Декларация 6 и личен труд на собственика

08.10.2018, 22:39 10171 42
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 08.10.2018, 22:39
Публикации: 7241 / 1082
Да, платено възнаграждение и удържан данък през 9м., но аз питам не толкова за Деклрация 6, а за периода като подавам електронно в НАП, нали се въвежда период.
Е да, де. Щом в т.9 в  всички колони (или в единствената колона) на Д6 е посочен м. 09, значи при подаване в сайта на НАП маркирате от м.09 до м.09.
Ако в т.9 на Д6 имахте различни месеци в различните колони, например 05, 06, 09, тогава при подаване щяхте да пишете от м. 05 до м.09
#21 | 08.10.2018, 22:45
Публикации: 11 / 0
И аз така предположих и значи всичко е точно. Благодаря за отговорите.
#22 | 20.07.2020, 11:02
Публикации: 525 / 27
Ако е взето решение  на ОС на 20-ти юли, че ще се изплати възнаграждение за личен труд, положен през периода до 30-ти юни, то в Д1 през юли не се включва този доход, а се подава в август, а Д6 до 25-то число на месеца, следващ месеца на плащане, или допускам грешка?
#23 | 20.07.2020, 11:18
Публикации: 7241 / 1082
Ако е взето решение  на ОС на 20-ти юли, че ще се изплати възнаграждение за личен труд, положен през периода до 30-ти юни, то в Д1 през юли не се включва този доход, а се подава в август, а Д6 до 25-то число на месеца, следващ месеца на плащане, или допускам грешка?
Щом се плаща за труда, положен ДО 30.06., то и Д1 трябва да са за всичките тези периоди ДО 30.06., ПРЕЗ които е положен труда. Това става с корекция на вече подадените Д1 или с Д1 с код 90, ако Д1 е подадена еднократно с код 22. (Може да бъркам кодовете  :blink:)
За Д6 за данъка е така - от 1-во до 25-то число на месеца, следващ плащането.
#24 | 20.07.2020, 11:27
Публикации: 525 / 27
А ако само се запише, че се изплаща личен труд, без да е упомената за какъв период, то тогава корекции няма да се правят?
#25 | 20.07.2020, 11:42
Публикации: 7241 / 1082
А ако само се запише, че се изплаща личен труд, без да е упомената за какъв период, то тогава корекции няма да се правят?
Е, все пак трябва да се знае плащането за кой труд е :)
Плащането на по-голяма сума през един месец обикновено  води до надвнасянето на данък
#26 | 20.07.2020, 12:03
Публикации: 525 / 27
В такъв случай, при коригирането на Д1 с код 12, ако възраграждението е за 6 месеца, по 100 лв. за всеки, то Д1 за месец януари и следващите за облагаем доход (по чл.24 от ЗДДФЛ) трябва да запиша 100 лв. и начислен месечен данък 10 лв., тъй като осигуровките не са плащани през фирмената сметка?
А Д1 с код 90 на другото лице, не е подавана, няма възнаграждения от февруари насам. Тоест за него ще трябва сега да подам Д1, понеже няма какво да коригирам. Така ли е?  :noexpression:
#27 | 20.07.2020, 14:04
Публикации: 9666 / 1649
В такъв случай, при коригирането на Д1 с код 12, ако възраграждението е за 6 месеца, по 100 лв. за всеки, то Д1 за месец януари и следващите за облагаем доход (по чл.24 от ЗДДФЛ) трябва да запиша 100 лв. и начислен месечен данък 10 лв., тъй като осигуровките не са плащани през фирмената сметка?

Точно така.
#28 | 20.07.2020, 14:06
Публикации: 9666 / 1649
А Д1 с код 90 на другото лице, не е подавана, няма възнаграждения от февруари насам. Тоест за него ще трябва сега да подам Д1, понеже няма какво да коригирам. Така ли е?  :noexpression:

