Благодаря за отговорите ! Но лицето е самоосигуряващо се. Интересувам се дали от датата на подаване на документите за пенсия може да се пенсионира. Или се пенсионира от датата на възникване на правото,ако е подадено в рамките на 6 месечния срок.Или е най добре да изчакам да изтече 6-месечния срок, да подам от 2 януари 2014 г и да започне оттогава отпускането на пенсия.Така ще е най чисто.Но там ме притеснява ,че не се знае с колко ще увеличат възрастта и осигурителния стаж.Може да не се запази 4 месеца увеличението :)
Добре, и аз така си мислех,да подам от 01.11.2014 г.Но казват,че щом е в 6-месечния срок, пенсията се отпуска от датата на придобиване на правото на пенсия,в случая от 01 юли.
И другото тълкование е, че не е прекратено осигуряването, т.е. лицето продължава да си работи след болничните, и като работещ пенсионер има право на пенсия и болничен ! Съвсем различни тълкувания...
Здравейте !
Имам следния въпрос : Самоосигуряващо лице (свободна професия),е в болнични от 23 април- сърдечна операция. Полагат се 6 месеца болнични.(Живот и здраве до 23 октомври), На 1 юли навършва възраст за пенсия(Мъжът е роден на 01.11,1950 г).Ако подаде след приключване на болничните документи за пенсия, от 01 юли с обратна сила ли ще бъде пенсиониран ?
1.В такъв случай ще връща ли сумите от болнични след 1 юли?
2..В момента си продължава осигуровките(в случая само здравно) и си пуска Декларация 1.
И как да се процедира ?
Всеки тълкува различно казуса.
Моля за вашето компетентно мнение.

С поздрав :М.Тодорова
Ами за четвъртото тримесечие  СОЛ следва ли да подава декл.по чл.55 ?
В интерес на истината- книжката е заверена ! Преди 3 месеца ! Сега видяха разликата, понеже има болничен! Но казаха ,че трябва към НАП да се обърна !:)
Здравейте !
За 2012 г самоосигуряващо се лице е допуснало грешка,и вместо на 550 се е осигурявало на 500 лева.В годишната дан декларация след изравняването се е доосигурил за 667 лева.Но остава да дължи в/у 50 лева(разликата между 550-500 ) за общо заболяване и майчинство 3,6%. Какво следва да се попълни?Декл 1, декл.6 коригиращи и чак тогава ли да прави банковия превод? Че с тази единна сметка....:)
Благодаря предварително !
Много Ви благодаря! Благодаря ,че ми отговорихте веднага,а не изчакахте работната седмица !
Затова Ви пожелавам да се гмурнете в морето,или най малко в басейн,в най скоро време !
Хубави и приятни летни дни !
Здравейте!
Много благодаря за своевременния и изчерпателен отговор !
НО отново искам да попитам, нещо се обърках с информацията !

Въпросът ми е: Самоосигуряващ подлежи ли на регистрация по ЗДДС в България при достигане и надвишаване на оборот от 50 000 лв. при условие, че този оборот е само и единствено от сделки с канадска фирма?
Как трябва да тълкувам Закона за ДДС ? Какво бихте казали за моето тълкуване ?

Мястото на доставка в случая се определя от чл.21 ал.2 от ЗДДС. Канадската фирма е данъчно задължено лице и мястото ще бъде там, където тя е установена.
Така, че мястото на доставка ще е извън страната и доставката ще бъде необлагаема /чл.12
Доставките с място на изпълнение извън страната се изключват от оборота за регистрация по чл.96, затова мисля, че не  подлежа на регистрация по този член.

При извършване на доставки по чл.21ал.2 извън Европейската общност мисля, че не  подлежа на регистрация по чл.97а ал.2
И в случая съм доставчик, а не получател на услуги.


Подлежа ли на регистрация по ЗДДС ?
И ако съм пропуснала срока,каква е санкцията ?
Благодаря предварително !
Здравейте !
Самоосигуряващ се, професия програмист,извършва разработка на уебсайт за фирма извън ЕС (трета страна), следва ли да се регистрира по ДДС. В самото начало, или при оборот 50000 лева, или въобще не следва да се регитрира ?