СОЛ, майчинство и ГД

19.03.2014, 13:32 12839 23

19.03.2014, 13:32
Публикации: 2966 / 392
Понеже имам казус (ЕООД, собственик-СОЛ по майчинство) и си бистря следната част от отговор от НОИ:

Ако дейността по граждански договор е различна от дейността, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, върху доходите по гражданския договор не се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” и извършването на такава дейност не е пречка за получаване на паричното обезщетение.

Скрит текст :

Мисля си, ако си СОЛ, какъв ГД можеш да имаш, който да не изисква да си изравняваш доходите?
Как разделяш СОЛ, регистраран като собственик на ЕООД от същото това лице, което продължава да е СОЛ и извършва услуга по ГД?
В смисъл, дори да приемем че дейността е различна от тази, за която си се регистрарал (упражняване на личен труд в дружеството), продължаваш да си СОЛ, подписваш декларация, не ти се удържа данък и осигуровки и накрая си попълваш Т1 и Т2...
Моля малко за помощ, който има време и желание :)
#1 | 19.03.2014, 13:43
Публикации: 9297 / 1557
ако си СОЛ, какъв ГД можеш да имаш, който да не изисква да си изравняваш доходите? И аз не виждам какъв. Освен нещо, свързано с авторски права...

Не мога да разбера какво Ви притеснява изравняването на осиг.доход? В случая по-важното е, че при ГД няма осигуровки за ОЗМ.

ПП Само да подчертая - не съм съвсем наясно с майчинството и работата през този период.
#2 | 19.03.2014, 13:48
Публикации: 2966 / 392
Да, зацепих, благодаря :)
Постоянно изключвам, че при изравнителните вноски няма ОЗМ.
#3 | 19.03.2014, 13:49
Публикации: 2027 / 254
Понеже имам казус (ЕООД, собственик-СОЛ по майчинство) и си бистря следната част от отговор от НОИ:

Ако дейността по граждански договор е различна от дейността, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, върху доходите по гражданския договор не се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” и извършването на такава дейност не е пречка за получаване на паричното обезщетение.

Скрит текст :

Мисля си, ако си СОЛ, какъв ГД можеш да имаш, който да не изисква да си изравняваш доходите?
Как разделяш СОЛ, регистраран като собственик на ЕООД от същото това лице, което продължава да е СОЛ и извършва услуга по ГД?
В смисъл, дори да приемем че дейността е различна от тази, за която си се регистрарал (упражняване на личен труд в дружеството), продължаваш да си СОЛ, подписваш декларация, не ти се удържа данък и осигуровки и накрая си попълваш Т1 и Т2...
Моля малко за помощ, който има време и желание :)

Да от мен :)
#4 | 27.04.2015, 13:47
Публикации: 2966 / 392
Аз побутвам тази тема, че не ми се пише нова.

Излиза, че СОЛ с майчинство и ГД, за дейност различна от тази, за която е регистриран като СОЛ, не внася окончателни социални...?
#5 | 27.04.2015, 14:23
Публикации: 2966 / 392
Аз побутвам тази тема, че не ми се пише нова.

Излиза, че СОЛ с майчинство и ГД, за дейност различна от тази, за която е регистриран като СОЛ, не внася окончателни социални...?
Уф, моля глупостта, която съм написала по-горе да се игнорира :)
#6 | 27.04.2015, 14:29
Публикации: 11932 / 2174
Пъпешче, въпросът всъщност е доста интересен . СОЛ в майчинство ще си получава обезщетението въпреки ГД . На края на годината ще има изравнителни вноски, защото ще е декларирало, че е СОЛ и няма да са правени удръжки за осигуровки. Питам се в тази връзка как ще бъде от 2015 след като вече при изравнителните вноски ще се довнася и за ОЗМ. Тепърва ще го мислим май.
#7 | 27.04.2015, 14:51
Публикации: 2966 / 392
Та, чуденката започна оттам, че лицето е в майчинство цялата 2014.
Изхождайки от начина на попълване на Т1 и Т2 от ОНОВА указание на НАП, като няма отработени дни, как да попълня кол. 5.5 за дохода от ГД?! :)
(въобще няма да навлизам във въпроса, че са й удържали данък, ама нямам нерви за това да се ядосвам)
#8 | 28.04.2015, 15:25
Публикации: 2966 / 392
Добре ги изяснихте ЗП, включете се и тук :)))
#9 | 28.04.2015, 16:43
Публикации: 11932 / 2174
Пъпешче, как да тълкуваме този текст :
"Ако дейността по граждански договор е различна от дейността, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, върху доходите по гражданския договор не се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” и извършването на такава дейност не е пречка за получаване на паричното обезщетение."


Т.Е. за тази дейност лицето не се явява самоосигуряващо ? Ако за тази дейност не е СОЛ значи е трябвало да му удържат осиг. вноски ? Значи не трябва да изравнява ?
Обаче независимо от това лицето си е СОЛ, макар и в майчинство, макар и за друга дейност . Липсват обаче , както ти отбеляза също отработени дни за това лице, а те са количествения критерий за разпределението на осигурителния доход по месеци.

Та се пита май в задачата СОЛ ли е лицето или не, ако доходът му е от дейност, различна от тази, за която е регистрирано като СОЛ ?

Да побутна темата.....
#10 | 28.04.2015, 16:52
Публикации: 2966 / 392
Аз го тълкувам така:
регистриран си като СОЛ-свободна професия - адвокат.
Ако извършваш услуги по превод, рисуваш портрети по поръчка (талантлив адвокат) и т.н. е дейност, различна от тази, за която си регистриран.
СОЛ-собственик на ЕООД, извършва услуга по ГД на друга фирма - по същия начин - тази услуга и извън дейността ти като СОЛ в ЕООДто.

Може и да греша в разсъжденията си, разбера се.
Би трябвало обаче да се изравнява за всички тези доходи (които влизат в кол. 5.5).
#11 | 28.04.2015, 17:11
Публикации: 11932 / 2174
Може и да не съм права, но....../ един опит / :
Това лице - СОЛ е в майчинство за отглеждане на малко дете. В качеството си на СОЛ не следва да има доходи, защото ще загуби правото си на обезщетение. "Онова" писмо на НАП казва, че няма проблем да получава доходи от ГД , ако те са извън дейността, за която се е регистрирал като СОЛ и тогава продължава да си получава обезщетението. Ако тези доходи са наистина извън регламентираната дейност като СОЛ е следвало да бъдат третирани като доходи на лице, което не е СОЛ и евентуално удържани осигурителни вноски. Те не следва да се вписват в Т1 и 2.
#12 | 26.04.2020, 11:00
Публикации: 306 / 36
Здравейте,
малко старичка е темата, но казуза не остарява :)
СОЛ е в майчинство и получава възнаграждение по граждански договор от две предприятия, различни от тези в които е декларирало самоосигуряване.
Попълвам таблиците така:
Таблица 1 - не попълвам нищо.
Таблица 2 - кол.3 по 510,00лева/месечно и в колона 5 дохода от Прилижение 3.
Правилно ли е, трябва ли тези доходи да се впишат и в Таблица 1?

Освен това от едното предприятие са удържали ЗОВ и данък и са подали декл.1, което мисля, че е неправилно. В такъв случай мога ли да приема удържаните неправилно ЗОВ като авансови внесени? Според мен не мога, но бих искала да чуя и вашето мнение.

Благодаря!
#13 | 27.04.2020, 13:16
Публикации: 306 / 36
Само побутвам  :smile1:
#14 | 27.04.2020, 13:59
Публикации: 11932 / 2174
Да започнем по малко... :smile1:

"... от едното предприятие са удържали ЗОВ и данък и са подали декл.1, което мисля, че е неправилно. В такъв случай мога ли да приема удържаните неправилно ЗОВ като авансови внесени? Според мен не мога "

И според мене - не. Правилната процедура е да си оправят нещата възложителите, а лицето да си направи изравняване и да си плати дължимото. Другият вариант / не е законосъобразен, но ... / - да не се прави изравняване върху точно този доход и да не се вписва в Т1/2.

#15 | 27.04.2020, 15:24
Публикации: 306 / 36
"..И според мене - не. Правилната процедура е да си оправят нещата възложителите, а лицето да си направи изравняване и да си плати дължимото. Другият вариант / не е законосъобразен, но ... / - да не се прави изравняване върху точно този доход и да не се вписва в Т1/2."

Възложителите не искат да си оправят нещата. Реших да не взема под внимание удръжките, а да впиша дохода в таблиците, така сякаш няма удръжки.

А относно таблица 1 - трябва ли да вписвам дохода, при положение, че лицето е в майчинство и няма авансов осигур. доход за ДОО?
#16 | 27.04.2020, 15:28
Публикации: 11932 / 2174
https://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/4508-vypros19

Вижте този отговор от системата на НОИ от 2018.
#17 | 27.04.2020, 16:28
Публикации: 306 / 36
Благодаря, много полезно! :)
#18 | 29.04.2020, 17:49
Публикации: 3 / 0
Благодаря, много полезно! :)

Здравейте. Не съм счетоводител, но казуса ми е идентичен. Таблица 1 попълва ли се в крайна сметка? Благодаря!
#19 | 15.05.2020, 23:25
Публикации: 3 / 0
Само подсещам, ще бъда благодарна за отговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група