Въпроси за Декларации Обр.1, 3 и 6 (архивирана)

18.09.2020, 16:58 438503 1127

#920 | 18.09.2020, 16:58
Публикации: 47 / 3
Как ще го подвади от следващия месец, като задължението, което е декларирано и платено, е за м. 07.2020 и то седи в системата на НАП като задължение за м.07? Аз не мисля, че това е ОК, нали няма да й се равнят ДОД за м.07 и 08 спрямо декларираните в Д1 и ще направи още по-голяма каша? Или имате предвид да подаде Д6 с м.07.2020 и отрицателна сума, което е абсурд? Според мен най-добре да отиде в местното ТД на НАП, да потърси служител, отговарящ за корекция на Д6 /в Пловдивския НАП са различни служители в различни отдели/, да обясни какво е направила до момента. На място ще проверят какво има в системата и ще й кажат какво е нужно да направи, за да коригира. По-горе в поста писах на мен какво ми искаха. По електронен път няма да стане, вижте по-долу какво пише в Наредба-13:
(10) Декларация образец № 6, подадена от лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2, 4 и 5, може да се коригира до изтичане на срока за подаването й. След този срок декларации се подават на хартиен носител или на електронен носител и хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите.
Всякакви подваждания, приравнявания и т.н. ще доведат до по-големи проблеми.
#921 | 18.09.2020, 17:38
Публикации: 121 / 22
Никъде не споменавам да декларира отрицателна сума , аз съм правила подобна корекция на данък и то по препоръка на НАП, А вашият случай е съвсем друг, не го давайте за пример, Задължително е да се консултира с НАП - естествено. Интересно ми е и на мен какво ще и препоръчат да направи.
#922 | 18.09.2020, 20:13
Публикации: 352 / 19
И чудно как ще е коригирала Д6 само са осигурителните вноски, а данъка не?
Изрично е уточнено, че са коригирани Д1.
Д6 в данъчно-осигурителната сметка ще си стои двойно декларирана, щом са внесени и в двоен размер, ако нямат други изискуеми задължения по справки няма да имат задължения, а реално ще имат надвнесени в размер на осигурителните вноски и данъка.
#923 | 18.09.2020, 21:46
Публикации: 9298 / 1557
И чудно как ще е коригирала Д6 само са осигурителните вноски, а данъка не?
Изрично е уточнено, че са коригирани Д1.
Д6 в данъчно-осигурителната сметка ще си стои двойно декларирана, щом са внесени и в двоен размер, ако нямат други изискуеми задължения по справки няма да имат задължения, а реално ще имат надвнесени в размер на осигурителните вноски и данъка.

Доколкото си спомням, доколкото имам практика и доколкото е регламентирано в наредбите, Д6 за данъка и Д6 за осигуровките са различни неща, могат да се подават независимо една от друга и в различни срокове. Освен това (поне доколкото знам, доколкото имам практика и доколкото чета законите и наредбите), няма засечки между Д1 и Д6 относно данъка.
Предполагам, че има и (много) други колеги, които четат законите по различен начин и които не споделят Вашите разсъждения, драга gergenetsite.
Ако мислите, че сте права, цитирайте нормативното основание.

ПП  Това не е изпитване и/или оценяване. Просто всеки, който се опитва да наложи своето мнение, би трябвало да го направи със съответната обосновка.
#924 | 19.09.2020, 08:03
Публикации: 352 / 19
XXXXX,
А становище по някой възникнал казус, че да се хванеш не по съдържанието, а по автора му?
Тия Д6 за осигуровките и данъка може да имат различни крайни срокове за подаване, но това не означава, че не може предприятието да си ги подаде в първия по изтичане срок.
В казуса изрично е уточнено, че са коригирани само Д1 за м.07.
#925 | 21.09.2020, 11:42
Публикации: 121 / 22
Доколкото си спомням, доколкото имам практика и доколкото е регламентирано в наредбите, Д6 за данъка и Д6 за осигуровките са различни неща, могат да се подават независимо една от друга и в различни срокове. Освен това (поне доколкото знам, доколкото имам практика и доколкото чета законите и наредбите), няма засечки между Д1 и Д6 относно данъка.
Предполагам, че има и (много) други колеги, които четат законите по различен начин и които не споделят Вашите разсъждения, драга gergenetsite.
Ако мислите, че сте права, цитирайте нормативното основание.

ПП  Това не е изпитване и/или оценяване. Просто всеки, който се опитва да наложи своето мнение, би трябвало да го направи със съответната обосновка.

Точно така, напълно се присъединявам!
#926 | 23.09.2020, 09:39
Публикации: 121 / 22
С това,че още един човек потвърждава казаното, Аз пък не виждам вашите коментари с какво точно бяха полезни, Точно в наредба Н-13, която цитирате черно на бяло е написано, че Д1 и Д6 трябва да се засичат по отношение на осигуровки, а не на данък, а Вие твъдите, че не е възможно да се коригира само данък в Д6, защото нямало да съвпада с Д1.
#927 | 23.09.2020, 10:03
Публикации: 352 / 19
Нещо бъркате твърденията.
Сроковете за корекции на Д1 и Д6 са различни и никъде не е уточнено осигуровки или данък, декларирани с Д6 ще се коригира.

Да, трябва да се засичат, но след корекциите на Д1 не се засичат и никой от НАП няма да се самосезира да ги изравни докато не подадат искане за писмено предписание за корекции на Д6.
А всъщност контрола по цитираните наредби го извършват и те.
Или "имали-дали", в случая декларирали-внесли.
#928 | 23.09.2020, 13:40
Публикации: 11932 / 2174
gergenetsite ,

няма такова нещо да се коригира Д1 и да не се подаде Д6 едновременно при промяна на сумите по фондове. Ако допуснем, че някой подаде Д1 с код К и не подаде Д6 с промени по фондове , когато има такива, Д1 няма да бъде приета със сигурност.
Да, трябва да се засичат, но след корекциите на Д1 не се засичат и никой от НАП няма да се самосезира да ги изравни докато не подадат искане за писмено предписание за корекции на Д6.

НАП не се самосезира / това да не е прокуратура / , а контролът го прави системата и автоматично изписва в основанието за неприемане неравенство на Д1 и Д6.



#929 | 23.09.2020, 16:17
Публикации: 47 / 3
Системата АВТОМАТИЧНО не равнява Д1 и Д6 по отношение на данъка при подаването им. Обаче, ако случайно се наложи да се прави корекция на Д1 и Д6 за някакъв бъдещ период, по някаква обективна или субективна причина, тогава Служител на НАП вади един хубав списък за 5 години назад, прави проверка РЪЧНО и ви кара да коригирате ВСИЧКО, което не се равнява при тях. А те много стриктно си го изпълняват това, вярвайте ми.
Иначе, да, НАП не се самосезира, но никога не се знае кога и по какъв повод кой ще бръкне и какво ще търси в системата и ще попадне на това неравенство. Пък при двойно внесен ДОД със сигурност ще изискат да видят защо не са внесени осигуровки върху тези доходи и този ДОД на какво основание е удържан от работниците.
#930 | 23.09.2020, 16:59
Публикации: 9298 / 1557
Пък при двойно внесен ДОД със сигурност ще изискат да видят защо не са внесени осигуровки върху тези доходи и този ДОД на какво основание е удържан от работниците.

Не виждам проблем в един месец да се внесе два пъти данък и веднъж осигуровки. Ето един съвсем реален пример: на 10.08. плащам заплатите за юли, а на 25.08. плащам заплатите за август. До 25.09. подавам Д1 за м.08, Д6 за осигуровките за м.8, Д6 за данъка върху юлските заплати + данъка върху августовските, защото и двете са платени през август. Няма проблем Д6 за данъка да е подадена на две части в два различни дни. Ако септемврийските заплати платя на 01.10., то през м.10 ще подам само Д1 за м.09 и Д6 за осигуровките. През м.10  няма да подавам Д6 за данък.
#931 | 23.09.2020, 17:40
Публикации: 11932 / 2174
Системата АВТОМАТИЧНО не равнява Д1 и Д6 по отношение на данъка при подаването им.

През цялото време в темата пишем за равнение на Д1 с Д6 код 5 в частта за осигуровките !

няма такова нещо да се коригира Д1 и да не се подаде Д6 едновременно при промяна на сумите по фондове.


Всеки чете оттук - оттам и темата стана вече излишно обременена от излишни коментари.
#932 | 25.09.2020, 10:11
Публикации: 6 / 1
Ако са подадени корекции на Д1 и Д6 с осигуровките и те са изравнени и е останал само данъка дублиран, може да го декларирате с минус следващия месец. / да намалите данъка, който трябва да декларирате  с дублираната сума и да изравните задълженията. /

Здравейте отново,
Да точно това направихме. Много Ви благодаря за изчерпателните отговори.
#933 | 25.09.2020, 10:21
Публикации: 6 / 1
Точно така, напълно се присъединявам!

Да уточня нещо....което съответства на гореизложеното.
След установяването на двойно подадените 1-ци и 6-ци, подадх с код Корекция Д1 респ. и Д6 С КОД КОРЕКЦИЯ само за вид плащане 5/именно защото не се засичат осигуровките с данъка, а и защото срока за корекция на вид плащане 8 беше изтекъл/. След като осигуровките и Д1 бяха правилно отразени, остана само ДОД в двоен размер деклариран и платен. При консултация с НАП точно това ни посъветваха - в следващ месец да го изравним. Това и направихме.

Поздрави  :wink1:
#934 | 14.10.2020, 12:32
Публикации: 36 / 3
Моля за малко помощ:
1. Когато се прави корекция на Д1 за период от няколко години, всичките декларации в един файл ли се записват ли в отделни по години. За някои от годините има корекция на Д6 /намаление/, а за други - нови Д6 /увеличение/?
2. Когато се прави корекция на Д6 се попълват верните данни /които са по-ниски от подадените/ и се посочват същите дати, както в първоначалната, така ли?
Предварително благодаря на отзовалите се!
#935 | 14.10.2020, 12:37
Публикации: 11932 / 2174
2. Когато се прави корекция на Д6 се попълват верните данни /които са по-ниски от подадените/ и се посочват същите дати, както в първоначалната, така ли?

Така е, но допълвам, че фондове, които не са се променили / ако има такива / се посочват в Д6 с код К със същите суми като в преди подадената Д6.

По т.1 не знам дали има някакво специално изискване, но ми се е случвало и съм правила записите по години.
#936 | 14.10.2020, 13:18
Публикации: 36 / 3
А всичките години на една флашка ли се записват? За някои години файловете са с еднакви имена :(

Отдавна не съм ходила на място в НАП - на какъв магнитен носител приемат? Флашка, СД... ?Предполагам, че не искат дискети.
#937 | 14.10.2020, 13:21
Публикации: 11932 / 2174
Сега приемат на флашка / после я връщат / . Може да направите папки за отделните години .
#938 | 14.10.2020, 19:23
Публикации: 4367 / 719
Мисля, че ако преименувате файловето по някакъв начин, например по месец и година, системата ще ги приема... стига да са в правилния формат.
#939 | 23.11.2020, 10:00
Публикации: 90 / 1
Здравейте. Налага се корекция на Д1 за един служител по отношение на здравните осигуровки за м.09.2020г. в посока намаление. Генерирах Д1 с код корекция само с неговите верни данни. Д6 също е в намаление само за здравните осигуровки, но се притеснявам как да подам коригиращата Д6: с коректните данни за ЗО за целия персонал, а останалите суми както са били подадени, без да подавам корекция на колоната за ДОД, тъй като там няма промяна? Или нещо бъркам?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група