно са Ви начислили ДДС на цялата стойност. Така или иначе следва да издадете протокол по чл.117 за тази част от стоките, която е ВОП. Останалата част, използвана от Вас на място не подлежи на вписване в този протокол.

Така разсъждавам и аз. Но как доказвам това пред органите на НАП? Имам една фактура за цялото количество и в нея не е дефинирано колко материали са ми доставили до България и колко са ми дали на място в Германия. Документът е омазан отвсякъде, но така или иначе, последствията при неправилно отразяване са си за нас...
Така, както разбирам въпроса Ви правя извод, че във фактурата за тези материали са Ви начислили ДДС на цялото количество - и това, което е доставено в Бг и това, което е останало там.
Следва да направите Протокол по чл.117 като в данъчната основа включите и начисленото ДДС на това количество материали, които са доставени в страната.

Това, което мен ме озадачава, е, че част от стоките не са напуснали пределите на страната на доставчика преди да бъдат предадени на нас в качеството ни на получател. Тази част от сделката въобще не отговаря на критериите за ВОП... Нямаме товарителница или друг документ, който доказва, че тази част от стоките са предадени на колегата ми във Франкфурт, но във фактурата е включена куриерската такса за въпросната доставка... Доставката до България за другата част от стоките е била за наша сметка.
И като получава пратката на летището колегата какво прави с нея ?

Ползва съдържанието за едно изложение, заради което е командирован.
Здравейте!

Имам следния казус: закупили сме определено количество печатни материали от немски доставчик, регистриран по ДДС. Част от тях са доставени до България, за което имам товарителница. Останалите са изпратени с куриер до летището във Франкфурт, където са предадени на мой колега, който по това време е бил командирован там. Имам фактура за материалите, в която фигурира и куриерският разход до Франкфурт, като ДДС е начислен на цялата стойност.
От това, което знам, частта с доставените до Франкфурт материали не може да се счита за ВОП. Но останалата част, което е доставена до България, си е ВОП отвсякъде.
Как да отразя коректно фактурата?

Благодаря предварително!

Поздрави!
Здравейте!

Имам следното питане: мой клиент има магазинче за сувенири и понеже продава картички, закупил си е пликове и пощенски марки, а също така се е снабдил с пощенска кутия - всичко това за удобство на клиентите (купуваш картичка, надписваш, пускаш, а след това собственикът носи писмата до пощата).
Въпросът ми е как да процедирам с пощенските марки. Имам фактура за тях, те ми се явяват стока, но на тях има цена и тя е същата, на която са закупени. Т.е. клиентът ми не печели нищо от тях, защото не може да ги продаде по-скъпо. Не са и бонус към картичките, за да са разходи за канцеларски материали или нещо подобно. Как да ги осчетоводя?
Много благодаря, Ирена!

Не мога да бъда по-доволна от отговора, който прочетох! :)
Здравейте!

Имам нужда от съвет: открих си грешка в последната ДДС декларация, която съм подала. Грешката се състои в замяна на един контрагент с друг - номер на фактура, дата, сума са верни, но съм разменила контрагентите.
В този случай трябва ли да пиша писмо (съответно, да ми съставят акт може би), или ще е ОК да си отразя грешната ф-ра със знак "-" в идния месец и вярната с коректния контрагент със знак "+"?

Благодаря предварително!
Реално промяната е в сила от началото на януари. Не би трябвало НОИ да откажат.
А ако откажат - това е проблем на СОЛът, не ваш - да се е сетил преди да си взима болнични.

Принципно е така, проблемът е негов. Но аз съм му счетоводител което го прави и мой - нали все пак трябва да направя максималното за клиента си!

Благодаря от сърце на всички, които се включиха с мнение и съвет! Безценни сте!

Желая на всички много здраве, късмет и чудесна професионална реализация в новата година!
Защото ми го сервираха ден след издаването на болничния... Говорим си за тази промяна от края на миналата година, но аз нямам пълномощно да представлявам собственика пред НОИ, т.е. той трябва да подаде декларацията лично. Аз узнах за болничния лист на следващия ден след издаването му.

Искам да уточня дали правилно съм разбрала: щом лицето има 6 пълни месеца, през които е плащало здравни осигуровки, в т.ч. ОЗМ, без значение, че те не са последните 6 месеца, а 6 месеца изобщо за целия му осигурителен стаж, и ако НОИ признае, че промяната на типа осигуряване влиза в сила от 01.01.2016 г., осигуреното лице следва да получи обезщетение. Така ли е?
...а там, където се е осигурявало като служител не са ли внасяни ЗО?

Да, там има внасяни ЗО. На практика, тя не е осигурявана за ОЗМ само през последните 5 месеца.
Ситуацията е такава: още не сме подали декларация за смяна на осигуряването, но със сигурност ще го направим в рамките на месеца. Имаме болничен лист от вчера, 14.01.2016 г. В НОИ какво ще гледат: датата на подаване на декларацията или това, че важи от 01.01.2016  г?
В допълнение: лицето няма прекъсване на осигурителния стаж, но през последните 2 години се е осигурявало през 3 фирми (в първите две като служител, а в последната, която си е негова, от 5 месеца като СОЛ без ОЗМ).
Здравейте!
Имам следното питане: собственик на фирма, който е самоосигуряващо се лице, до момента не е плащал осигуровки за ОЗМ. Сега обаче иска да смени типа на осигуряването си и да започне да внася такива, защото има две деца и често му се налага да ползва болничен. Знам, че до края на месеца това може да се направи, но колко време трябва да се внасят осигуровките преди НОИ да започне да изплаща обезщетения? Съмнява ме, че може да сменим типа осигуряване от януари 2016 и НОИ да признае болничен от същия месец...
Предварително благодаря за отделеното време!