По кой член от КТ да освободим служител

18.06.2015, 11:48 29384 41

#20 | 18.06.2015, 11:48
Публикации: 1302 / 183
Петте Хикса, точно така го пиша: на осн. 325-1-1 и при спазване срока, упоменат в 326-1, като се има пред вид лично подадено заявление от лицето, прието с Вх. №.../....
ПРЕКРАТЯВАМ......
ПРИЧИНИ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕТО: По взаимно съгласие на страните, изразено в писмен вид.

(до тук доста съкратено го предавам, то си е бланка)
Следва текста за обезщетенията и така.

Далила, много е дълъг казуса, за да го описвам, но в най-общи линии ставаше дума за освобождаване, което след време беше оспорвано точно заради основанието, а като основание беше вписан 326-1. Подадохме писмено запитване към МТСП дали този член може да се ползва като основание и те ни отговориха, че не е редно да се ползва самостоятелно, защото 326-1 третира срока, а не причината и че трябва да се допълни с онзи член от Кодекса, който дефинира и причината (напр.: ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ)

Обаче, какво да кажа - в областта на ЧР почти всичко е "казус".  :smile1:
#21 | 18.06.2015, 11:51
Публикации: 3145 / 253
По взаимно съгласие следващият път. Как ще освобождаваш по взаимно съгласие и как ще си удържиш не спазеното предизвестие? НЯМА ОСВОБОЖДАВАНЕ И БЛАНКА КОЯТО СИ НАПИСАЛ/А

Може да са оспорили такова уволнение ако предизвестието е било от Ваша страна, а не от страна на работника.

Този член е за освобождаване, когато предизвестието е от страна на работника.

Сканирай този отговор на министерството и го качи тук, за да го видим всички.

И в дебелата книга, която пишеш тук.......коментарите на КТ няма това обяснение, което даваш.
#22 | 18.06.2015, 11:54
Публикации: 9297 / 1557
Какво взаимно съгласие? Та кой казва, че работодателя е съгласен? Тогава не е ли по правилно да се запише ПРИЧИНИ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕТО: По желание на работника, изразено в писмен вид.?

#23 | 18.06.2015, 12:00
Публикации: 3145 / 253
Да Ви припомня и какво пише в чл.325 от КТ

Чл. 325. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 325 - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Та за какво освобождаване по чл.325 във връзка с чл.326 пишем тук въобще?
#24 | 18.06.2015, 12:03
Публикации: 3145 / 253
И още нещо от тук: http://www.law-firm-bg.com/

Прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие и право на обезщетение за безработица
Публикувано на 29/02/2012 г.

Законовата регламентация на разглеждания въпрос е в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване. Основанията за прекратяване на трудовия договор са установени в чл. 325 и чл. 331 КТ. В чл. 325, ал. 1, т.1 е уредено прекратяването по взаимно съгласие: Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие: по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Когато трудовият договор е прекратен по взаимно съгласие по чл. 325, ал. 1, т.1. няма законово изискване за предизвестие и срок за такова – „без която и да е от страните да дължи предизвестие“, съответно в такъв случай претендирането на обезщетение за неизпълнено задължение за предизвестие или неспазено предизвестие съгласно чл. 220, ал. 1 и 2 е незаконосъобразно.
#25 | 18.06.2015, 12:04
Публикации: 1166 / 86
Това го вмъквам, за да се види ясно, какви основания за прекратяване има по инициатива на работника:
7. Изключения от правилото за определяне размера на паричното обезщетение за безработица:

Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, както и безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.

(чл. 54б, ал. 3 и ал. 4 КСО)
#26 | 18.06.2015, 12:06
Публикации: 1302 / 183
Таня, или аз не те разбирам, или ти нещо не разбра!
Естествено, че става дума за взаимно съгласие, когато работникът е подал предизвестие. То темата започна точно така.
Ти на ръка ли си пишеш документите? Всяка програма си има набор от бланки, които естествено подлежат на промяна.
Предизвестието в нашия случай си беше точно от страна на работника, но както вече споменах казусът беше дълъг, противоречив и не представлява интерес за широката публика.
Отговорът на МТСП няма да го пускам тук - има подобни отговори и в сайта им, ако се разровите, ще намерите.
Но ще издиря "дебелата книга"и мога да сканирам въпросния коментар, просто за не си толкова нахъсана.
Както вече казах - всеки колега отговаря за работата си, това е форум, споделих опит, с който не ангажирам никого.
......
Рязко сменихте темата! Таня, взаимно съгласие е: работникът има вписана клауза за едномесечно предизвестие в договора за назначаване. Подава заявление за напускане с вписана дата и текст, че ако тази дата не бъде одобрена (едноседмичния срок, за който става дума), то заявлението да се счита като едномесечен срок на предизвестие. Работодателят го одобрява - да, съгласен е да го освободи след месец. Е къде тук е взаимното НЕсъгласие?
Но добре се получи, де - в спора се ражда истината...
#27 | 18.06.2015, 12:09
Публикации: 1166 / 86
За да спрем да спорим и да се заяждаме, предлагам ПИТАЩАТА, да обясни точно, как е формулирана молбата за напускане от страна на работника.
#28 | 18.06.2015, 12:10
Публикации: 9297 / 1557
Таня, или аз не те разбирам, или ти нещо не разбра!
Естествено, че става дума за взаимно съгласие, когато работникът е подал предизвестие.

