Записвания в трудовата книжка

13.11.2015, 14:35 222067 237
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#120 | 13.11.2015, 14:35
Публикации: 405 / 10
А ако не сме го вписали? УП-3 ли издаваме?
#121 | 13.11.2015, 14:37
Публикации: 5550 / 369
А ако не сме го вписали? УП-3 ли издаваме?
Впишете го

#122 | 30.03.2016, 14:23
Публикации: 27 / 0
Здравейте,
Заплатите на учителите са увеличени от 01.10.2015г. Учител е в болнични от август 2015г. и се завръща на работа от 28.03.2016г. Заповедта на директора по чл.118л ал.3 за увеличението на ОМЗ е считано от 28.03.16г. Записът в ТК от коя дата трябва да бъде ? От 01.10.2015г. или 28.03.16г.
#123 | 30.03.2016, 14:26
Публикации: 5550 / 369
Здравейте,
Заплатите на учителите са увеличени от 01.10.2015г. Учител е в болнични от август 2015г. и се завръща на работа от 28.03.2016г. Заповедта на директора по чл.118л ал.3 за увеличението на ОМЗ е считано от 28.03.16г. Записът в ТК от коя дата трябва да бъде ? От 01.10.2015г. или 28.03.16г.

Както е в заповедта
#124 | 30.03.2016, 14:33
Публикации: 27 / 0
Благодаря. Успешен ден.
#125 | 26.05.2016, 17:10
Публикации: 89 / 11
Здравейте,
Фирмата ни си сменя името от А на Б ООД, всичко останало включително БУЛСТАТ остават същите. Не смятаме да правим допълнителни споразумения, трябва ли обаче да има някакъв запис в трудовата книжка, че фирмата се е преименувала или е излишно и при следваш запис вече да пишем директно новото име ? По пътя на логиката при напускане не би следвало да разделям периода с новото и старото име, но все пак вие имали ли сте такива случаи ?
#126 | 26.05.2016, 17:25
Публикации: 3354 / 253
Когато се наложи да пуснете ДС тогава ще впишете промяната на името. По втория въпрос няма да разделяте стажа, той си е в една и съща фирма, но със сменено име :)
#127 | 27.05.2016, 08:56
Публикации: 89 / 11
Благодаря!
#128 | 30.05.2016, 14:12
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
имам същия случай на смяна на име на фирма, но без никакви други промени. Служителят напуска и трябва да му оформя книжката
#129 | 30.05.2016, 14:14
Публикации: 9 / 0
...вписано е назначаването с бившето име на фирмата, няма допълнителни споразумения, които да трябва да бъдат отразени до напускането. Следва само да впиша датата на прекратяване и да сложа новия печат, с новото име. Правилно ли ще е така?
Не трябва ли да се оформи до датата на смяна на името със старите печати и после да се направи ново вписване с новото име и печат и съответно да се прекрати с новото име и накрая да се сметне общия стаж. Като основание при новото вписване да се пише преназначение?
#130 | 30.05.2016, 14:52
Публикации: 632 / 23
Не. Просто в забележка можете да посочите, че работодателя е променил наименованието си, но отделен ред и запис не са необходими, щом не се касае за случай по чл.123 КТ.
#131 | 30.05.2016, 15:08
Публикации: 9 / 0
Благодаря за бързия отговор. Наистина се чудя как да постъпя, защото случаят не е от визираните в чл.123, но пък след консултация с главен счетоводител ми беше казано, да приключа вписването до датата на смяна на името,  да сметна стажа и да сложа правоъгълния печат. След което да направя ново вписване с новото име на фирмата и него да си го приключа нормално отново с изчисление на стажа от промяната до края.
Тава не ми се стори много правилно, затова зададох въпроса и тук.
#132 | 03.06.2016, 11:49
Публикации: 38 / 3
Здравейте, имам следният проблем. Имаме служител, който е назначен при нас на постоянен трудов договор, но за него това беше второ работно място. От средата на май месец договорът му с основният работодател е прекратен, тоест ние ставаме такъв.
Чудя се как трябва да постъпя с трудовата му книжка. Той работи при нас от 2014 г. Издавала съм му УП2 и УП3 /когато е подавал документи в НОИ за увеличаване размера на пенсията му/, не съм изплащала клас, защото не сме били основен работодател. Сега ще започнем да му плащаме ние класа, но аз как да процедирам с трудовата книжка?
#133 | 03.06.2016, 12:03
Публикации: 7243 / 1083
След прекратяване на основния ТД е трябвало да прекратите ТД при Вас /втори ТД/ и да сключите нов основен. Записваниета в ТК са само за основен ТД.
Още днес направете тази промяна. Включително и уведомления в НАП. Позакъснели сте, но по-добре късно, отколкото ...  много по-късно
#134 | 03.06.2016, 12:51
Публикации: 38 / 3
Благодаря за отговора, но като се замисля май ситуацията ни ще е доста сложна, защото договорът му при нас е с код 01 тоест по чл.67, ал1, т.1.
Лицето е на длъжност огняр, преди време сключвахме срочни договори само за отоплителният сезон, но в един момент му възложихме да уплътнява работното си време/ 4 часа/ и с длъжността общ работник. Това се случи през 2014 и тогава сме пуснали договора по чл.67, ал.1, т.1.
За месец май вече съм направила заплатите и съм подала декл.1 и 6.
Договорът му с основният работодател е прекратен на 20.05.2016
#135 | 03.06.2016, 12:57
Публикации: 632 / 23
Остава да кажете, че и д1 през цялото време е подавана с код 01.
Направете си корекция на заплатите за м.05.
#136 | 03.06.2016, 13:07
Публикации: 38 / 3
Остава да кажете, че и д1 през цялото време е подавана с код 01.
Направете си корекция на заплатите за м.05.
Да, така е подавано. :blush:
#137 | 03.06.2016, 13:21
Публикации: 632 / 23
Ами сега искания за предписание от НОИ до 2015 г. включително. Заличаване на всички д1 и подаване на нови редовни в НАП. Без да пипате д6. За 2016 не ви трябва предписание.
За м.05 ще има две д1 - вид осигурен 04 и вид осигурен 01 от 20.05
По основния ТД на пълно РВ за длъжността ли е бил?
#138 | 03.06.2016, 13:27
Публикации: 38 / 3
На осем часа е бил.
#139 | 03.06.2016, 14:14
Публикации: 3282 / 456
Не ми се вярва кода в Д1 (1 или 4) да има чак такова значение, че да се правят корекции. И без друго тези два конкретни кода май не носят никаква различна информация (ама не съм сверявал де) :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове