Дата на данъчно събитие и фактура при ВОД

27.11.2012, 16:58 15900 8

27.11.2012, 16:58
Публикации: 425 / 4
 :yes3: Привет

При продажба от бълг.фирма рег. по ДДС на фирма в държава членка на ЕС също регистрирана дата на данъчното събитие и дата на инвойс фактурата и нашата ф-ра е датата на предаването на стоката на транспортната фирма,когато транспорта е за наша сметка , т.е. товаря на 30.11.2012г издавам двете фактури / инвоис и българската / с дата 30.11.2012 и отразявам в дневниците и виес декл. в данъчен период НОЕМВРИ 2012-
А когато транспорта е за сметка на получателя на стоката данъчното събитие е дата на получаване на стоката в съответната държава - ще получа потвърждение, но промбема ми е датата на фактурите
-с товареното на стоката пиша инвойс фактурата , с дата на товаренето 30.11.2012г.  ,  а българската фактура ?
#1 | 28.11.2012, 10:12
Публикации: 425 / 4
И още нещо само инвойса ли се изпраща на клиента или и двете фактури българския оригинал и инвойса ?
#2 | 29.11.2012, 06:50
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Фактура трябва да издадете в срок от 5 дни от настъпване на данъчното събитие, а при ВОД - до 15 декември.
Скрит текст :

Издаването на инвойс не се изисква от българското законодателство. Той се издава за удобство на чуждестранни митничари, данъчни, получатели на стоки и услуги. Номерата могат да не съвпадат с номерата на фактурата. Инвойсът е първичен, но не и самостоятелен счетоводен документ и дублира съдържанието на фактурата. Ако не дублира фактурата буквално, трябва минимум да съдържа номер, дата, индивидуализация на доставчика и получателя (име, регистрационен и/или ДДС номер, адрес), описание на стоката ( в т.ч. наименование, мярка, количество, ед. цена и сума), обща сума, условия на доставка и срокове на плащане.

В този смисъл не е задължително инвойсът да е с дата товаренето на стоката.
Колкото до пращането - инвойсът може да съпровожда стоката или да се изпрати по факс, по куриер, по ел.поща...
#3 | 29.11.2012, 10:34
Публикации: 425 / 4
Здравейте,
Фактура трябва да издадете в срок от 5 дни от настъпване на данъчното събитие, а при ВОД - до 15 декември.
Скрит текст :

Издаването на инвойс не се изисква от българското законодателство. Той се издава за удобство на чуждестранни митничари, данъчни, получатели на стоки и услуги. Номерата могат да не съвпадат с номерата на фактурата. Инвойсът е първичен, но не и самостоятелен счетоводен документ и дублира съдържанието на фактурата. Ако не дублира фактурата буквално, трябва минимум да съдържа номер, дата, индивидуализация на доставчика и получателя (име, регистрационен и/или ДДС номер, адрес), описание на стоката ( в т.ч. наименование, мярка, количество, ед. цена и сума), обща сума, условия на доставка и срокове на плащане.

В този смисъл не е задължително инвойсът да е с дата товаренето на стоката.
Колкото до пращането - инвойсът може да съпровожда стоката или да се изпрати по факс, по куриер, по ел.поща...


Благодаря за отговора Ви , след като инвойса не е задължителен , българската фактура ли трябва да изпратя заедно със стоките на контрагента ?
#4 | 29.11.2012, 11:50
Публикации: 6403 / 1130
Инвойсът не е задължителен по българското законодателство, но той е документът, който е от значение за вашите чуждестранни контрагенти и техните власти. Така че на тях изпращате инвойса, а нашата фактура си оставяте за Вас. За тях тя е неразбираема и поради това - ненужна. :smile1:
#5 | 07.02.2013, 09:55
Публикации: 46 / 1
добро утро, и аз имам въпрос и ще съм много благодарна да ме посъветвате как да процедирам, ВОД - получено плащане по банка на 25,01,2013 от 2 -ма клиента 100% авансово за доставка по проформа, реално доставката на 1 клиент е на 30,01,2013,  а на втория на 02,02,2013. Въпроса ми е дали и на двамата трябва да издам данъчни фактури в януари (до 5 дни от получения превод) или на втория мога във февруари, и какво става с дата на данъчно събитие и дата на инвойса?
#6 | 07.02.2013, 10:17
Публикации: 6403 / 1130
добро утро, и аз имам въпрос и ще съм много благодарна да ме посъветвате как да процедирам, ВОД - получено плащане по банка на 25,01,2013 от 2 -ма клиента 100% авансово за доставка по проформа, реално доставката на 1 клиент е на 30,01,2013,  а на втория на 02,02,2013. Въпроса ми е дали и на двамата трябва да издам данъчни фактури в януари (до 5 дни от получения превод) или на втория мога във февруари, и какво става с дата на данъчно събитие и дата на инвойса?
За аванса от 25.01 трябва да издадете фактури до 15.02:
   
Скрит текст :

#7 | 07.02.2013, 10:30
Публикации: 46 / 1
много много благодаря!
#8 | 10.10.2017, 20:19
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Фактура трябва да издадете в срок от 5 дни от настъпване на данъчното събитие, а при ВОД - до 15 декември.
Скрит текст :

Издаването на инвойс не се изисква от българското законодателство. Той се издава за удобство на чуждестранни митничари, данъчни, получатели на стоки и услуги. Номерата могат да не съвпадат с номерата на фактурата. Инвойсът е първичен, но не и самостоятелен счетоводен документ и дублира съдържанието на фактурата. Ако не дублира фактурата буквално, трябва минимум да съдържа номер, дата, индивидуализация на доставчика и получателя (име, регистрационен и/или ДДС номер, адрес), описание на стоката ( в т.ч. наименование, мярка, количество, ед. цена и сума), обща сума, условия на доставка и срокове на плащане.

В този смисъл не е задължително инвойсът да е с дата товаренето на стоката.
Колкото до пращането - инвойсът може да съпровожда стоката или да се изпрати по факс, по куриер, по ел.поща...

Здравейте, ще съм Ви много благодарна, ако отговорите и на моя въпрос. Той е следния - извършваме доставка на стоки за страна членка на ЕС, всеки месец ще имаме няколко доставки, като към момента нямам информация за датата на получаване на стоката и за дата на данъчно събитие ще смятам полученото плащане.  За всяка изпратена доставка издавам Invoice, а за счетоводното отчитане в Бг мога ли да издам фактура с общо количество за всички платени Invoice в един ден (напр. 3) или за всеки invoice е необходимо да издавам отделна фактура? Благодаря предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група