Откраднат товарен автомобил и корекция на ползван ДК

06.10.2017, 13:54 4752 7

06.10.2017, 13:54
Публикации: 52 / 1
Здравейте, ще ви помоля за помощ, тъй като се колебая кога е данъчното събитие, т.е. в кой месец в дневника за продажбите си трябва да включа протокол с начисляване на ДДС. Най - общо ситуацията е следната: На 15.09.2017 г. от фирмата ни е откраднат товарен микробус, придобит и въведен в експлоатация на 14,12,2015 г., за който е ползван пълен данъчен кредит. Към момента единственият документ, с който разполагам е удостоверение  от ОД на МВР, в което пише, че по случая е образувана ДП. Предполагам, че с това процедурата не е приключила. Та въпросът ми е дали се изчаква някакъв период, в който полицията да го търси и съответно ако не го намери тогава се начислява ДДС, или още в м. Септември трябва да начисля корекция на ползвания данъчен кредит?
Благодаря предварително!
#1 | 06.10.2017, 14:40
Публикации: 11971 / 2190
Писмо № 24-32-320 от 31.01.2008 г. на НАП

 Отписване от ДАПл на актив (автомобил) поради кражба и данъчно третиране на ползвания данъчен кредит преди настъпване на кражбата

Скрит текст :


#2 | 06.10.2017, 15:28
Публикации: 52 / 1
Благодаря ви за отговора- изчерпателен както винаги! В становището, обаче е описан случай, при който вече е излязло решение от органите на реда, че се прекратява търсенето. При нас все още го търсят, поради това се колебая дали трябва да отпиша автомобила и съответно да начисля ДДС-то когато получа документи, че е прекратено търсенето, или в месец Септември трябва да осчетоводя всичко това. Ако го направя в септември и после отгкрият микробуса???
#3 | 06.10.2017, 15:48
Публикации: 11971 / 2190
Разсъждавам така :
Съгласно СС 16
Отписване на дълготрайни материални активи
11.1. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него.


от Писмото на НАП по въпроса :
" Кражбата е инкриминирано деяние, изразяваща се в тайно присвояване на чуждо имущество. За целите на данъчното облагане кражбите са приравнени и включени в категорията "липси".

Според мене установена е липсата на това МПС и счетоводно вече не се очаква икономическа изгода от него. Бих отписала актива при установяването на кражбата/липсата със съответния документ от полицията.

Вижте и този материал  - разгледан е и въпросът с намирането на актива :
https://www.megabalans.com/blog/item/56-otrazyavane-na-lipsa-na-aktiv-poradi-krazhba
#4 | 06.10.2017, 19:02
Публикации: 52 / 1
Безкрайно съм Ви благодарна за съдействието, което ми оказахте! Желая ви приятен уикенд!
#5 | 08.10.2017, 19:27
Публикации: 52 / 1
Здравейте, съставих протокола, в справката декларация го включих в кл.21, тъй като кл. 23 вече е за лично ползване. Всички разяснения, на които попаднах са с кл.23, но смятам, че вероятно са преди влизане в сила на промените в ППЗДДС за 2017.
 И още един въпрос - номерът на протокола ми е пореден /№0000000012/, но досега не съм издавала такъв тип, а само по чл.117, смятате ли че е коректно да бъде така? Не намерих изискване да е с отделна номерация, но не съм сигурна в разсъжденията си. Ще ви помоля ако имате опит да се отзовете, за което благодаря предварително!
#6 | 09.10.2017, 08:23
Публикации: 11971 / 2190
ППЗДДС
............
Чл. 80.
...........
(2) Номерата на протоколите са нарастващи без дублиране и пропуски и не зависят от вида на бланката. Всички екземпляри на един и същи протокол носят един и същ номер.
(3) Номерацията на бланките на протоколите не зависи и не се нарушава при изтичането на календарната година.

От прочита на чл.80 ППЗДДС оставам с убеждението, че няма значение вида на Протокола / по кой чл. от ЗДДС е съставен / . Още повече и в дневниците като вид документ излиза "Протокол по ЗДДС" . Според мене всичко е така, както сте го направили. :smile1:
#7 | 09.10.2017, 12:47
Публикации: 52 / 1
Благодаря отново!   :yes3:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група