Трябва ли да попълня декларация за самоосигуряващо се лице?

15.12.2016, 20:07 5770 9

15.12.2016, 20:07
Публикации: 5 / 0
Здравейте, работя като преводач в частна фирма на трудов договор. Скоро ме повикаха да превеждам в гранична полиция. После казаха, че не могат да преведат хонорара на фирмата, а трябва да бъде на мое име. Добре. Посъветваха ме да попълня една декларация, че съм самоосигуряващо се лице, всички така правели, но не можаха нищо да ми обяснят. Аз нямам регистрация като самоосигуряващо се лице и не съм попълнила все още тази декларация. Седя и се чудя какво да правя. Не знам какво ще стане ако не попълня такава декларация (казват, че голяма част от хонорара ми ще отиде за държавата и дори можело да не могат да ми платят). Не знам и ако попълня декларация, то какво означава това, трябва да се регистрирам някъде ли, да плащам месечно данъци???
#1 | 16.12.2016, 00:27
Публикации: 91 / 2
#2 | 16.12.2016, 17:13
Публикации: 5 / 0
Ако разбирам правилно, ако попълня такава декларация, ще съм самоосигуряващо се лице трябва в 7 дневен срок от попълването й да се регистрирам и да плащам всеки месец осигуровки. Така ли е?
И възможно ли е всички други преди мен да са попълвали такива декларации, а после нищо да не са правили?
#3 | 16.12.2016, 17:48
Публикации: 2976 / 397
Трябва да имате някаква причина да се регистрирате като самоосигурящо се лице - тази декларация не ви прави такова.
Те ви я искат, за да не се занимават с удръжки, подаване на информация към НАП и т.н.
#4 | 19.12.2016, 14:59
Публикации: 5 / 0
Добре, а какъв е риска ако декларирам че съм самоосигуряващо се лице, а всъщност не съм. Има ли глоба или нещо друго, което може да ми се наложи.
#5 | 19.12.2016, 15:02
Публикации: 11974 / 2191
Наказателен кодекс
Скрит текст :
#6 | 19.12.2016, 17:01
Публикации: 1187 / 228
Чакайте сега, че не разбрах добре - от държавна институция  ви "съветват" да попълните декларация с невярно съдържание, защото "всички така правели" ли :(?

п.с. Чудя се риторично и хипотетично просто, защото на много места служителите са достатъчно "иновативни" в подобни отношения, за да си спестят всички възможни ангажименти и без да ги е грижа за последствията, които обикновено се пишат на чужди дупета...
#7 | 19.12.2016, 17:50
Публикации: 5 / 0
По-скоро в държавната институция няма никой, който може да ми даде адекватен съвет, счетоводството им е на друго място и аз нямам достъп до тях.
Не съм се изразила съвсем точно като съм казала, че са ме посъветвали. Не са ме съветвали да пиша каквото и да е, избора си е мой, очакват да им кажа какво съм решила дали ще попълня тази декларация. Проблема е, че аз не съм счетоводител и ми е трудно да реша. В резултат на много настойчивите мои разпитвания какво правят другите, разбрах, че са попълвали тази декларация, разбира се те може и да са си били самоосигуряващи се. 
Аз определено не желая да стана самоосигуряващо се лице, прихода е незначителен на фона на осигуровките, които ще трябва да плащам ежемесечно.
#8 | 19.12.2016, 18:19
Публикации: 72 / 29
Не, щом не сте самоосигуряващо се лице, не следва да отбелязвате това и да попълвате декларация. Самоосигуряващите се лица сами внасят осигуровките и данъците си, а регистрацията им като такива става преди да осъществят дейността, а не когато трябва да им се плати. Имайте предвид, че доходите, изплатени на СОЛ се декларират за годината по ЕГН от изплатилия дохода и от НАП правят засечки дали лицата са подали декларация. Ако е имало изискване да сте самоосигуряващо се лице за да осъществявате преводаческата дейност, за която са Ви повикали, това е трябвало да се уточни в началото и да е клауза в договора. След като не сте самоосигуряващо се лице трябва само да декларирате осигурителния си доход по трудовия договор по месеци за месеците, в които сте осъществявали дейността, за да не Ви бъдат удържани излишно осигуровки. Също така трябва да декларирате и дали желаете или не желаете да бъде удържан данък, тъй като сумата се изплаща през 4 тримесечие. Или направете си една декларация в свободен текст: трите имена, егн, адрес, в качеството си на лице, което има да получава възнаграждение за преводачески услуги, предоставени в периода от ... до ..., или пък на дати: ..., декларирам: 1. Не съм самоосигуряващо се лице; 2. Не съм пенсионер; 3. За месеците, в които съм осъществявала преводаческите услуги имам следните осигурителни доходи по други правоотношения: април 800 лв, май 850 лв,...(тези данни ги взимате от фишовете за заплати или питайте в счетоводството на работодателя си - частната фирма) - попълнете тази точка в случай, че има вероятност сборът от осигурителния доход по трудови правоотношения + сумата, която ще Ви изпратят за преводите да е 2600 или повече от 2600 лв месечно; 4. Желая да ми бъде удържан данък за дохода, изплатен през 4-то тримесечие - ако не желаете данъкът ще се начисли по ГДД и ще го платите след подаването и. Дата:..., Подпис:.... Ще имате задължение да подадете ГДД за годината, в която Ви бъде изплатен този доход - ако Ви бъде платено до края на 2016 година трябва да подадете ГДД до 2 май 2017г..
#9 | 21.12.2016, 15:10
Публикации: 5 / 0
Благодаря много за изчерпателния отговор.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група