Фактура за аванс и втора фактура без доплащане

09.10.2014, 19:00 4007 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.10.2014, 19:00
Публикации: 29 / 1
Здравейте!
Имам следния казус. Регистриран съм по ЗДДС. Имам издадена фактура за авансово плащане за закупуване на зърно от регистрирано по ЗДДС лице. Фактурата е издадена без ДДС за 2000лв. След това издават нова фактура, като на 1-вия ред в описанието записват, какво е зърното, количеството и цената която е 1000лв. На 2-рия ред записват "Приспаднато авансово плащане от ф-ра ***" и -1000лв. Няма начислено ДДС и общия сбор и сума за плащане на фактурата е 0лв.

Обобщавам накратко, превеждам им 2000лв авансово за зърно, после взимам зърно за 1000лв, които са приспаднати от аванса, който е преведен.

Питам се:
1. Следва ли когато ми издават фактура за закупуване- авансово плащане на зърно да начисляват в нея ДДС, защото е ЗА зърно, но НЕ Е зърно, ако НЕ, трябва да самоначисля с протокол?
2. Коя фактура се осчетоводява първата, втората или и двете?
3. Втората фактура (с количествата), ако се осчетоводява нулева ли трябва да се осчетоводи, защото общия и сбор е 0?

Изобщо как да процедирам?

Благодаря ви!

(П.П.: Ако съм сбъркал раздела, или вече има такава тема, моля да ме извините и да помогнете)
#1 | 10.10.2014, 09:58
Публикации: 226 / 21
По въпрос 1. - не съм сигурна в това, което си мисля и няма да пиша.
По въпрос 2 и 3 - осчетоводявате и двете фактури.
Първата фактура 402/401 - 2000
Втората фактура 302/401 - 1000
                         402/401 - (1000)
#2 | 10.10.2014, 10:30
Публикации: 6314 / 1026
Данъчно събитие и изискуемост на данъка
Чл. 163а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) Данъчното събитие на доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2, възниква съгласно общите правила по този закон.
(2) Данъкът за доставките по ал. 1 е изискуем от получателя - регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Данъкът за доставките по ал. 1 става изискуем по реда на чл. 25, ал. 6 и 7.

Възникване на данъчно събитие и изискуемост на данъка
Чл. 25. (6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) На датата на възникване на данъчното събитие по ал. 2, 3 и 4:
1. данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или
2. възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.
#3 | 10.10.2014, 10:59
Публикации: 6029 / 532
А какво се случва с останалите 1000.00 лв.?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове