Осчетоводяване на взаимно прехвърляне учредено право на строеж (суперфиция)

23.03.2016, 11:22 21384 16

23.03.2016, 11:22
Публикации: 10 / 1
Здравейте!
Фирма А е собственик на земя УПИ. Фирма А учредява право на строеж (суперфиция) в полза на фирма Б на стойност (примерно) - 1000 лв. и издава съответно фактура, начислява се ДДС Фирма Б от своя страна издава същата фактура със същото основаниe, на същата стойност -1000 лв., начислен ДДС на фирма А. С една дума – получава се взаимно преотстъпване на учредено право на строеж, с взаимно прихващане на сумите по фактурите.

Въпросът ми е как да се осчетоводят тези сделки?

Благодаря предварително!
#1 | 23.03.2016, 11:40
Публикации: 6403 / 1130
А какво пише в нотариалния акт?
Защото няма начин да е записано това, което Вие описвате като фактическо основание за издаване на фактурите.
#2 | 23.03.2016, 11:50
Публикации: 10 / 1
Нямам НА при мен, за да го видя. Но за основанието на фактурите съм абсолютно сигурна , че пише това. Не съм се занимавала досега със строителство и ми е пълна мъгла, така да се каже. Ще трябва да изискам НА, да прочета какво пише вътре.
#3 | 23.03.2016, 12:46
Публикации: 825 / 178
Ако фирма А все пак има основание за издаване на фактурата с такъв текст, то фирма Б не може да издаде фактура със същото основаниe.
Ако сте начинаещи в този жанр - има няколко книжки в тая насока "Счетоводство на строителното предприятие" - да не споменавам имена на автори, чичко Гугъл ще ви ориентира - може и онлайн заявка с доставка.
#4 | 23.03.2016, 12:50
Публикации: 10 / 1
Благодаря, ще продължавам да чета! :noexpression:
#5 | 25.03.2016, 12:54
Публикации: 10 / 1
След като прочетох НА, ситуацията е следната ( записано е по този начин в НА):
Фирма А (ние) прехвърля на фирма Б дворно място УПИ срещу задължението фирма Б да изгради масивна сграда (апартаменти). Двете фирми ВЗАИМНО си учредяват право на строеж.

Фирма А издава ф-ра на фирма Б на стойност 450 000 лв и фирма Б от своя страна издава фактура на фирма А за 450 000 лв. (основанието е едно и също).

Балансовата стойност на земята е 350 000 лв.

411/709 450 000 лв -  продажбата на учреденото право на строеж
709/201 350 000 лв - отписване на прехвърлената земя УПИ

Тук остава приход 100 000 лв.

219/401 450 000 лв - за полученото право на строеж от строителя.
601/219 100 000 лв.  - прихващане на разликата от продажбата и отписаната земя.

И след това като се прехвърлят апартаментите, да се закрива 219 и съответно те да се завеждат като ДМА.



#6 | 25.03.2016, 14:11
Публикации: 10 / 1
Или другият по-нагледен вариант е разликата от продаденото учредено право на строеж и отписания ДМА (земя) да се заведе като приход за бъдещ период. А закупеното учредено право на строеж да се заведе в набирателна  сметка за придобиване на ДМА по стопански начин.
И когато реално се получи частта от сградата да се признае съответно прихода и разхода от набирателната сметка.
#7 | 25.03.2016, 14:27
Публикации: 6403 / 1130
Не си учредявате ВЗАИМНО право на строеж, защото само една от фирмите има това право и може да го прехвърли на другата и това във Вашия пример е фирма А.
А фирма Б се задължава да го заплати чрез равностойна част от построен обект.

За фирма А има отстъпване право на строеж, което е приход от други продажби.
411 / 709 за издадената фактура
За получената фактура за авансово платено право на строеж
402 / 401
Задълженията между доставчик и клиент се прихващат и остава
402 / 709, което отразява вземането на А от Б под формата на готово строителство и след като същото бъде предадено
203 / 402

Не е коректно да отразяване вземането от доставчика на строителен обект като дълготраен нематериален актив, защото по същество вземането не отговаря на определението за ДНМА.
#8 | 25.03.2016, 15:26
Публикации: 10 / 1
Нещо съвсем се обърках. Според написаното по-горе от вас излиза, че в текушата година ми идва един приход от 450 000 лева?????? Само че има прехвърляне на земя, която аз трябва да отпиша от баланса си, защото по НА тя  се прехвърля на фирма Б срещу задължението да построи сграда и балансовата стойност на тази земя е 350 000 лв. Или реално прихода ми остава 100 000 лв.

И точно тук ми е въпросът, не би ли следвало този приход да се приспадне от авансовото вземане на фирма А от фирма Б.

       ф-ра на фирма А за отстъпено право на строеж 411/412 450 000 лв
       ф-ра на фирма Б за продобито право на строеж  402/401 450 000 лв. 
      прихващане на вземане и задължение                  401/411 450 000 лв.
       само че тук остава въпросът за земята, дали е правилно евентуално тя да се отпише,, когато се предаде готовото строителство.

или друг вариант:
        ф-ра на фирма А за отстъпено право на строеж 411/709 450 000 лв
        отписване на земя                                                    709/201 350 000 лв.
       ф-ра на фирма Б за продобито право на строеж  609/401 450 000 лв. 
       прехвърляне в набир.сметка за придобиване      611/609 350 000 лв.
        ДМА
      прихващане на вземане и задължение                  401/411 450 000 лв.

     или друг вариант  да оставя 100 000 лв разходи за бъдещи периоди (разликата от продажбата и отписаната земя)
     и съответно  да оставя в доставчици по аванси или в набир.сметка 450 000лв.
и след предаване на готовото строителство да се вземат съответните операции.       
#9 | 25.03.2016, 15:37
Публикации: 6403 / 1130
Вие какво прехвърляте последно - земя ли продавате или отстъпено право на строеж, което е ограничено вещно право?
Земята ще отпишете само ако я продавате по нотариален акт.
 
#10 | 25.03.2016, 15:51
Публикации: 10 / 1
Цитирам написаното в НА:
Нотариален акт за прехвърляне собственост и учредяване право на строеж  срещу задължение за строителство
" 1, Фирма А прехвърля на фирма Б дворно място УПИ...... кв.м. срещу задължението фирма Б да проектира и изгради в описания УПИ масивна жилищна сграда.
   2, Фирма Б е съгласна да придобие описания по-горе терен срещу посоченото задължение за строителство.
  3, Страните по този договор  А и Б взаимно си учредяват ПРАВО на СТРОЕЖ, съответно на прилежащите им дялове като съсобственици - за придобиване в индивидуална собственост на обектите в бъдещата сграда, както е посочено по-долу ;" (И са изредени вече съответните апартаменти, помещения, паркоместа и прочие)
#11 | 26.03.2016, 19:24
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
От първите две точки се вижда, че имате продажба на УПИ срещу задължение за построяване на сграда.
Фирма А продава земята и остава вземане от клиент, което едновременно е вземане от доставчик по аванси в лицето на фирма Б. Това е бартер.
Фирма А авансово е заплатила в този бартер бъдещата доставка на апартаменти в натура (УПИ).
Осчетоводете първо тази част от сделката:
При фирма А
1. Д-т Клиенти / К-т Приходи от продажба на ДМА за прехвърлянето на парцела
2. Изписване на ДМА - Д-т Приходи от продажба на ДМА / К-т Балансова стойност на ДМА
3. За получената фактура от фирма Б, чийто текст следва да е "авансово плащане за бъдещи апартаменти ... "
Д-т Доставчици по аванси / К-т Доставчици
4. За отразяване бартерния характер на сделката
Д-т Доставчици, аналитична фирма Б / К-т Клиенти, аналитична фирма Б.

По-нататък четете внимателно какво и на каква цена взаимно си прехвърлят по точка 3 и как са го остойностили. Вижте също ли е бартер. Ако е бартер, не може да има освободена доставка до получаване на разрешението за строеж, защото всяка насрещна доставка се явява авансово плащане на другата.
#12 | 09.09.2016, 12:22
Публикации: 12 / 1
Когато има разрешение за строеж в УПИ и след това се продава УПИ срещу задължение за построяване на самостоятелни обекти (бартер) и сделката не е между свързани лица може данъчната основа на сделката да е данъчната оценка на УПИ със спътсващите данъци и др. разходи. Ще е необходимо ли след построяването и преди предаването на обектите да им се направи експертна оценка и съответно да се издаде ДКИ или ДДИ?
#13 | 15.09.2016, 13:23
Публикации: 6403 / 1130
 може данъчната основа на сделката да е данъчната оценка на УПИ със спътсващите данъци и др. разходи. Ще е необходимо ли след построяването и преди предаването на обектите да им се направи експертна оценка и съответно да се издаде ДКИ или ДДИ?
Прилагате чл. 26, ал. 7 от ЗДДС:
(7) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение, данъчната основа на всяка от доставките към датата на възникване на данъчното събитие е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за извършване на предоставената услуга. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
#14 | 20.09.2016, 15:23
Публикации: 71 / 19
То с това няма да се свърши. Имам предвид взаимното учредяване на право на строеж. Ще последва нотариално заверена делба на описаните имоти. И аз имам същия казус и се чудя какво да правя. Между две фирми могат да се изяснят нещата по-лесно, но има и физически лица.
#15 | 02.11.2016, 19:55
Публикации: 12 / 1
По нот. акт:
1. Прехвърляне собственост на идеална част от УПИ с разрешение за строеж от А на Б срещу задължение на Б за своя сметка и собствен риск за изгради и въведе в експлоатация на индивидуални обекти в сграда съгласно инвестиционен проект и за които А си запазва правото на строеж.
2. Страните като съсобственици на УПИ Взаимно си учредяват право на строеж за построяване на сграда, И си запазват право на строеж върху самостоятелни обекти, които ще придобият в изключителна собственост и се изброяват конкретно по обекти

Материалният интерес по НА е дан. оценка на идеалната част на земята и дан. оценка на правото на строеж  на общата площ на сградата.

Издадена е фактура от А на Б с дан. ст-т = стойността на придобиване на идеалната част на земята. За правото на стоеж не е издавана фактура, тъй като разрешението за строеж е издадено преди продажбата на идеална част от имота и следователно правото на строеж следва основната сделка прехвърляне на собственост.
Това, което ме притеснява, че в отчетната стойност на УПИ при А не са включени съпътстващите такси вписване, МДТ и нот. такси и съответно не е включена идеалната пропорционална част при продажба от А на Б по този нот. акт. Следва ли да се коригира?
#16 | 22.03.2017, 17:04
Публикации: 71 / 19
Не следва да се коригира с таксите.
За мен големия проблем е какво правим с ползвания данъчен кредит при строителството. В договора е описано, че строителната фирма преди делбата строи за собствена сметка всички апартаменти. Няма уговорено плащане от страна на физическите лица, съсобственици на другата част от УПИ-то.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група