Смяна на собственост - дата в ОКД5 - вписване в ТР или решение на еднол.собетвен

31.05.2017, 11:32 6513 10

31.05.2017, 11:32
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
СОЛ е едноличен собственик, управител в ЕООД.
С решение на ОС (едноличния собственик) от 26.05.2017 става прехвърляне на собствеността и се избира нов едноличен собственик и управител.
Вписването още се обработва но мисля, че днес 31.05.17 или 01.06.17 ще бъде и вписано. Въпросът е коя дата да взема за да прекратя осигуряването и извършването на труд.дейност като самоосигуряването с ОКД5 - датата на Решението от 26.05.2017 или датата на вписване в ТР?
Изчетох доста материал, включително писмо от НОИ и НАП, основно обаче касаещи, когато собственика е извършвал дейност по ДУК. При ДУК, ясно, т.к. не се оповестява и декларира в НАП, по-правилно е да се взима датата на Решение на ОС, от която дата лицето престава да е управляващ, представляващ. НОИ тази дата взимат, но НАП признава датата на вписване в ТР. Но всички материали касаят ДУК.
Когато собственика е СОЛ обаче, коя е датата за ОКД5 - обаждах се в НАП (въпреки, че знам, че те смятат и с писмо датата на вписване в ТР) и пак ми казаха, че признават тази дата... Но си мисля, ако започване на тр.дейност като собственик СОЛ декларираш в НАП (това не се отнася за ДУК) е редно да се съобразя с това, което признават НАП - дата на вписване в ТР. Но пък НОИ смятат че конструктивно право даваа Решението на ОС и датата на решението а не на вписването (но пък това им писмо е за ДУК)? Моля, споделете ако може и подкрепено с текст от закон, писмо когато става въпрос за СОЛ дали в ОКД5 трябва да е датата на вписване?
#1 | 31.05.2017, 11:51
Публикации: 11932 / 2173
" Моля, споделете ако може и подкрепено с текст от закон, писмо когато става въпрос за СОЛ дали в ОКД5 трябва да е датата на вписване? "

Със сигурност в ОКД5 се вписва датата на началото на упражняване на дейността. Според мене тази дата няма никаква връзка с вписването в ТР . Знам, че има и ще има различни мнения вкл. на НАП и НОИ , но единствената причина едно ФЛ да подава ОКД5 е фактът, че започва да упражнява дейност и обявява имено датата на нейното начало.
Преди месец за същия случай подадох ОКД5 преди датата на вписването, защото след като дяловете са прехвърлени и новият собственик вече упражнява дейност имам законовото основание да я обявя.
#2 | 31.05.2017, 12:05
Публикации: 326 / 22
За начало на трудова дейност като собственик, ясно, но става въпрос за прекратяването със ОКД5.
ВПИСВАНЕ НА РЕШЕНИЯТА
Чл. 140. (1) Решенията на общото събрание, които се отнасят до вписванията по чл. 119, ал. 2, трябва да бъдат вписани в търговския регистър.
(2) За решенията на собственик при еднолични дружества се прилага ал. 1.
(3) (Нова - ДВ, бр. 84 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Решенията относно изменение и допълнение на дружествения договор, и прекратяване на дружеството, влизат в сила след вписването им в търговския регистър.
(4) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Увеличаване и намаляване на капитала, приемане и изключване на съдружник, преобразуване на дружеството, избор и освобождаване на управител, както и назначаване на ликвидатор имат действие от вписването им в търговския регистър.
Тук става въпрос за  прекратяване на дейността (изобщо и трудовата) на собственик към дружеството, което се осигурява за целта като СОЛ. Та, не говоря само за представляване или управление (ДУК) а за това, че се прекратява собствеността и с това прекратява да извършва и трудова дейност като собственик - датата за ОКД5 и за осигуряването по ТЗ е датата на вписване, НАП търсят пти СОЛ също тази дата, но писмо на НОИ (за ДУК)  и доста коментари (пак основно за ДУК) са за дата на прекратяване на осигуряването на датата на вземане на решение. Не може да има разлика в датата в ОКД5 и в датата на Декл.1. Та не знам коя дата вече да взема, но съм повече за дата на всписване освобождаването на съдружник. Т.е. решение е взето на 26.05.17..но реално то влиза в сила по ТЗ от датата на вписване, не от решението на ОС.
#3 | 31.05.2017, 12:09
Публикации: 11932 / 2173
За прекратяването е аналогично - в ОКД5 се вписва датата на прекъсване/прекратяване на упражняване на дейността. Не упражнява ли дейност лицето - подава ОКД5 . Акцентирах на започване за принципа, но прекратяването е аналогично . Вписването според мене има само уведомителен характер, обявяване на обстоятелство, което вече е възникнало. Това си е лично мнение, разбира се.
#4 | 31.05.2017, 12:25
Публикации: 11932 / 2173
#5 | 31.05.2017, 12:29
Публикации: 1703 / 207
Погледнете поста на alfa Отговор 12 | 29.08.2014, 12:20 в тази тема:
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=12059.0
Важен в случая е моментът на прекратяване на осигуряването, който е различен от момента, от който лицето загубва качеството си на управител.
#6 | 31.05.2017, 12:51
Публикации: 11932 / 2173
Благодаря на n_alex76 за линка, а от въпросното писмо това ми направи впечатление по въпроса :
Скрит текст :
#7 | 31.05.2017, 13:01
Публикации: 326 / 22
 delphine и n_alex76, благодаря ви, линковете са много добри.
За това писмо на НОИ говорех, че там признават момента до който лицето се осигурява и това да се докаже и с декларация за спиране на трудовата дейност.
Ами логично е, реално лицето да престане на извършва каквато и да е дейност като собственик от момента в който се решава да бъде освободен. А не когато е вписването. Просто, честно казано общото схващане е пишеш дата на вписване в ТР и това е. Така са го правили повечето хора като става въпрос за казуса... А при мен наистина е важно  да се докаже наистина, ако се наложи, че датата е решението или вписването. Всъщност стария собственик няма право да подписва документи нали? ...
#8 | 31.05.2017, 13:04
Публикации: 11932 / 2173
"В периода между датата на решението на Общото събрание и датата на вписване на решението за прекратяване правомощията на управителя в търговския регистър, лицето не следва да полага труд." - от писмото

Да, така го разбирам и аз - старият управител не следва да подписва вече нищо.
#9 | 31.05.2017, 13:28
Публикации: 9297 / 1557
"В периода между датата на решението на Общото събрание и датата на вписване на решението за прекратяване правомощията на управителя в търговския регистър, лицето не следва да полага труд." - от писмото

Да, така го разбирам и аз - старият управител не следва да подписва вече нищо.

И какво излиза? Между датата на решението и датата на вписването старият собственик (управител) няма право да управлява, защото вече е продал фирмата, а новият собственик (управител) още не е вписан и също не може да управлява.  :hmmm:
#10 | 31.05.2017, 13:33
Публикации: 11932 / 2173
Точно в това е предмета на дискусията по-горе . Защо новият да не може да управлява след като е взето вече Решение за избирането му и е подал ОКД5 ? Какво общо има вписването с упражняването на дейност ?

пак от писмото :
Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група