Трудов договор чл.70, чл.68

21.05.2014, 15:36 5392 6

21.05.2014, 15:36
Публикации: 162 / 6
Здравейте,

Може ли да назначим служител на трудов договор по чл.70 срок на изпитване 6м във връзка с чл.68 т.2 т.е. след свършване на срока да стане договор по заместване на служителка в майчинство до завръщането й?
#1 | 21.05.2014, 15:40
Публикации: 6679 / 661
Ако искате да назначите лице, което да замества отсъстващата служителка - чл.68, ал.1 т.3 във връзка с чл.70 и срок на изпитване.
#2 | 21.05.2014, 15:43
Публикации: 162 / 6
Да , имах предвид чл.68 т.3 а не 2.

т.е. може да се впише в договора чл.70 във връзка с чл.68 т.3 и след 6те месеца договора да стане по заместване? Правилно ли разбрах.
#3 | 21.05.2014, 15:44
Публикации: 5497 / 371
Да , имах предвид чл.68 т.3 а не 2.

т.е. може да се впише в договора чл.70 във връзка с чл.68 т.3 и след 6те месеца договора да стане по заместване? Правилно ли разбрах.

Обратно!
чл.68 ал.1 т.3 във връзка с чл.70
#4 | 21.05.2014, 16:51
Публикации: 162 / 6
Благодаря,  marpan_64 и  dalila!
#5 | 21.05.2014, 19:11
Публикации: 28 / 0
Има ли право работодателя да откаже платен отпуск ?
#6 | 21.05.2014, 20:58
Публикации: 3145 / 253
Кодекс на труда

Чл. 172. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага.

чл.173

(6) Платеният годишен отпуск се ползва след писмено разрешение на работодателя.
(8) Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя, когато той е поискан за периода, посочен в графика по ал. 1, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176.
(9) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика по ал. 1, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварителн
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група