Прекратяване на трудов договор на бъдеща майка

02.10.2017, 11:33 4447 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.10.2017, 11:33
Публикации: 10226 / 1766
Ситуацията е следната :
Фирма ООД , а в нея е назначена по трудов договор жената на управителя. Считано от 25.09.2017 тя излиза в болнични за бременност и раждане. Днес двамата / управител и назначено лице / съпрузи / ми казват да намеря начин да прекратим договора с майката. Тя, подчертавам е в болнични 45 дни преди раждане. Не анализирам причините за такова искане , а само възможно ли е това ? И как, че нещо напълно блокирах...
Къде е сега роботът на колегата от темата за бъдещето на счетоводството да помага ?
#1 | 02.10.2017, 11:36
Публикации: 6336 / 582
Ами прекратявайте го. Ако е със срок на изпитване - по чл.71. Ако не е - по взаимно съгласие. След като вече има издаден болничен за 45 календарни дни преди раждане тя ще си получи обезщетението до 410-тия ден от НОИ дори с прекратен договор.
#2 | 02.10.2017, 11:38
Публикации: 10226 / 1766
Ами прекратявайте го. Ако е със срок на изпитване - по чл.71. Ако не е - по взаимно съгласие. След като вече има издаден болничен за 45 календарни дни преди раждане тя ще си получи обезщетението до 410-тия ден от НОИ дори с прекратен договор.

Назначена е на безсрочен трудов договор. Мога да го прекратя по взаимно съгласие ли ? И да продължа да подавам документите до третия болничен ? Или няма да имам този ангажимент ?
#3 | 02.10.2017, 11:40
Публикации: 227 / 27
едномесечно предизвестие от майката с дата на представяне преди болничният.
Така увисва за втората година, но първата поне е покрита
#4 | 02.10.2017, 11:43
Публикации: 10226 / 1766
Много  ви благодаря, marpan_64 и Catch-22  !
Да, това с предизвестието е добра идея.А до втората година ще я измислят схемата .
 :give_rose:
#5 | 02.10.2017, 11:44
Публикации: 6336 / 582
Защо с предизвестие? Нали са съпрузи - взаимно се разбират.
#6 | 02.10.2017, 11:48
Публикации: 227 / 27
прекратяване на трудов договор дори и по взаимно съгласие по време на болничен не бих пуснал. С предизвестие е най-чисто било то между съпрузи
#7 | 02.10.2017, 12:29
Публикации: 7609 / 1145
прекратяване на трудов договор дори и по взаимно съгласие по време на болничен не бих пуснал.
Не виждам причина да не може по взаимно съгласие. Предизвестието от работодател е по-тегава работа - трябва да има условия, евентуално ра, решение от ИТ... Ако предизвестието е от работника, каква е разликата от взаимното съгласие? В случая не става дума за обезщетение за безработица.
#8 | 02.10.2017, 14:51
Публикации: 10226 / 1766
Ще го направя, както и Catch-22 предложи по-горе с предизвестие от майката и после по взаимно съгласие. Не ги обичам тези работи особено като касаят майки, плащания от НОИ и т.н., но пита ли ме някой. Добре поне, че двамата са съпрузи и не се очакват проблеми от субективно естество. :smile1:
#9 | 02.10.2017, 15:00
Публикации: 10226 / 1766
Погледнато обективно освобождаването по взаимно съгласие не изисква предизвестие - след като и двете страни са съгласни проблемът е никакъв мисля.
#10 | 02.10.2017, 15:13
Публикации: 127 / 21
Пиши една молба за освобождаване по взаимно съгласие /чл.325, ал.1, т.1/ и в случай, че не е приета ;), да се смята за предизвестие /чл.326, ал.1 от КТ/.
#11 | 02.10.2017, 15:25
Публикации: 2538 / 293
Взаимно съгласие, нямаш проблеми. Не виждам какво те притеснява. :)
#12 | 02.10.2017, 15:33
Публикации: 7609 / 1145
Явно целта е да не се внасят по 22 лв всеки месец. В тази връзка искам да попитам: ако безработен ползва болничен (майчинство, до 30 дни след прекратяване на ТД...), води ли се здравноосигурен или трябва да подава Д7 и да си внася ЗО за своя сметка?
#13 | 02.10.2017, 15:38
Публикации: 6336 / 582
Явно целта е да не се внасят по 22 лв всеки месец. В тази връзка искам да попитам: ако безработен ползва болничен (майчинство, до 30 дни след прекратяване на ТД...), води ли се здравноосигурен или трябва да подава Д7 и да си внася ЗО за своя сметка?

Ще внасят по 18.40 лв. Дали си струва тази "гимнастика"?
Кой да го здравно осигурява? Той - лично.
#14 | 02.10.2017, 15:43
Публикации: 10226 / 1766
Само да поясня, че причините тука не са от финансов характер.
Въпросът обаче е интересен като продължение. Следва ли освободената майка да подава Д7 ? Следва ли да се осигурява / сама като безработно лице / здравно ?
Според мене - да, но признавам, че не се чувствам уверена в тази ситуация.
#15 | 02.10.2017, 16:19
Публикации: 132 / 13
Трябва.
#16 | 02.10.2017, 16:22
Публикации: 132 / 13
Освен това да има предвид, че базата й за бъдещи обезщетения ще е 460лв.
#17 | 02.10.2017, 16:24
Публикации: 10226 / 1766
С Ваша помощ ще направя обобщението по въпроса :
1. Лицето си подава молба за освобождаване
2.Работодателят издава Заповед за прекратяване на ТД по взаимно съгласие
3.Майката подава Д7 в НАП и внася ЗО съгласно чл.40 ал.5 ЗЗО
4.Получава обезщетение от НОИ до навършване на 410 ден.

Благодаря на всички !  :give_rose: :air_kiss: :wave:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група