Допълнителни вноски от едноличния собственик на капитала

31.03.2015, 14:57 14854 35
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 31.03.2015, 14:57
Публикации: 6324 / 1030
Лихва върху дорълнителните вноски се начисляна само, ако е изрично договорена с решението на общото събрание на съдружниците, с което те се задължават да направят вноските. Ако не е договорена, не се начислява.
За разлика от заемите, за които лихвата е задължителна дори да не е уговорена, за да се спази изискването за неотклонение от данъчно облагане.
#21 | 31.03.2015, 15:09
Публикации: 93 / 2
А данъчните съгласни ли са с тази практика, не се ли счита за отклонение от данъчното облагане по чл. 16 ЗКПО?
#22 | 31.03.2015, 15:45
Публикации: 333 / 37
А начислявате ли лихва върху тези вноски?
3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви. За връщането на допълнителни парични вноски чл. 73в не се прилага.
#23 | 31.03.2015, 15:52
Публикации: 93 / 2
Да, така е по Търговския закон, което е основание счетоводно да не начисляваме лихви, обаче от данъчна гледна точка естеството на такава транзакция си е чиста проба заем, който би следвало да има пазарна цена.
#24 | 31.03.2015, 17:11
Публикации: 333 / 37
от данъчна гледна точка естеството на такава транзакция си е чиста проба заем, който би следвало да има пазарна цена.
Няма такава гледна точка  :smile1: Тази транзакция си е регламентирана ясно в ТЗ.
#25 | 31.03.2015, 17:12
Публикации: 6109 / 544
То тези транзакции са си чиста проба друга работа, ама хайде:)
#26 | 31.03.2015, 17:14
Публикации: 93 / 2
Няма такава гледна точка  :smile1: Тази транзакция си е регламентирана ясно в ТЗ.

Дано!
#27 | 31.03.2015, 19:21
Публикации: 2 / 1
Ама и без да я посочвам,все ще дойде момент да я видят-че тя боде очите.
И тъй като аз непрестанно дудна за това,скоро бизнесдамата ми кзва,че й били казали,че счетоводителката трябвало да я сложи/сумата/ някъде в дебита.
Другите счетоводители така правило.Че тя си е в дебита! Казвам й дай някакви документи,че да вземем и кредит. :blink: Не знам да се смея или да зарева направо.

Поздрави,
Късно се включвам, но какво разбирам аз под това "счетоводителката е трябвало да я сложи някъде в дебита". :) Предполагам, че става въпрос не за дебита, а за актива. Масово се споделя мнението, че е много по-добре в счетоводния баланс да се показва големи вземания, отколкото голяма каса. Доста счетита взимат 498/501 преди приключване (с дата 30.12.2014) и обратната статия на 05.01.2015 година.
#28 | 31.03.2015, 21:55
Публикации: 631 / 92
"Доста счетита взимат 498/501 преди приключване (с дата 30.12.2014) и обратната статия на 05.01.2015 година."

Ха-ха, по-голяма глупост от това скоро не бях чела.
Искренно ме разсмя:)
#29 | 31.03.2015, 22:30
Публикации: 297 / 40
"Доста счетита взимат 498/501 преди приключване (с дата 30.12.2014) и обратната статия на 05.01.2015 година."

Ха-ха, по-голяма глупост от това скоро не бях чела.
Искренно ме разсмя:)

Така се прави - по Нова година си вземат парите в къщи, че да не оберат офиса и после обратно .На 5 число точно!То вече и на банки да няма вяра човек. :lol:
#30 | 01.04.2015, 08:07
Публикации: 37 / 1
От  данъчна гледна точка-дивидент недеклариран и необложен с данък!
#31 | 01.04.2015, 18:40
Публикации: 333 / 37
От  данъчна гледна точка-дивидент недеклариран и необложен с данък!
Затова за да няма такива съмнения е по-добре да се използва сметка 422 -Подотчетни лица. Даваш ги на лицето на 30.12 да ги внесе в банката, то обаче не ги внася и ги връща обратно в касата на 05.01  :smile1:
#32 | 14.06.2015, 23:42
Публикации: 93 / 2
Отново повдигам темата, но този път във връзка с оповестяванията в ГФО.
Според НСС 24 е редно видът и елементите на сделките между свързани лица да бъдат оповестени.
Та въпросът ми е дали ги оповестявате при положение, че така или иначе са включени в ГДД?
#33 | 15.06.2015, 07:36
Публикации: 6324 / 1030
Ако сделката е от значение за разбирането на показателите в ГФО, редно е да оповестите подробностите.
#34 | 23.11.2020, 16:16
Публикации: 516 / 25
Дали трябва да оформям протокол по чл. 134 от ТЗ, ако самоосигуряващото се лице прави  месечни вноски по сметката на предприятието си за плащане на осигуровките си? ЮЛ няма нужда от парични средства. Съответно, породеният разчет се закрива с нареждане на осигуровките му. Според мен не необходимо решение на ОС, би било добре да има, ако салдото не се покрива своеверменно и остава така во веки веков. Как процедирате в такъв случай?
#35 | 23.11.2020, 21:53
Публикации: 7225 / 1079
Собственикът внася в касата/банката на фирмата едни пари, които фирмата е внесла от негово име. Какви допълнителни вноски виждате тук? И защо намесвате чл.134? Това са си разчети със собственика или съдружника. Те възникват, погасяват се, възникват, натрупват се, погасяват се на части... както дойде. Една сметка за разчети със собственика/ците ще свърши добра работа.  Ако имате повече собственици, водете ти аналитично.  Аз ползвам 4931, 4932...
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове