Фактуриране на доставка

30.11.2011, 09:28 15412 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.11.2011, 09:28
Публикации: 674 / 19
фирмата ни получава през месеца стоки от доставчика и в края на месеца той издава една обща фактура аз смятам,че това е неправилно и изисквам от тях всяко доставка в рамките на 5 дни да бъде фактурирана,прав ли съм ....?? не срещам разбиране от страна на доставчика,те отговарят,че нямало никакъв проблем,аз ли греша
#1 | 30.11.2011, 10:25
Публикации: 537 / 18
Няма проблем, спокойно не се гърчете с много фактури след като са се разбрали да се прави в края на месеца.
#2 | 30.11.2011, 11:39
Публикации: 674 / 19
марче , скъпа те може да са се разбрали ама аз питам дали данъчните ще се съгласят с това ,защото на фактурите има по пет шест касови бележки   
#3 | 30.11.2011, 11:49
Публикации: 537 / 18
НАРЕДБА № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

чл. 32 (2)Когато по искане на клиента лицето по чл. 3 издава обща фактура за извършени покупки, документирани с отделни фискални касови бележки, към екземпляра на фактурата за клиента се прикрепват всички издадени фискални касови бележки за получените плащания по фактурата.
#4 | 30.11.2011, 12:15
Публикации: 2 / 0
Тази част от Наредбата обезсилва ли ЗДДС?
 
чл.113 (4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
#5 | 30.11.2011, 12:57
Публикации: 537 / 18
Разбира се, че не я обезсилва, доказателството за това е именно :

Чл. 25 (4) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.

Ето и едно разяснение на НАП по повода:

Във връзка с Ваше писмено запитване Национална агенция за приходите Ви уведомява:
Регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ) се извършва по ред, определен с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр. 106/2006 г., изм. ДВ. бр.7/2007 г., бр.79/2007 г.).
Разпоредбата на чл. 32, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. регламентира издаването на обща фактура за извършени покупки, документирани с отделни фискални касови бележки. В този случай към екземпляра на фактурата за клиента се прикрепват всички издадени фискални касови бележки за получените плащания по фактурата.
Независимо, че фактурата съдържа данни за повече от една извършени покупки, за всяка от които има отделна фискална касова бележка, издаването на такава фактура се извършва по редът и сроковете по чл. 113 от ЗДДС. Разпоредбата на чл. 113, ал. 4 от ЗДДС определя сроковете за издаване на фактури, като въвежда изискването фактурата да се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Едно от изключенията от това правило е разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. В случай, че лицата са сключили договор за периодично доставяне, следва да се приеме, че тези доставки са с периодично изпълнение, като всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Предвид изложеното данъчно задълженото лице - доставчик следва да издаде фактура за извършената от него доставка на стока - не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, т. е. на датата на която е уговорено плащането.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/МАРИЯ МУРГИНА/

Така че ivan_19 може да бъде напълно спокоен, след като периода на доставките са му един месец, може да се позове на това изключение чл. 25, ал. 4 и тогава задължението му за издаване на фактурата ще бъде съгласно чл. 113 /4/ - до 5 дни от настъпване на данъчното събитие /което се предполага, че настъпва на 30/31 или 28/29 число на даден месец и от тогава си брои 5 дни независимо че са издадени фискални касови бележки за извършеното плащане.
#6 | 30.11.2011, 13:37
МамаБожка
един глас от мен в полза на МарЧето :thumbup:
по същия начин при мен работят в един склад за фармацевтични продукти, проблем до момента не е имало с издадените фактури ;D
#7 | 30.11.2011, 16:21
Публикации: 4 / 0
"защото на фактурите има по пет шест касови бележки  "


При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.

Значи плащаме при всяка доставка,а фактурираме на края на месеца....В този случай попадаме ли в чл.25 ал.6?А Марче?
#8 | 30.11.2011, 16:29
Публикации: 273 / 61
Още един глас в полза на Марчето, метан станциите също работят без проблем така
#9 | 30.11.2011, 16:33
Публикации: 4 / 0
Още един глас в полза на Марчето, метан станциите също работят без проблем така

Да;))И бензиностанциите също...защото при тях дори и да няма плащане в брой следва да издадат касов бон...Но тук случаят е друг....Имаме доставка на стока и плащане при доставката......поне това,което разбрах от питащият....

