Как определяме нестопанска дейност?

01.03.2017, 13:47 4999 6

01.03.2017, 13:47
Публикации: 92 / 2
Нова съм в счетоводството на ЮЛНЦ и се извинявам, ако въпросите ми са глупави.
Моля, каже те ми как определяте коя е нестопанска дейност на едно ЮЛНЦ. Това зависи от учредителния акт, и съответно посочената дейност на лицето ли? Т.е. Ако е „ Клуб за игра на карти“, да кажем, то нестопанската дейност на дружеството следва да е само събрания членски внос и съответно разходите, за да се организират срещи, да речем за игра на белот. Правилни ли са ми разсъжденията ? Съответно за членския внос издаваме само квитанции. За разходите трябват ли разходо-оправдателни документи? Може ли лицето да има печалба от нестопанската си дейност? Длъжно ли е тази печалба да я направи нещо текущата или следващата година?
Отделно този клуб, да речем е организирал „Ден на детето“ на 1 юни, като за присъстващите е сложило такса вход, подсигурило е сокчета за децата и т.н. Този вход за събитието Първи юни, стопанска дейност ли ще се води? Независимо от факта дали са генерирали или не печалба от тази дейност?
#1 | 01.03.2017, 14:58
Публикации: 4367 / 719
За членския внос - квитанции или някакъв друг документ, от който да е ясно кой, за какво и на кого внася парите.

За разходите - принципно трябват разходооправдателни документи, както при всички останали фирми, но доколкото при нестопанската дейност няма облагаема печалба/загуба и преобразуване - няма и данък. Ама това нека го потвърдят практикуващите колеги.

За печалбата - чл. 3 (6) от закона.

Такса вход - това е вече стопанска дейност, трябват касови бележки, формира се резултат/печелба/загуба, евентуално се облага с данък, във всички случаи се подавае ГДД. Като цяло взимате ли пари от външни лица срещу извършване на услуга = стопанска дейност.
#2 | 01.03.2017, 16:03
Публикации: 92 / 2
Благодаря за бързия отговор.
Като не формирам печалба загуба от нестопанска дейност как равним ОПР-то за нестопанска?
Дарението също ли е към нестопанската дейност?
#3 | 01.03.2017, 16:07
Публикации: 11932 / 2174
Като не формирам печалба загуба от нестопанска дейност как равним ОПР-то за нестопанска?
Дарението също ли е към нестопанската дейност?

ЮЛНЦ не формира печалба/загуба, но формира резултат. Приключвате със сметка 125 разликата между направените приходи и разходи от нестопанската дейност. Няма как дарението да е стопанска дейност. :smile1:

и още нещо - може да е полезно :
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,4767.0.html
#4 | 01.03.2017, 16:48
Публикации: 92 / 2
Благодаря.

Ще си нарисувам картинката.
#5 | 02.03.2017, 09:10
Публикации: 8 / 0
Здравейте! И аз искам да Ви попитам нещо, относно осигуряването на председателя и членовете в сдружение с нестопанска цел, има ли нещо по особено при тях? Благодаря!
#6 | 02.03.2017, 09:48
Публикации: 11932 / 2174

Осигуряване на членове на ЮЛНЦ
Аспасия Петкова, експерт по социално осигуряване

Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група