Тристранна и транзитна операция едновременно

06.12.2015, 18:47 4647 4

06.12.2015, 18:47
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Имам следния казус за разрешаване и ще се радвам, ако можете да ми съдействате
Фирма А - юридическо лице, регистрирано по ЗДДС в България купува от фирма B /регистрирана за целите на ДДС в Италия/ стока 60 единици. Договорено е тя да бъде разпределена, както следва:
20 единици за фирма С /Хърватска, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Хърватска/
20 единици за фирма D /Гърция, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Гърция/
20 единици за фирма Е /Сърбия, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Сърбия/
Транспорта ще бъде осъществен с товарен автомобил на фирма D, който ще натовари от Италия и ще достави стоката съответно в Сърбия, Хърватска и Гърция.
Фирма А/Италия/ ще фактурира на фирма В /България/ 60 единици, следва тристранна операция за доставката в Гърция и доставката в Хърватска и транзитна за доставката в Сърбия.
Имате ли идея как се отразява това, съответно:
*транзитната операции
** тристранната операция.
Предварително Ви благодаря за помощта.

#1 | 06.12.2015, 18:50
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Имам следния казус за разрешаване и ще се радвам, ако можете да ми съдействате
Фирма А - юридическо лице, регистрирано по ЗДДС в България купува от фирма B /регистрирана за целите на ДДС в Италия/ стока 60 единици. Договорено е тя да бъде разпределена, както следва:
20 единици за фирма С /Хърватска, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Хърватска/
20 единици за фирма D /Гърция, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Гърция/
20 единици за фирма Е /Сърбия, юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в Сърбия/
Транспорта ще бъде осъществен с товарен автомобил на фирма D, който ще натовари от Италия и ще достави стоката съответно в Сърбия, Хърватска и Гърция.
Фирма В/Италия/ ще фактурира на фирма А /България/ 60 единици, следва тристранна операция за доставката в Гърция и доставката в Хърватска и транзитна за доставката в Сърбия.
Имате ли идея как се отразява това, съответно:
*транзитната операции
** тристранната операция.
Предварително Ви благодаря за помощта.
[/quote]
#2 | 06.12.2015, 23:55
Публикации: 2966 / 392
За тристранните операции  - законът е написан необичайно ясно и еднозначно. Ако не ви се чете -  фишът от наръчника на НАП е написан чудесно и има колкото информация искате.
#3 | 09.12.2015, 17:25
Публикации: 6 / 0
Здравейте !
В прикачения файл Ви изпращам решение на ВАС по подобен казус, макар доставчик и купувачи да са в малко по-друга ситуация, но все пак става въпрос за транзитна продажба.
Успех !
#4 | 09.12.2015, 17:47
Публикации: 214 / 40
за Гърция и Хърватска е ясно, че ще се отчитате като посредник в тристранна операция, за доставката към Сърбия обаче... според мен ще имате място на изпълнение на тази доставка в Италия (където започва транспортът на стоката) и може би трябва от там да се направи износ; според прикаченото по-горе съдебно решение излиза, че може италианската фирма да направи износ и в митн.декларация да посочи сръбската за получател, а на вас да издаде отделна фактура за тези 20 единици, но не да я отчита като ВОД във Vies-a, а с нулева ставка за износ (вероятно и при тях е аналогично на нашето)
за вашата фактура към Сърбия не се начислява ДДС, нито пък има нулева ставка, понеже при място на изпълнение извън България, доставката не е обхваната от нашия ЗДДС, отчитате я в колона 23 на Дневник Продажби

това на бърз поглед върху казуса, дано не бъркам генерално :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група