Втори трудов или ГД

08.08.2015, 14:25 7742 9

08.08.2015, 14:25
Публикации: 45 / 1
Работя по трудов договор на 8 часов работен ден.Имам предложение от друг работодател  за постоянна работа на 4 часов работен ден.Казаха ми,да си избера дали да е трудов или граждански.Въпроса ми е какви са плюсовете и минусите по двата вида договора и кой от двата варианта е за предпочитане?
#1 | 08.08.2015, 14:53
Публикации: 9297 / 1557
Първо - не всяка работа може да се върши по ГД. При ГД не трябва да има работно време и работно място. Това не е твой проблем, а проблем на работодателя/възложителя.
Други разлики: при ГД няма отпуски, няма болнични, дохода не се зачита при определяне на болнични и майчинство. Зачита се само като доход при пенсиониране. Тъй като работите и по ТД, то по ГД ще се удържат и внасят осигуровки. Осигуровките са малко по-ниски от тези по ТД /няма осигуровки за болнични и за безработица/. Делят се между изпълнител и възложител както при ТД. За разлика от ТД, при ГД осигуровките не са върхи цялото възнаграждение, а върху 75% от него. Няма минимален праг. Когато имаш доход от ГД, след края на годината трябва да подадеш данъчна декларация, като най-вероятно няма да внасяш допълнително данък. Данъка по ГД се удържа при плащането.
При ГД от еднаква договорено възнаграждение, би следвало да получиш малко по-висока чиста сума, огколкото по ТД. ГД е по-евтино за работодателя. Стига да е възможно да се приложи. Ти губиш този доход при пресмятане на болнични и майчинство. По ГД няма и "клас"
#2 | 08.08.2015, 14:53
Публикации: 640 / 95
Има длъжности, при които не може да се скл. граждански договор.
#3 | 08.08.2015, 15:05
Публикации: 45 / 1
На мен ми казаха,че втория трудов договор ще плащам всички осигуровки ,като при основния,но няма да ми се зачита за трудов стаж/не се пишело в трудовите книжки ,само основния се заверявал/, няма да мога да ползвам болнични,майчинство/вече приключих с него/ и безработица.
При гражданския също не ми се признавало стаж,болнични ,майчинство и безработица ,но осигуровките са по -малко .верни ли са твърденията?
#4 | 08.08.2015, 15:19
Публикации: 9297 / 1557
По втория ТД също имаш право на болнични. Имаш право и на отпуск. Това, че не се зачита като трудов стаж и не се вписва в тр.книжка не е проблем. Дохода по втория ТД се сачита за осигурителен доход при пенсиониране. Колково до обезщетението за безработица - ще имаш право на такова, ако едновременно прекратят и двата ТД. До като работиш поне по един ТД - не си безработна.
Осигуровките повториа ТД са същите както при първия. При ГД са около 5-6% по-малко.
Пак да повторя - не всяка работа става с ГД. Глобата за прикрит ТД е от 1500 до 15000 лв, но е само за сметка на работодателя.
По ТД имаш повече права, по ГД - малко повече "чиста" сума за получаване.
#5 | 08.08.2015, 16:05
Публикации: 4366 / 719
Най-същественото за отговора дали ТД или ГД е вида на работата, която ви предлагат. Успокоителното е, че ако ви хванат, че вместо ТД е сключен ГД, гори само работодателят.
#6 | 14.08.2015, 14:02
Публикации: 45 / 1
Работата ,която ще извършвам по-въпросният договор не е свързана със стояние на работно място.90% ще си я върша от вкъщи,затова са оставили избора на мен
#7 | 14.08.2015, 14:12
Публикации: 6403 / 1129
Работата ,която ще извършвам по-въпросният договор не е свързана със стояние на работно място.90% ще си я върша от вкъщи,затова са оставили избора на мен
В този случай е по-добре да сте на ГД, защото иначе рискувате да Ви уволнят дисциплинарно за неявяване на работа....
#8 | 14.08.2015, 14:24
Публикации: 1703 / 207
Има и друг вариант, ако работата Ви го позволява:
http://qwerty1/8420-pravo-na-rabota-ot-vkyshti/
#9 | 14.08.2015, 14:28
Публикации: 4366 / 719
Вероятно ГД ще свърши работа, но може би трябва да се вземе предвид и наличието на възможност за ТД за надомна работа. Пак е въпрос на преценка според конкретните обстоятелства.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група