Минимален осигурителен праг

05.09.2016, 15:11 3005 3

05.09.2016, 15:11
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
 Регистрирах се в този форум, тъй като ми предстои разделяне със сегашния ми работодател.
 Осигуряван съм на минималния осигурителен доход за 10.7-Производство на хлебни и тестени изделия. -Такава е и дейността на фирмата
 Аз обаче работех в отдел който е свързан с производството на шоколад. По–скоро 10.82-Производство на какао, шоколадови и захарни изделия.
Такава ми е и специалността, за такъв съм и назначен технолог на шоколад.
Проблема е, че разликата в МОД-а на двете неща е чувствителен.
Мога ли да имам някакви претенции за осигуровките, които са ми внасяни или не.
Благодаря!
#1 | 05.09.2016, 15:25
Публикации: 4407 / 737
Може би това има значение (забележката към таблицата на МОД):

3. Осигурителят определя основната икономическа дейност съобразно преобладаващия брой заети лица по трудови правоотношения. Определянето на групата професии се извършва по структурата на Националната класификация на професиите и длъжностите - приложение 2 към Заповед №РД01-931 от 27.12.2010 г. на министъра на труда и социалната политика.

Когато осигурителят осъществява две или повече икономически дейности, основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брой лица, работещи по трудово правоотношение. В този случай при определянето й не се вземат предвид работниците и служителите, които са общофункционално свързани с всички дейности на осигурителя. При равен брой работещи по трудови правоотношения в отделните дейности основната икономическа дейност на осигурителя се определя по негов избор.

Но изчакай знаещите да кажат.
#2 | 28.03.2017, 12:20
Публикации: 2 / 0
Здравейте, извинявам се, но имам следният казус и ще се радвам ако ми помогнете:

Служител работи при нас на основен трудов договор и е осигурен над минималния праг за дейността. В същото време има и допълнителен трудов договор по чл.111 с възнаграждение под прага за съответната дейност. Върху коя сума трябва да се осигурява по втория договор, върху това което получава, защото вече е осигурен по основният договор над прага или и върху прага и за втория договор. 

Благодаря Ви предварително!
#3 | 28.03.2017, 12:28
Публикации: 3326 / 256
Осигурява се и по двете, като общо сумата не трябва да надвишава 2600лв. Вие като основен, не ви бърка. Тези по втория се съобразяват с вас.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група