Болничен по време на бременността

13.03.2016, 16:59 7908 8

13.03.2016, 16:59
Публикации: 11 / 1
Здравейте! Върнах се на работа след първо майчинство през януари 2015 г., когато детето беше на 1 г.  6м.

От тогава се осигурявам на максималния осигурителен праг за страната. В момента планираме второ дете и имам следните въпроси:

- Ако детето се роди преди да са минали 2 г. от завръщането ми на работа след първото майчинство, на каква база ще се изчисляват обезщетенията за бременност и раждане и за отглеждане на дете преди 1 г. ? Това е малко вероятно предвид че вече е март 2016 г., но бих искала да знам дали е по-добре да изчакаме още 1-2 месеца

- Ако по време на бременността ми се наложи да ползвам дълъг болничен, например 2-3 месеца преди 45-те дни преди термина, това ще се отрази ли на размера на обезщетенията?

Благодаря предварително за отговорите!
#1 | 14.03.2016, 09:28
Публикации: 6679 / 661
Обезщетението за бременност, раждане и гледане на дете до 410-тия календарен ден по действащите в момента закони се изчислява от осигурителния доход (брутно трудово възнаграждение)  за 24 месеца назад преди месеца, в който е издаден първия болничен лист за 45 календарни дни преди термина. Обезщетението е в размер на 90% от БТВ (осигурителен доход), но не повече от среднодневно нетно възнаграждение. Това е към момента. Ако се наложи да ползвате болничен по време на бременността - няма да се отрази на размера на обезщетението. Все пак здравето е най-важно.
#2 | 10.05.2016, 15:36
Публикации: 11 / 1
Много благодарности за отговора, беше ми много полезно!
#3 | 11.05.2016, 09:02
Публикации: 411 / 10
Да се включа и аз. Жена излиза в продължителен болничен по време на бременност. Стигаме до момента, в който излиза 45 дни преди раждане. Този болничен е издаден като първичен, но ние нямаме прекъсване между него и предходните болнични. В случая трябва ли трите дни да са от работодателя?
#4 | 11.05.2016, 09:28
Публикации: 6679 / 661
Да се включа и аз. Жена излиза в продължителен болничен по време на бременност. Стигаме до момента, в който излиза 45 дни преди раждане. Този болничен е издаден като първичен, но ние нямаме прекъсване между него и предходните болнични. В случая трябва ли трите дни да са от работодателя?

При болничните с причина бременност, раждане и гледане на дете ВСИЧКИ дни се заплащат от НОИ.
#5 | 11.05.2016, 09:34
Публикации: 411 / 10
Много благодаря!
#6 | 10.12.2016, 15:21
Публикации: 3 / 0
Здравейте :)
излязох в болничен веднага след 3-ят месец на бременноста и така до болничния с които излзам по майчинство, от НОИ са ми изплатили всичко до сега, но има едни 3ри работни дена от първия болничен, които са ми висч
#7 | 10.12.2016, 15:38
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
излязох в болничен веднага след 3ат месец на бременноста и така до болничния, с които излзам по майчинство. От НОИ са ми изплатили всичко до сега, но има едни 3ри работни дена от първия болничен, които са ми висящи - т.с. не платени. Доколкото съм запозната те трябва да се поемат от работодателя, но той отказва и смята, че на 100% е изпълнил задълженията си към мен. Ходих в Нои те ми обясниха, че от тяхна страна няма никаква грешка и работодателят е този, които трябва да ги изплати..
Кой е правият в този казус..
От кого да си търся парите и как да си защитя правата, ако те са нарушени от работодателя?
#8 | 10.12.2016, 15:45
Публикации: 11958 / 2182
Прави са от НОИ и  следва да търсите въпросните пари за болнични / първите три дни / от работодателя си. В противен случай се обърнете към Инспекцията по труда.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група