Възстановяване на ДДС от страна-членка на ЕС

25.10.2016, 14:48 6642 11

25.10.2016, 14:48
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,

Дали някой не би споделил от практика при подаване на искане за възстановяване на ДДС от страна-членка на ЕС  прави ли се някаква проверка, налага ли се да се представят някъде фактурите , по които искаме възстановяване на ДДС, дали се налага превода им на български в хода на това възстановяване ?
#1 | 26.10.2016, 09:35
Публикации: 6 / 7
Здравейте. Възстановявам  ДДС от повечето страни членки на ЕС през платформата на НАП. Фактурите не се нуждаят от превод. Сканирам ги и ги прикачвам. Същото важи и за   касови бележки, ако има такива. Често държавите възстановяват ДДС и по тях /но не за всички/. Проверка те явно си правят там на място по никакъв начин. От нас не са искали нищо с изключение на Румънците, който много бавят преводите и често искат допълнително документи, например платежни нареждания за плащане и всичко това написано на мейл на румънски :). Това е в общи линии. Останалите държави превеждат в срок. Има Ръководсво в сайта на НАП, в което доста добре е обяснено всичко.
#2 | 26.10.2016, 10:12
Публикации: 11932 / 2174
Много Ви благодаря . Разпечатала съм си Ръководството и ще се ориентирам - не бях забелязала обаче, че трябва фактурите да се сканират и прикачват.
Още веднъж благодаря !  :smile1:
#3 | 26.10.2016, 10:30
Публикации: 2027 / 254
Здравейте,

Дали някой не би споделил от практика при подаване на искане за възстановяване на ДДС от страна-членка на ЕС  прави ли се някаква проверка, налага ли се да се представят някъде фактурите , по които искаме възстановяване на ДДС, дали се налага превода им на български в хода на това възстановяване ?

Aз месец Май подадох искане за възстановяване на ддс по две фактури платени в Германия. В сайта на НАП, в създадената он-лайн платформа за въвеждане на данните попълних исканата информация и сканирах двете оригинални фактури, който прикачих като файл в pdf., без превод на български език . Два месеца по-късно парите ни бяха преведени по декларираната банкова сметка, без каквито и да било проверки и запитвания :)
#4 | 26.10.2016, 10:33
Публикации: 11932 / 2174
Благодаря за споделения опит !  Добивам кураж . :smile1:
#5 | 03.01.2018, 15:44
Публикации: 1 / 0
Издаденият Протокол по чл.117 включва ли немското ДДС?
А когато го върнат го анулираме и издаваме нов със стойност без немското ДДС?
Или просто самоначисляваме ДДС върху стойността без немското ДДС?
#6 | 11.01.2019, 08:26
Публикации: 22 / 0
Моля за уточнение-фактурите ,платени например в Германия с начислено ДДС ,за които ще се иска възстановяване на ДДС от страна-членка на ЕС, трябва ли да включвам в дневници и съставям протокол по чл.17?
По мое мнение не би трябвало, но се сблъсквам за първи път и искам да съм сигурна.
Благодаря Ви предварително!
#7 | 29.09.2019, 11:42
Публикации: 47 / 2
Здравейте
Може ли да се добави фактура в коригиращо искане за възстановяване на ДДС от ЕС
Сега ми донесоха забравена фактура и искат да я добавя в искането за възстановяване на ДДС. Като избера коригиращо искане, ми дава възможност да коригирам вече въведени фактури и да добавям сканирани файлове. Не виждам как може да се добави нова фактура
#8 | 13.02.2020, 17:42
Публикации: 2 / 0
Здравейте, възстановявали ли сте ДДС от ЕС от касови бонове? Благодаря.Не разбрах каква  е минималната сума за въстановяване 50 евро или 400 евро?
#9 | 14.02.2020, 09:55
Публикации: 175 / 26
Здравейте, не във всички страни можете да си възстановите ДДС. Има специфични изисквания за касовите бележки. Пише за кои страни ви интересува :)
#10 | 30.08.2020, 20:51
Публикации: 15 / 0
Здравейте, имам касови бележки за гориво от Гърция. Не съм подавала искане за възстановяване от Гърция. Бихте ли споделили опит?
#11 | 30.08.2020, 21:02
Публикации: 15 / 0
Здравейте, не във всички страни можете да си възстановите ДДС. Има специфични изисквания за касовите бележки. Пише за кои страни ви интересува :)

Интересувам се за Гърция
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група