Щета

26.03.2018, 09:53 2217 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.03.2018, 09:53
Публикации: 279 / 8
Здравейте!Запитването ми е следното:
Получена сума по фирмената разплащателна сметка за щета от Застрахователно дружество.Фирмата е недействаща от 2016 година.Няма приходи и разходи свързани с  дейността на фирмата.Следва ли да се отчете като приход и да се обложи с корпоративен данък в ГДД чл.92 за 2017 г.,или да стои като салдо в разчети със застрахователи?
#1 | 26.03.2018, 10:51
Публикации: 10210 / 1765
Следва ли да се отчете като приход и да се обложи с корпоративен данък в ГДД чл.92 за 2017 г
СС № 8
.............
3.2. Печалбата или загубата за отчетния период включва:
а) печалбата или загубата от обичайната дейност, и
б) извънредните статии.
..............
4.3. Като извънредни статии се представят:
...............
в) сумата на получените застрахователни обезщетения.
#2 | 26.03.2018, 14:16
Публикации: 279 / 8
СС № 8
.............
3.2. Печалбата или загубата за отчетния период включва:
а) печалбата или загубата от обичайната дейност, и
б) извънредните статии.
..............
4.3. Като извънредни статии се представят:
...............
в) сумата на получените застрахователни обезщетения.

Благодаря за отговора delphine!
Имам и още един въпрос:Застраховките на автомобила също са платени от разплащателната сметка.Трябва ли да ги осчетоводя като разходи, след като фирмата не е осъществявала дейност и автомобила е ползван изцяло за лични нужди .Аз мисля,че няма да са данъчно признати и трябва да преобразувам резултата в ГДД или изобщо да не ги осчетоводявам.А данъка в натура съгласно чл.204 ал 1,т.4 трябва ли да начисля и  в/у 100% от р-дите за застраховки?
#3 | 26.03.2018, 15:18
Публикации: 10210 / 1765
...фирмата не е осъществявала дейност и автомобила е ползван изцяло за лични нужди .

Не отговаряте на изискванията за фирма, неосъществявала дейност. Имате приход съгласно СС 8 .
Скрит текст :

Ако формирате разходи по чл.204 при положение, че автомобилът се ползва само за лични нужди - да, начислявате и данък и не преобразувате. Разходът и данъкът са признати за данъчни цели.Вижте ЗКПО чл.206.
#4 | 26.03.2018, 16:24
Публикации: 279 / 8
Благодаря за отговора delphine!
Имам и още един въпрос:Застраховките на автомобила също са платени от разплащателната сметка.Трябва ли да ги осчетоводя като разходи, след като фирмата не е осъществявала дейност и автомобила е ползван изцяло за лични нужди .Аз мисля,че няма да са данъчно признати и трябва да преобразувам резултата в ГДД или изобщо да не ги осчетоводявам.А данъка в натура съгласно чл.204 ал 1,т.4 трябва ли да начисля и  в/у 100% от р-дите за застраховки?
Благодаря за отговора delphine!
Имам и още един въпрос:Застраховките на автомобила също са платени от разплащателната сметка.Трябва ли да ги осчетоводя като разходи, след като фирмата не е осъществявала дейност и автомобила е ползван изцяло за лични нужди .Аз мисля,че няма да са данъчно признати и трябва да преобразувам резултата в ГДД или изобщо да не ги осчетоводявам.А данъка в натура съгласно чл.204 ал 1,т.4 трябва ли да начисля и  в/у 100% от р-дите за застраховки?
Аз така мисля,че автомобилът е ползван само за лични нужди,тъй като няма приходи от дейността,а само извънреден приход,а разходите са само от застраховките на колата.Затова се затруднявам определяне дан.основа за начисляване на 100% или 50% данък натура.Много се извинявам,че много Ви занимавам,но се затруднявам в това,как да реша това при съставяне на ГДД.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група