Лични нужди и ДДС

03.11.2016, 12:59 8252 11

03.11.2016, 12:59
Публикации: 5 / 0
След последните изменения в ЗКПО от 09.2016 решихме за всички автомобили във фирмата да приложим чл.205а,ал.2,т.2-разпределяне на разходите за автомобилите в съотношение 50/50.Въпросът ми е свързан с разходите за автомобилите за които до момента сме имали право на пълен ДК, а от 01,10,2016 ще се ползват и за лични нужди.
За техните разходи ще ползвам ДДС само върху половината от разхода като трябва да начисля и 20% ДДС и върху половината от месечната им амортизация.Трябва ли да се пишат пак пътни листи за тях.Според ЗКПО не ,но според ЗДДС-???
#1 | 03.11.2016, 13:21
Публикации: 33 / 2
И аз съм пред подобна дилема, но последна грижа ми са пътните листове занапред... По скоро се чудя, как ще тълкуват данъчните тези изведнъж показани лични километри, след като досега не е било така. Как да сме сигурни, че няма да им скимне да се връщат да гледат назад и да проверят изминатите километри досега? В крайна сметка онова прословуто указание излезе още през януари и моите съмния са, че ще гледат и периода до октомври... А вие щом сега минавате направо на 50/50 явно имате много лични километри...
Иначе за пътните листове смятам освен тези за сл.уж. цели, които да са оформени по правилата да пускам разликата в километража пак с един пътен лист, но без много да се старая - автомобил "...." на маршрут "лично ползване" и колко са километрите, без подписи и др.такива, просто за по-лесно смятане.
#2 | 03.11.2016, 13:36
Публикации: 11932 / 2174
Ами то е ясно и на двете страни какво става с това лично ползване, но все пак така изведнъж да се започне някак е твърде нагласено. Иначе как ще го тълкуват - ами при всяко положение не в наша полза. Те , ако рекат да се задълбочават не до октомври, ами могат и с много по-задна дата да го разглеждат, защото личното ползване не е нещо ново в ЗКПО.
#3 | 03.11.2016, 14:49
Публикации: 65 / 2
Следят го от 2011 до момента
#4 | 03.11.2016, 14:55
Публикации: 33 / 2
Ами то е ясно и на двете страни какво става с това лично ползване, но все пак така изведнъж да се започне някак е твърде нагласено. Иначе как ще го тълкуват - ами при всяко положение не в наша полза. Те , ако рекат да се задълбочават не до октомври, ами могат и с много по-задна дата да го разглеждат, защото личното ползване не е нещо ново в ЗКПО.
Абсолютно по същия начин разсъждавам...и ако примерно за автомобили, купени преди 7-8 години мога да се правя на ку-ку, че не сме следили километража по правилата, и не може да се каже със сигурност в кои години какво се е случило, не мога да твърдя същото за автомобили, купени през 2015 г. и то чисто нови, нали са почнали от "0" и във всеки момент може да се провери километража в момента! Освен, ако не почнем да правим нарушения и като автоджамбазите да правим мошеннически неща, като  да връщаме километражите...
Аз обмислям вариант: в началото на годината (даже може и да е дата отпреди няколко години, или направо го вкарваме в правилника за вътр.трудов ред...това още го мисля) се пуска заповед, че е забранено ползването на автомобили за лични цели, сега през октомври : заповед, че във връзка с мерките за задържане на служители и вече регламентираната  законово възможност   в ЗКПО и създаден специален модул към отчетната ни система,  вече се допуска ползването, но само при спазване на определени правила на отчитане, които включват изготвяне на пътни листове за всяко пътуване и.т.н. срокове, отг.лица...
Много ми се иска да звучи като все едно сега сме се сетили, че може да се прави това :blush:
Между другото ние тая система си я имаме от няколко години, ама кой знае откога е.
Как изглежда отстрани това? Много ли е зле?
#5 | 03.11.2016, 14:58
Публикации: 5 / 0
Нямам толкова много лични километри, но автомобилите се използват повече от управителите за делови посещения и командировки , а с промяната в ЗКПО отпадна данъка за използване на автомобилите в упр.дейност.Надявах се че избирайки варианта 50/50 поне ще ни спестят писането на пътни листи 
#6 | 03.11.2016, 14:59
Публикации: 11932 / 2174
 :smile1: А, никак даже не е зле - ясно е, че постепенно трябва да се влиза в коловоза , разумно и с малки стъпки - да е лицеприятно.
#7 | 03.11.2016, 15:16
Публикации: 33 / 2
Нямам толкова много лични километри, но автомобилите се използват повече от управителите за делови посещения и командировки , а с промяната в ЗКПО отпадна данъка за използване на автомобилите в упр.дейност.Надявах се че избирайки варианта 50/50 поне ще ни спестят писането на пътни листи
Само за едните пътни листове ще се вкарате всеки месец да начислявате ДДС, освен върху тек.разходи и върху данъчните амортизации??!! защото казвате,ч е е ползван ДК при покупката?
#8 | 03.11.2016, 18:15
Публикации: 5 / 1
Здравейте на всички. Бях на семинар и имаше данъчни от НАП. Казаха, чеще гледат само нещата от началото на 2016. Преди това няма да търсят, защото по този начин и те като институция трябвало и на тях си да търсят за годините назад.
#9 | 16.11.2016, 16:39
Публикации: 11 / 0
Относно пътните листи при избор 50/50 няма да се пишат.
Само какви контировки ще се вземат при самоначисляването на ДДС в дневника за продажби?
#10 | 26.11.2016, 19:17
Публикации: 128 / 5
При 50:50 по ЗКПО не ни задължават да пишем пътни листа, но по ЗДДС категорично трябва да се пишат! За личните маршрути не е нужно подробен маршрут, достатъчно е само да се пише Лични нужди. И да не забравяме при изчисляван на данъка: По ЗКПО се обралагат амортизациите по САП, а по ЗДДС - амортизациите по ДАП, но с друга амортизационна норма (за автомобилите е 60 мес).
#11 | 26.11.2016, 19:58
Публикации: 11932 / 2174
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,18887.msg114029.html

any_p_2000:
"По ЗКПО се обралагат амортизациите по САП,..."

Дааа, явно няма единомислие...

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група