Опис за дерегистрация по ДДС

22.03.2018, 11:04 3138 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.03.2018, 11:04
Публикации: 28 / 0
Здравейте, предстои ми доброволна дерегистрация по ДДС. Имам налична сграда, която е придобита преди 18г., тогава е ползван данъчен кредит. Сега в описа, каква стойност да посоча? Пазарната цена, кой може да ми я определи, при лицензиран оценител ли трябва да отида или някой друг?
Ако посоча покупна цена, ще е много висока, ако посоча балансова стойност, последните 10 г. сградата не е използван и не сме й начислявали амортизацииа, а доста се е разрушила, така че и балансовата стойност е доста висока.
Мога ли да направя протокол за корекция на ДДС по чл.79, ал.3, т.1 както, ако я продадем и изберем да е освободена доставка?
#1 | 22.03.2018, 11:52
Публикации: 9297 / 1582
Всъщност каква е идеята Ви ? Притеснявате се от сумата ? Не искате да ползвате ДК на сградата ?
Иначе опис вече не се подава в НАП, но се въвежда в СД ЗДДС.
#2 | 22.03.2018, 12:55
Публикации: 28 / 0
Основно се притеснявам сумата на ДДС-то, което трябва да внасям да не е много голяма,  затова искам да посоча възможно най-ниска цена на сградата в описа на наличинте активи. Най ме устройва варианта, ако мога да коригирам ползвания данъчен кредит при покупката на сградата по формулата в чл.79, ал.3 от ЗДДС.
#3 | 22.03.2018, 13:06
Публикации: 9297 / 1582
Основно се притеснявам сумата на ДДС-то, което трябва да внасям да не е много голяма,  затова искам да посоча възможно най-ниска цена на сградата в описа на наличинте активи. Най ме устройва варианта, ако мога да коригирам ползвания данъчен кредит при покупката на сградата по формулата в чл.79, ал.3 от ЗДДС.

Какво законово основание бихте имали за тази корекция ? Най-добре направете една оценка чрез лицензиран оценител, направете я приемлива и на тази база си платете ДДС-то. То и сградата Ви е доста стара.
#4 | 22.03.2018, 13:24
Публикации: 28 / 0
Основанието ми за корекзия според мене е следното - чл.111 ЗДДС гласи. Чл. 111. (1) (Към датата на дерегистрацията се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и услуги, за които изцяло, частично или пропорционално на степента на използване е ползвало данъчен кредит
и чл. 79 ЗДДС Корекции при унищожаване, липси и брак на стока или при доставка на стока или услуга
(3) За стоките и услугите, които са или биха били дълготрайни активи, за целите на ал. 1 и 2 лицето дължи данък в размер, определен по следната формула:
1. за недвижимите имоти:
а) за които при придобиването или изграждането е приспаднат изцяло данъчен кредит, тъй като лицето е възнамерявало да ги използва в рамките на независимата си икономическа дейност само за доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит:

ДД = НДДС x 1/20 x БГ, или
#5 | 22.03.2018, 13:35
Публикации: 9297 / 1582
Вижте чл.27 ал.5  ЗДДС :

Скрит текст :
Не мисля, че следва да правите корекция на ползвания данъчен кредит.
#6 | 22.03.2018, 13:53
Публикации: 28 / 0
Благодаря за отделеното време.
#7 | 13.05.2019, 16:05
Публикации: 35 / 1
Здравейте,
при дерегистрация по зддс дан. основа от описа на наличните активи по чл.111 към дататана дерегистрация, на които се начислява ддс, трябва ли да излиза в справката декларация по зддс в клетка 11 или само ддс-то в клетка 21?
#8 | 13.05.2019, 21:23
Публикации: 35 / 1
Никой ли не е имал дерегистрация по ЗДДС?
#9 | 14.05.2019, 11:03
Публикации: 9297 / 1582
Посочвате си и данъчната основа и ДДС .
#10 | 04.04.2020, 23:28
Публикации: 1 / 0
Благодаря за отделеното време.
Здравейте, предстои ми доброволна дерегистрация по ДДС. Имам налична сграда, която е придобита преди 18г., тогава е ползван данъчен кредит. Сега в описа, каква стойност да посоча? Пазарната цена, кой може да ми я определи, при лицензиран оценител ли трябва да отида или някой друг?
Ако посоча покупна цена, ще е много висока, ако посоча балансова стойност, последните 10 г. сградата не е използван и не сме й начислявали амортизацииа, а доста се е разрушила, така че и балансовата стойност е доста висока.
Мога ли да направя протокол за корекция на ДДС по чл.79, ал.3, т.1 както, ако я продадем и изберем да е освободена доставка?
Имам същия казус и искам да се позова на чл.45,ал.3 от ЗДДС.Моля Цвети да се свърже с мен,за да се поуча от опита и на имейл migar@abv.bg
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове