Сложен Казус за 2 трудови договора...

17.03.2016, 23:22 6339 10

17.03.2016, 23:22
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Накратко:
Работя в учебно заведение, като спечелих конкурс за 4 годишен договор на 8 часа.
Налага се да бъда назначен на друг 8 часов договор при друг работодател- безсрочен ( не мога да го избегна) , но не искам да напускам учебното заведение.
Какви са ми възможностите.
1.Мога ли да си пусна неплатен отпуск за неопределено време в учебното заведение и да сключа по чл. 111КТ  8часов трудов договор при втория работодател. Тук как стоят нещата със осигуровките , тъй като при втория работодател заплатата е много по- голяма - ще се ползвам ли с отпуски и обещетения или те важат за основния( учителската заплата е много ниска за съжаление....)?
2. Колко време мога да остана в неплатен отпуск при срочен договор
3. Може ли при срочен договор и спечелен конкурс с определени условия, да се промени от 8 часа на 4 часа трудовия договор.
4. Въобще има ли някаква разлика в осигуровките дали си на основен или допълнителен трудов договор, ще ми тече ли нормален осигурителен и трудов стаж при положение ,че на едното място съм в неплатена - основното, а на другото работя на 8 часа.
5, Има ли някакъв вариант да работя на 2 места по 8 часа без да бъда засечен и какви са глобите. Примерно да изляза в неплатена и след време да се върна на първото място ( там работното време е много нерегламентирано и го позволява - да съвместявам и двете неща). Ако глобата е само към мен, а не към роботодателя, бих я прежалил ако не е огромна
Благодаря предварително - голяма ми е каша....
Поздрави от В. Търново :)
#1 | 18.03.2016, 09:27
Публикации: 3326 / 256
1. Можете да сте в неплатен отпуск и на втората работа да работите на пълен работен ден. Само ще трябва да представите бележка от основния работодател, че сте в неплатен отпуск. Няма нищо по различно в осигуровките при основен и допълнителен трудов договор. Важат си всички обезщетения и отпуски.
2. Колкото искате можете да сте в неплатен отпуск, като 30 работни дни за всяка календарна година се зачитат за трудов стаж, останалите не се признават за трудов стаж.
3. Това трябва да го обсъдите с основния си работодател.
4. Както вече писах в т.1 няма никаква разлика в осигуровките. Стажа при втория работодател не е трудов, а само осигурителен, т.е. за него няма да има вписване в трудова книжка, а само УП-3. За основния където мислите да сте в неплатена вижте какво съм писала в т.2, като добавя, че периода, който е без стаж няма да бъде нанесен също в трудовата книжка.
5. Няма вариант да работите на 2 места по 8 часа. Глобата ще е за работодателя.

По тези въпроси се чудя защо не сте на основен договор при втория работодател, след като условията са много по-добри?
#2 | 18.03.2016, 11:22
Публикации: 4432 / 744
...Стажа при втория работодател не е трудов, а само осигурителен...

Това до какви бъдещи небллагоприятни последици може да доведе?
За пенсиониране се търси осигурителен стаж, за плащане на т. нар. "клас" пак не може да повлияе...
#3 | 18.03.2016, 11:28
Публикации: 3326 / 256
Никъде не съм споменала, че води до бъдещи неблагоприятни последици. Уточнявам го за лицето.
#4 | 18.03.2016, 11:29
Публикации: 5497 / 372
Това до какви бъдещи небллагоприятни последици може да доведе?

При бъдещ работодател, няма да се вземе за придобит трудов опит /клас/
#5 | 18.03.2016, 11:55
Публикации: 4432 / 744
Елена-, просто взимам повод от написаното, за да попитам, не бях се замислял досега.

dalila, е нали вече плащането е за "трудов стаж и професионален опит" - опита го има, има документ (УП), аз бих признал.

#6 | 18.03.2016, 11:58
Публикации: 5497 / 372
dalila, е нали вече плащането е за "трудов стаж и професионален опит" - опита го има, има документ (УП), аз бих признал.

Да, но не е трудов стаж
#7 | 18.03.2016, 12:09
Публикации: 4432 / 744
Хм... според написаното в наредбата май наистина излиза, че има "дупка" за времето на допълнителен трудов договор, което не се зачита за трудов стаж, но пък се признава времето, когато си работил въобще без трудов договор. Не ми се вижда логично, сигуро пропускам нещо?

(4) При определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита и:
1. трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие ... на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия
2. времето, през което без трудово правоотношение лицата са упражнявали трудова дейност и/или професия, която е същата или сходна с работата по сключения трудов договор...

#8 | 18.03.2016, 13:01
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговорите.
Всичко разбрах, само ми е чудно, примерно ако съм 6 месеца в неплатен, а работя на второто място на 8 часа, ще ми признаят 5 месеца осигурителен и само 1 трудов стаж????
Много тъпо направено, защото всъщност си работя ....
А преминаването от основен на допълнителен ТД с Допълнително споразумение ли става?
Поздрави
#9 | 18.03.2016, 13:29
Публикации: 3326 / 256
Ако работите както сте писали 6 месеца на втората работа и на основната сте в неплатен. Ще имате 6 месеца осигурителен стаж от втората работа и 1 месец и половина (зависи кои са месеците) трудов и осигурителен стаж от основния работодател. Това с преминаването от основен към допълнителен не е така както си мислите. Основен договор е този, който е сключен първи. Ако Ви освободят от основния, този който е допълнителен става първи. Съответно от счетоводството ще Ви изготвят необходимите документи.
#10 | 20.03.2016, 20:57
Публикации: 3 / 0
Сега проверих.
Полага ми се неплатен творчески отпуск до 1 година - зачита се като трудов стаж.
Няма проблем да работя на друго място през това време.
Благодаря за помощта.

Поздрави от В.Търново
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група