Отпуск по майчинство и болничен

22.01.2015, 13:55 4369 5

22.01.2015, 13:55
Публикации: 71 / 19
Казусът е следният: Майката, в отпуск до 410 дни/163,ал.1 от КТ/ си чупи крака и не е в състояние да гледа бебето, което е на 5мес. Възможно ли е да се прехвърли отпуска на работещия баща /чл.51 от КСО/, а майката да си ползва болничния? Счупването е тежко, 7 пирона и 2 импланта и ще са нужни месеци за възстановяване. Ще има и втора операция за ваденето им. Вторият ми въпрос е дали ще преизчислят размера на обезщетението за бременност и раждане на база дохода на бащата, който е по-нисък.
Не можах да намеря категоричен текст в КСО какво имат предвид под "тежко заболяване на майката" и дали в такъв случай се преизчислява размера на обезщетението.
#1 | 22.01.2015, 13:56
Публикации: 5497 / 371
Може да прехвърли майчинството след 6 месец на детенце.
Да, обезщетението на бащата ще е според неговия доход
#2 | 22.01.2015, 13:59
Публикации: 6679 / 661
От това по-тежко какво да е?
#3 | 22.01.2015, 14:01
Публикации: 6679 / 661
Отпуск при смърт или тежко заболяване на родител
Чл. 167. (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Когато майката (осиновителката) на дете до 2-
годишна възраст почине или заболее тежко, поради което не може да се грижи за детето,
съответната част от отпуските за раждане, при осиновяване и за отглеждане на малко дете се
ползуват от бащата (осиновителя). С негово съгласие тези отпуски могат да се ползуват от един от
неговите родители или от един от родителите на починалата или заболялата тежко майка
(осиновителка) на детето, когато работи по трудово правоотношение.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Когато починат и двамата родители на дете до 2-годишна
възраст, ако детето не е настанено в детско заведение, съответната част от отпуските по
предходната алинея се ползува от настойника, а с негово съгласие - от един от родителите на
майката или на бащата на детето.

Мисля, че може и преди детето да стане на 6 месеца.
#4 | 22.01.2015, 14:28
Публикации: 71 / 19
И аз достигнах до този извод, че може. Попитах и в НОИ какво имат предвид под тежко заболяване. Направиха ме на нищо, че сме си правили тънки сметки, и че един счупен крак не е тежко състояние. Жената освен бебето има и едно по-голямо дете в 2-ри клас.
Повече ме притеснява, че дохода на бащата е наполовина по-нисък и ако преизчислят, може да се окаже, че ще получават по-малко пари, което няма да им е от полза точно сега.
#5 | 22.01.2015, 14:32
Публикации: 71 / 19
Тежко заболяване било онкологично или едва ли не психическо. Странна работа, но какво ли да ме учуди от страна на НОИ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група