Производство и база за разпределение на разходи

07.11.2013, 11:29 6871 3

07.11.2013, 11:29
Публикации: 185 / 18
Привет,колеги.
За първи път се сблъсквам с изчисляване на себестойност на произведена продукция.
Имам нужда от помощ по отношение на базата за разпределение на общопроизводствените разходи.
Моля кажете ми как да разпределя адекватно амортизациите на машините, заети в производството и други общопроизводствени разходи.
Фирмата произвежда множество продукти и производтвото им започна през тази година.

Благодаря за съдействието ви!
#1 | 07.11.2013, 15:55
Публикации: 11932 / 2174
Вижте насоките, които дава СС 2 за отчитане на стоково-материалните запаси.

http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=869%3Acc2&catid=63%3Astandartsa&Itemid=134

Базата бихте могли да определите като съблюдавате спецификата на производствения процес. Тя би могла да бъде процентното участие на приходите по артикули в общия приход от продажбите , би могла да бъде процентното съотношение на вложените основни материали по артикули в общия обем преки разходи или друг критерий, определен от Вас.  Преценете кое би отговаряло най-много на достоверността на разпределението на тези разходи .
#2 | 08.11.2013, 07:39
Публикации: 1884 / 384
Зависи от производството, ако са приблизително сродни произвежданите артикули, може да се ползват като база предложените от делфине бази. При мен не се получи, отклонения на себестойността от продажната цена на един артикул в една посока, на друг вдруга. Така излизаше едва ли не, че некои артикули се произвеждат на загуба. Възприехме да ползваме за база времето за производство на всеки артикул, нещата дойдоха на местото си.
#3 | 12.10.2017, 09:57
Публикации: 112 / 2
Аз имам подобен въпрос и реших да не отварям нова тема. Фирма произвежда мебели. Как да разпределя разходите? В едни от поръчките има вложени материали, а при други е само труд - като изрязване, сглобяване и т.н. Мислех да бъде на база вложените материали и процентно, но при тези, които са само труд няма база. Може ли някой да ми помогне с талица или нещо подобно? Благодаря !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група