Иване,прав си!В петдневен срок трябва да има фактура!
#10 | 30.11.2011, 16:42
Публикации: 674 / 19
хъм... а бе прав съм ама  не всички разсъждават така ..а и шефа казва не мой хората казаха на 5 дена фактура когато си видиш ушите ..... всички така работели само аз съм го измислил .. ;D
 то и кофти ...трябва да се заприхождава стоката по разни стокови и складови  а после като дойде в края на месеца фактурата .....а бе ..
#11 | 30.11.2011, 16:50
Публикации: 273 / 61
 
Да;))И бензиностанциите също...защото при тях дори и да няма плащане в брой следва да издадат касов бон...Но тук случаят е друг....Имаме доставка на стока и плащане при доставката......поне това,което разбрах от питащият....

Иване,прав си!В петдневен срок трябва да има фактура!

Нямах предвид фискални касови бележки , платени с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства. А платени в брой.
#12 | 30.11.2011, 16:53
Публикации: 4 / 0
всички така работели само аз съм го измислил .. ;D
 

Абе не са баш всички....А тия дето работят така не спазват закона;)...
Това,което може да направите е да се уговорите с доставчика,като ви фактурират на края на месеца поне и тогава да им плащате и съответо тогава да ви пущат касовият бон.......Поне да не са в нарушение....Щото реално нарушението е тяхно-не ваше!Ей това им обясни....
#13 | 30.11.2011, 16:56
Публикации: 4 / 0
 
Нямах предвид фискални касови бележки , платени с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства. А платени в брой.

Ами ако плащате в брой в началото на месеца и получавате тогава стоката,а ви издават фактура на края на месеца нарушават закона.......?Или греша?
#14 | 30.11.2011, 16:59
Публикации: 13 / 1
хъм... а бе прав съм ама  не всички разсъждават така ..а и шефа казва не мой хората казаха на 5 дена фактура когато си видиш ушите ..... всички така работели само аз съм го измислил .. ;D
 то и кофти ...трябва да се заприхождава стоката по разни стокови и складови  а после като дойде в края на месеца фактурата .....а бе ..

Може да работиш така ако: имаш договор черно на бяло за да си спазиш документалната обоснованост и плащаш /или поне фактурираш/ на датата, която е уговорена за дата на изпълнение при договор с периодично изпълнение. Щом имаш касови бележки от предишини дата аз бих ги определил като доставки или авансово плащане извън тези доставки по сключения договор с периодично изпълнение И после върви доказвай..... Това е според мен
#15 | 30.11.2011, 17:05
Публикации: 674 / 19
 ;D ;D хора това е за складове по морето ...направо в чудо се виждам ....там е друга България ,не смеят нищо да им кажат шефовете щото вяднаги ги отрязват а и колегите там много много май не могат да повлияват на решенията ....
#16 | 30.11.2011, 17:19
Публикации: 9364 / 1591
Ти сам си отговори - на всеки е ясно, че правилното е фактурата да предхожда плащането, а ако имаме аванс същата да бъде издадена в срок от пет дни. Практиката обаче, която се шири и то ненаказуемо , просто обезсмисля закона и така става, че ти обясняваш как е по закон, а собственикът ти казва как е на практика . Накрая излизаш и не в час. Иначе , IVAN_19, напълно споделям гледната ти точка по въпроса.

доп.
То не само по морето е така , по сушата е същото  :slap:
#17 | 20.07.2017, 11:52
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
имам следната ситуация: получила съм авансово сума по банков път за изпълнение на проект. в следващите два-три месеца предавам стока с протоколи. програмата, която ползвам, не ми дава възможност да приспадам сумите на предадената стока и съответно да издавам нулеви фактури. налага ми се след издължаване на цялата стока да фактурирам всички протоколи и да ги закрия с авансовата фактура. това законово как мога да го  обвържа?
благодаря ви предварително,
Димитрова
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове