ЗДДС-Доставка на стока
Чл. 6. (1) Доставка на стока по смисъла на този закон е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката.
(3) За възмездна доставка на стока за целите на този закон се смята и:
1. отделянето или предоставянето на стоката за лично ползване или употреба на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на неговите работници и служители или на трети лица и при условие че при производството, вносът или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит;
2. безвъзмездното прехвърляне на собственост или друго вещно право върху стоката на трети лица, когато при производството, вноса или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит;
(4) Алинея 3 не се прилага при:
2. безвъзмездното предоставяне на стока с незначителна стойност с рекламна цел или при предоставяне на мостри.остава само да си изясним що значи
’’незначителна стойност’’ А ето и едно отговорче на един дан. консултант по въпроса
ЗДДС. Въпрос: Как следва да се процедира при получаване на фактура за мостри от страна от ЕС с нулева стойност?
Отговор: И.Кондарев, данъчен консултант
Безвъзмездното предоставяне на стоки и услуги е данъчно събитие, което по правило е извън предметния обхват на закона. Видно от чл. 2, т. 2 - 4 от ЗДДС, същото важи и за безвъзмездните вътреобщностни придобивания на стоки. Няма да е така само ако събитието е приравнено на възмездна доставка по силата на чл. 6, ал. 3 или чл. 9, ал. 3 от ЗДДС, за която не е налице някое от изключенията, съдържащи се в ал. 4 на чл. 6 или ал. 4 на чл. 9 от ЗДДС. Но точно безвъзмездното предоставяне на мостри е сред изключенията и не е приравнено на възмездна доставка на стока (чл. 6, ал. 4, т. 2 от ЗДДС).
От казаното следва, че безвъзмездното вътреобщностно придобиване на мостри не подлежи на облагане с ДДС. В този смисъл се е произнесла и приходната администрация с писмо на НАП с изх. № 91-00-241 от 4.06.2009 г. относно правна регламентация на вътреобщностното придобиване (ВОП) по чл. 13, ал. 1, ал. 3 и ал. 6 от ЗДДС (т. 1. 3 “Възмездност на придобиването”/ II. Условия за прилагане на данъчния режим, установен за вътреобщностното придобиване по чл. 13, ал. 1 и ал. 3 и ал. 6 от ЗДДС /А) Материално-правна регламентация на вътреобщностното придобиване от писмото).
Ето защо фактурата за мостри с нулева стойност, издадена от контрагент, регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, не документира облагаемо данъчно събитие иполучаването на мострите в България от държава от Общността не води до възникване на облагаемо вътреобщностно придобиване. Липсва съответно и необходимост от самоначисляване на ДДС на основание чл. 84 от ЗДДС. По силата на изменената ал. 6 на чл. 81 от ППЗДДС, от 01.01.2010 г. протокол по чл. 117 от закона трябва да се издава и в случаите, когато доставката е облагаема с нулева ставка, както и когато данък не следва да се начислява. Съставяният протокол не трябва да съдържа на отделен ред начислен ДДС и в него трябва да се посочи основанието за неначисляване на данъка (в случая – необлагаемо съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС безвъзмездно вътреобщностно придобиване на мостри). И в този случай протоколът се отразява в дневниците за покупки и продажби и във файловете "PRODAGBI.ТХТ" и"POКUPKI.ТХТ" на издателя му, но полето, описващо стойност за данъка, се оставя празно (не се попълва) или се записва стойност нула.
Според упоменатото по-горе писмо на НАП (т. 1.5 “Документиране на ВОП, начисляване на данъка”/III. Режим на вътреобщностно придобиване/А) Материално-правна регламентация на вътреобщностното придобиване), фактурата, издадена от търговец от друга държава членка на българския търговец по повод вътреобщностната сделка, не следва да съдържа размер на данъка и не следва да се отразява в отчетните регистри.