Не само Таня, но и аз не разбрах. Как хем предизвестие от работника, хем взаимно съгласие?
Имаме предизвестие /воля и право на работника/, прието от работодателя /по задължение, без съгласие/. Дали предизвестието е отработено или не - няма значение. Какво взаимно съгласие виждате?
Вариантите за прекратяване на ТД според съдържанието на заявлението на работника, съм коментирала още вчера Отговор 9 | Вчера в 18:24. Спорът беше само за случая на подадено предизвестие /оформено като такова на основание чл. 326, ал.1/ от страна на работника

Аз напускам спора. Мислех, че ще науча нещо, но стана безпредметно.....
#29 | 18.06.2015, 12:14
Публикации: 1166 / 86
Естествено, че става дума за взаимно съгласие, когато работникът е подал предизвестие.
С това, аз нещо не съм съгласна!
В случая - Взаимното съгласие, е когато работодателя се съгласи това да стане веднага.
При предизвестие - няма взаимно съгласие. Това е инициатива на работника, с която работодателят е длъжен да се съгласи.
#30 | 18.06.2015, 12:53
Публикации: 5497 / 371
С това, аз нещо не съм съгласна!
В случая - Взаимното съгласие, е когато работодателя се съгласи това да стане веднага.
При предизвестие - няма взаимно съгласие. Това е инициатива на работника, с която работодателят е длъжен да се съгласи.

Таня, взаимно съгласие е: работникът има вписана клауза за едномесечно предизвестие в договора за назначаване


И това е взаимно съгласие, щото някъде пишело, че има предизвестие?????
Стига, бе!!!!!!!!

р.р. всички колеги Ви убеждават, че мисълта Ви е абсолютно в грешна посока
#31 | 18.06.2015, 13:52
Публикации: 1166 / 86
Далила, аз нещо се обърках! Коментарът ти към мен ли е насочен?
#32 | 18.06.2015, 14:13
Публикации: 5497 / 371
Далила, аз нещо се обърках! Коментарът ти към мен ли е насочен?

Таня, взаимно съгласие е: работникът има вписана клауза за едномесечно предизвестие в договора за назначаване

Това е твой текст, svetlakercheva!
Да, към теб!
#33 | 18.06.2015, 15:04
Публикации: 1302 / 183
Така, след като изчетох една дузина съдебни практики се връщам, за да кажа още веднъж, че има полза от такъв спор!
Промених си мнението, съгласна съм с твърденията на по-голямата част от вас.
Защо тогава по "онзи" случай са ни дали такъв отговор е без значение. Те са писали, ние сме се съгласили - толкоз.

Само на едно място срещнах коментар, подобен на моя и той (о, удивление!) беше на В. Мръчков, но и в коментирания от него казус ситуацията беше доста объркана.

Мисля, че не е огромна грешка, дето до момента съм споменавала и двата члена, а за напред ще ги променя.
Успех!
#34 | 18.06.2015, 15:22
Публикации: 1166 / 86
Таня, взаимно съгласие е: работникът има вписана клауза за едномесечно предизвестие в договора за назначаване

Това е твой текст, svetlakercheva!
Да, към теб!
Това не е мой текст!
#35 | 18.06.2015, 15:37
Публикации: 1302 / 183
Мой е, но мисля, че уточнихме нещата.
#36 | 18.06.2015, 15:38
Публикации: 1166 / 86
Мой е, но мисля, че уточнихме нещата.
:good:
#37 | 19.06.2015, 12:17
Публикации: 111 / 3
здравейте! изчетох всичко до тука. В крайна сметка, при подадена молба от работника с текст" ... ако не бъде удовлетворена, тя да бъде приета за отправено предизвестие..."  В заповедта пиша основание за прекратяване чл.326 ал.1 от КТ и упоменавам ли, че работника е длъжен да изплати на работодателя за неспазено предизвестие обещетение по чл.220 ал.1 от КТ? Правилно ли съм ви разбрала
#38 | 19.06.2015, 12:38
Публикации: 9297 / 1557
Да. Ако работникът реши да не итработва предизвестието, пишете и обезщетението.
Обезщетението е само за неотработената част на предизвестието. Предизвестието тече от деня, следващ датата на връчването му на работодателя. Тази дата се удостоверява писмено. Периодът от началото на предизвестието до датата на фактическото прекратяване на ТД е....отработена част от предизвестието.
#39 | 19.06.2015, 12:54
Публикации: 111 / 3
благодаря за отговора, но никъде не прочетох, че обезщетението е пропорционално на неотработената част от предизвестието.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група