Не виждам на момента никаква пречка да имаме действащ Закон за счетоводство, където има ясни правила по въпроса за съставител на отчети и той просто да се контролира и спазва.

Всъщност, правилата изобщо не са ясни. Никъде в правния мир не е дефинирано що е то "икономическо образование", а още по-малко счетоводно-икономическо образование. Единственото място където може да се намери някаква информация е "Класификацията на областите на образование и обучение - КОО-2008", но този класификатор е само за статистически цели, а и там специалностите като счетоводство, финанси, маркетинг и т.н. изобщо НЕ СА в раздел икономика. Т.е.според този класификатор може да си само икономист, може и да си само счетоводител, но е невъзможно да бъдеш икономист-счетоводител, нито да имаш подобно образование (освен ако не завършиш комбинирана програма или имаш две дипломи).  При това положение за да се контролира изпълнението на закона трябва да гледат какво пише в дипломата. Ако си "магистър по икономика - финанси" си ОК, но ако си само "магистър по финанси" (има и такива дипломи), какво правим тогава? Ако си "Екоикономика" (УНСС) си ОК, но ако си "Екомениджмънт" (СА Свищов) икономист ли си или не?  Може да завършиш икономика в американския университет в Благоевград без да вземеш нито един курс по счетоводство (в програмата им не е предвидено), в същото време да завършиш бизнес администрация с "концентрация счетоводство", но в дипломата ти никъде няма да пише "икономика" или "икономист".

Точно по тези причини никой не се напъва да следи за спазването на закона. Нещо което не е дефинирано както трябва няма как да се контролира и още по-малко да се спазва.
Здравейте,
Каква е дефиницията и има ли някъде определение на понятието "икономическо образование" от чл.35 от Закона за счетоводството?

Например чисто формално, образованието на завършилите Стопанско управление в СА Свищов,  Бизнес администрация в УНСС или Мениджмънт в ИУ Варна не е икономическо, по простата причина, че специалностите им попадат в направление 3.7 Администрация и управление, а не в 3.8 Икономика от Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления.

Проблемът е още по сериозен при средното образование, където се използва друг класификатор (съставен на базата на КОО-2008)  и според който (пак чисто формално) дори образованието по счетоводство  не е икономическо.

Т.е. така както са написани нормативните документи излиза, че хората придобили подобно образование никога няма да могат да съставят финансови отчети, независимо колко стаж и опит имат.