Код 90 е за лица с личен труд, които се осигуряват от друго дружество. След като няма личен труд какво Д1 ще подавате / или нещо не съм разбрала питането ? / ?
#29 | 20.07.2020, 14:17
Публикации: 182 / 20
Ако е взето решение  на ОС на 20-ти юли, че ще се изплати възнаграждение за личен труд, положен през периода до 30-ти юни, то в Д1 през юли не се включва този доход, а се подава в август, а Д6 до 25-то число на месеца, следващ месеца на плащане, или допускам грешка?
Уточнете дали възнаграждението за личен труд е изплатено на съдружник който е самоосигуряващо се лице или този съдружник не се самоосигурява в дружеството?
#30 | 20.07.2020, 14:19
Публикации: 525 / 27
Код 90 е за лица с личен труд, които се осигуряват от друго дружество. След като няма личен труд какво Д1 ще подавате / или нещо не съм разбрала питането ? / ?
Другият съдружник също е СОЛ, но подава Д1 с код 12 през ЕТ-то си. В дружеството, в което полага труд от февруари насам няма платен доход и затова не е подавана Д1. Но сега юли се реша, че иска да се плати възнаграждение за полагания труд от м.02 до м.06, включително. Та Д1 с код 90 през ООД сега ли трябва да се подаде за всеки месец - за февруари, март, април, май и юни?
#31 | 20.07.2020, 14:23
Публикации: 9666 / 1649
Да, сега ще подадете Д1 с код 90 за месеците , за които ще му платите личен труд.  :smile1:

Другият съдружник също е СОЛ, но подава Д1 с код 12 през ЕТ-то си.....Но сега юли се реша, че иска да се плати възнаграждение за полагания труд от м.02 до м.06, включително.

Сега разбрах.  :smile1:
#32 | 20.07.2020, 14:33
Публикации: 525 / 27
Да, сега ще подадете Д1 с код 90 за месеците , за които ще му платите личен труд.  :smile1:

Сега разбрах.  :smile1:
1. А ще има ли последици от НАП, тъй като сроковете за по-голяма част от Д1 са минали? Реално погледнато фискът не е ощетен, тъй като не са платени все още възнагражденията.
2. Ще трябва да изготвя и ведомости за плати, щом ще има платен личен труд?
#33 | 20.07.2020, 14:42
Публикации: 9666 / 1649
1. А ще има ли последици от НАП, тъй като сроковете за по-голяма част от Д1 са минали? Реално погледнато фискът не е ощетен, тъй като не са платени все още възнагражденията.

Никакви. Датата на изплащане на съответните възнаграждения и плащането на данъка по Д1 с код 90 са си в срок. И да - ведомости трябват.
#34 | 20.07.2020, 15:01
Публикации: 525 / 27
Никакви. Датата на изплащане на съответните възнаграждения и плащането на данъка по Д1 с код 90 са си в срок. И да - ведомости трябват.
Извинявам се, но в Наредва Н-13, чл. 4, ал. 1, т. 2 е записано, че срокът за подавене на Д1 е до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях. Бихте ли споделили към мога да намеря, че са в срок?
#35 | 20.07.2020, 15:12
Публикации: 9666 / 1649
На практика в подаваното Д1 няма да има суми за осигурителни вноски, а само за данък. Лицето ще има подадено Д1 за осигурителните вноски от ЕТ-то си.
#36 | 20.07.2020, 15:19
Публикации: 525 / 27
Искрени благодарности към всички, които се включиха, и специални за delphine и XXXXX! Хубав ден!  :smile1:
#37 | 22.07.2020, 17:17
Публикации: 525 / 27
Относно ведомостите:
За всеки месец поотделно ли трябва да попълня данъка, който се удържа по чл.42 от ЗДДФЛ, независимо от това дали е платено възнаграждението или във ведомостта за месеца, през който се плаща обобщено за всички от януари до юни? По-скоро клоня към първото.
И друго, правилно ли е, ако има колона във ведомостта, в която се изписва датата, на която е изплатено или се се приема, че същото се изплаща в деня на съставянето ѝ? Не издавам разходен касов ордер.
#38 | 22.07.2020, 17:50
Публикации: 60 / 4
Пуснаха помощите и какви ли не гимнастики се мислят за да се усвоят...Замисъла си го бива иначе, личен труд за стар период, пък не е плащан, пък декл.6 не е подавана, а сега на куп не може ли ?
#39 | 22.07.2020, 18:01
Публикации: 182 / 20
"...личен труд за стар период, пък не е плащан, пък декл.6 не е подавана, а сега на куп не може ли ? ..." : Подкрепям ви колега , първоначалния въпрос с отговор на
Nickolay    "Ако е взето решение  на ОС на 20-ти юли, че ще се изплати възнаграждение за личен труд, положен през периода до 30-ти юни, то в Д1 през юли не се включва този доход, а се подава в август, а Д6 до 25-то число на месеца, следващ месеца на плащане, или допускам грешка?"  е точен и нормативно съобразен и няма грешка.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове