Проблем с осигурителен доход!

20.02.2012, 10:12 77577 85

#20 | 20.02.2012, 10:12
Публикации: 204 / 9
Същите са длъжни да актуализират трудовите възнаграждения в зависимост от минималния осигурителен доход за професии и длъжностни нива. Но това не се прави, а счетоводителите са специалисти, и изпълняват това, което им се нареди.

ДТМ, от къде произлиза това задължение?
Кодекс на труда!
Предмет и цел
Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Този кодекс урежда трудовите отношения между работника или служителя и работодателя, както и други отношения, непосредствено свързани с тях.
(2) (Нова - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) Отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Този кодекс цели да осигури свободата и закрилата на труда, справедливи и достойни условия на труд, както и осъществяване на социален диалог между държавата, работниците, служителите, работодателите и техните организации за уреждане на трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения.
Чл. 74. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Трудов договор, който противоречи на закона или на колективен трудов договор или ги заобикаля, е недействителен.

Осигурителните отношения са непосредствени отношения, свързани с трудовите отношения, като осигурителните отношения се пораждат от трудовите, а не обратното, поради необходимостта от престацията на работната сила.
Проблемът е, че това статукво се поддържа от счетоводните среди в т.ч. и НАП и Сметната палата.
Ето, вижте как се извършва осигуряване то в държавния сектор. Там каквото е начислено във фонд работна заплата, това е и осигурителен доход.
Поставих въпрос на мой колега да ми даде справка от 2009г. за отбраната, но ще поискам и от МВР.  И после ще направя анализ.
Както се твърди от другите дискутиращи, излиза така осигуряването е процес независим от трудовия, но не е така, а е обвързан със съответното щатно разписание. ТРЗ-органите са длъжни да се ръководят от горните членове, и да предоставят на работодателя си сведения за корекции на трудовите възнаграждения в зависимост от актуалните, посочени в закон.
Това е в общи линии!
#21 | 20.02.2012, 12:25
Публикации: 204 / 9
Кодекс за социално осигуряване-чл.6
(2) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:
1. максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица, определен съобразно облагаемия им доход за дейността като самоосигуряващо се лице;/ето, от тук произтича задължението към работодателя, актуализира трудовите възнаграждения/
3. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.

Е, питам аз, как може брутната заплата да е по-малка от МОД за съответната професия и ранг/длъжност/, да се съставя декларация-Д1 с данни за осигуряване, равни на МОД, която е надписвана от счетоводството на работодателя, и същата да е равна МОД. Явно е, че и НАП си затварят очите. Това е!
Значи правилно съм взел становище, че БТВ=ОД, което трябва да е равно или по-голямо от МОД.

Споделям това, защото мисля да поставя на вниманието на съдията по трудовоправен спор, да обяви за недействителен ТД в частта на БТВ, тъй като реално е нарушен ЗБДОО, и ОД е по-малък от МОД за моята професия аналитичен специалист.
Моля, да бъда извинен, но законите са си хубави, но липсва нормално изпълнение на базовите законови изисквания.

Така, че, посъветвайте ме, дали да искам данъчна-осигурителна ревизия на работодателя си, макар и бивш!
#22 | 20.02.2012, 12:41
Публикации: 204 / 9
Повдигнатият текст е по-скоро към т.3!
#23 | 20.02.2012, 13:23
Публикации: 3145 / 253
Това касае върху какво да се внасят осиг.вноски, а не че трябва възнаграждението на работника да е равно с МОД.
#24 | 20.02.2012, 13:40
Публикации: 204 / 9
Това касае върху какво да се внасят осиг.вноски, а не че трябва възнаграждението на работника да е равно с МОД.
Да, ама НЕ, казваше един известен журналист!  :P
Щом осигурителните вноски са на база минимален осигурителен праг/МОД/ или по-голям, а ако такъв не съществува в дадено предприятие, то трябва да бъде коригиран т.е. вдигат се възнагражденията, които трябва да са еквивалентни на МОД за съответната професия, а от тук и осигурителните вноски, които се изчисляват на база ОД, образуван всички трудови възнаграждения, така мисля!

ОД е доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност, а ако той е по-нисък от регламентирания се повдига. Толкова ли е трудно за разбиране.
ЗБДОО е мултипликатор на трудовите възнаграждения!
#25 | 20.02.2012, 13:42
Публикации: 3145 / 253
Даааааа, ама не ;)
Никъде из нормативите няма такова изискване БТВ да е равно на МОД!
#26 | 20.02.2012, 13:45
Публикации: 204 / 9
Даааааа, ама не ;)
Никъде из нормативите няма такова изискване БТВ да е равно на МОД!
Госпожо, чл.1 от КТ и чл.75 от КТ са базисни.
Нормативът е в това, че осигурителното отношение е непосредствено и подлежи на защита по чл.1 от КТ и чл.74 от КТ.

чл.1(3)КТ (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Този кодекс цели да осигури свободата и закрилата на труда, справедливи и достойни условия на труд, както и осъществяване на социален диалог между държавата, работниците, служителите, работодателите и техните организации за уреждане на трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения.

 
#27 | 20.02.2012, 13:57
Публикации: 3145 / 253
Никъде не виждам в чл.74 от КТ изискване за възнаграждението, като условия за обявяване на ТД за недействителен. Когато работник е сложил подписа си на ТД, то с това дава съгласието си на всичко, което е записано в него като клаузи за трудовите правоотношения между него и работодателя му.
#28 | 20.02.2012, 14:00
Публикации: 204 / 9
Разглеждам законите в системната им връзка, и не се учудвайте на тези разсъждения. Как, тогава ще има справедливост, като всеки се уповава на наредбите и се забравят основните принципи в един кодекс.
Моля ви! ::) Не ме карайте, да си правя експерименти с някои съдии и вещи лица  :P
Чао, и доскоро!
Това е от един стопаджия-счети, който много обича работата на професионалните счетита, които познава.
Благодаря ви, и ако съм настъпил някой, моля, да прощава!  :P :P
#29 | 20.02.2012, 14:03
Публикации: 204 / 9
Никъде не виждам в чл.74 от КТ изискване за възнаграждението, като условия за обявяване на ТД за недействителен. Когато работник е сложил подписа си на ТД, то с това дава съгласието си на всичко, което е записано в него като клаузи за трудовите правоотношения между него и работодателя му.
Госпожо, работодателят е длъжен да му предостави условия на труд/справедливи и достойни/, посочени в чл.1, като там се включват и трудовите възнаграждения.
#30 | 20.02.2012, 14:05
Публикации: 3145 / 253
Г-не, това което му е предложил работодателят го  е написал в ТД, това са условията на ТД. Работника се е съгласил и го е подписал. Не виждам нищо нередно в това.
#31 | 20.02.2012, 14:06
МамаБожка
ДТМ, два дена те чета и не мога да разбера къде всъщност е проблема. Работодателя НЕ Е ДЛЪЖЕН да актуализира РЗ. Работодателя е ДЛЪЖЕН да внася осигуровки най-малко на МОД. РЗ на работника, МОЖЕ да е по ниска от МОД и тогава работодателя внася осигуровки върху МОД.
Мисля, че повече по тази тема, няма какво да се коментира, защото тя е просто изчерпана. Всички колеги до тук ти казаха това, което ти пиша и аз, а то е: РАБОТНАТА ЗАПЛАТА НА РАБОТНИКА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОД МИНИМАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД ЗА ДЕЙНОСТТА
#32 | 20.02.2012, 17:03
Публикации: 204 / 9
ДТМ, два дена те чета и не мога да разбера къде всъщност е проблема. Работодателя НЕ Е ДЛЪЖЕН да актуализира РЗ. Работодателя е ДЛЪЖЕН да внася осигуровки най-малко на МОД. РЗ на работника, МОЖЕ да е по ниска от МОД и тогава работодателя внася осигуровки върху МОД.
Мисля, че повече по тази тема, няма какво да се коментира, защото тя е просто изчерпана. Всички колеги до тук ти казаха това, което ти пиша и аз, а то е: РАБОТНАТА ЗАПЛАТА НА РАБОТНИКА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПОД МИНИМАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД ЗА ДЕЙНОСТТА
Мама Божка, ако допусна, че вашата теза е правилната, то образувания осигурителен доход съгласно чл.6, ал.2 от КСО ще е под минималния осигурителен доход за съответнта професия т.е. ще нарушите чл.8 от ЗБДОО.
Остава съображението, че е нужна актуализация на трудовото възнаграждение. Не е законосъбразно ОД да се базира самостоятелно на стойностите на МОД за съответните професии, защото чл.6, ал.2 от КСО изисква ОД да е сума от всички трудови възнграждения, начислявани и неизплатени за дадения период.
Моля за контрааргументи на моята теза. Имайте предвид, че чл.1 от КТ задължава работодателите да осигуряват справедливи и достойни условия на труд, както и за непосредствени отношения, каквото се осигурителното отношение. Направих си труда, да прегледам много дискусиите, но никъде не видях понятия като справедливи и достойни условия на труд и пр.. За мен нормите на закона се разглеждат в системната им връзка, защото закона е една органична цялост на едни обществени отношения, които няма как да се  разглеждат изолирано. Така смятам.
#33 | 21.02.2012, 07:36
Публикации: 6403 / 1130
ДТМ, справедливите и достойни условия на труд касаят преди всичко работната среда. За целта е приет ЗБУТ.
"Достойното" заплащане е гарантирано от минималната работна заплата, която се договаря от тристранката.
МОД е всъщност фискален инструмент, който "връзва" приходите в НОИ гарантиращи покриването на планираните разходи. (Въпреки, че отменихме централизиланото планиране, бюджетът е годишен държавен план.)
МОД се въведе за да пребори порочната практика всички да се осигуряват на МРЗ. И заживя самостоятелен живот.... Вече се използва по усмотрение на съставителите на бюджета за неговото балансиране без каквато и да било връзка с реалната цена на труда на трудовия пазар. А цената на труда реално зависи от съотношението търсене/предлагане. Щом за дадено работно място работодателят е определил съответно заплащане, значи има кой да предложи работната си сила на тази цена.
Ако считате, че има порок при взаимосвързаното прилагане на действащото законодателство, можете да се опитате да докажете това в съда.
Всички колеги в този форум се сблъскват с безумни законови разпоредби, но целта е да си помагаме в тяхното прилагане и успешно го правим.
Повдигнатият от вас въпрос е интересен и несъмнено би заинтригувал една значително по-широка аудитория, която бихте могли да намерите в едно телевизионно студио, например. :smile1:
#34 | 21.02.2012, 09:01
Публикации: 204 / 9
ДТМ, справедливите и достойни условия на труд касаят преди всичко работната среда. За целта е приет ЗБУТ.
"Достойното" заплащане е гарантирано от минималната работна заплата, която се договаря от тристранката.
МОД е всъщност фискален инструмент, който "връзва" приходите в НОИ гарантиращи покриването на планираните разходи. (Въпреки, че отменихме централизиланото планиране, бюджетът е годишен държавен план.)
МОД се въведе за да пребори порочната практика всички да се осигуряват на МРЗ. И заживя самостоятелен живот.... Вече се използва по усмотрение на съставителите на бюджета за неговото балансиране без каквато и да било връзка с реалната цена на труда на трудовия пазар. А цената на труда реално зависи от съотношението търсене/предлагане. Щом за дадено работно място работодателят е определил съответно заплащане, значи има кой да предложи работната си сила на тази цена.
Ако считате, че има порок при взаимосвързаното прилагане на действащото законодателство, можете да се опитате да докажете това в съда.
Всички колеги в този форум се сблъскват с безумни законови разпоредби, но целта е да си помагаме в тяхното прилагане и успешно го правим.
Повдигнатият от вас въпрос е интересен и несъмнено би заинтригувал една значително по-широка аудитория, която бихте могли да намерите в едно телевизионно студио, например. :smile1:
Съгласен съм с вас! Но, аз дадох пример, когато сумата от трудови възнаграждения е по-малка от съответния МОД, и какво правим тогава. Тук не говорим за политика, а за точното изпълнение на закона. Политиката се реализира с фискални инструменти, прагове и т.н., но за политика спира да се говори, когато има действащо законодателство, като изхождам от позицията, че съм физическо лице, а не политическа партия или синдикат.
И ето, аз имам факти, достатъчни за да сезирам НАП, че в н-ското предприятие се извършва незаконно осигуряване или казано иначе, сумата от реализираните трудови възнаграждения, от които се образува осигурителния доход по чл.6, ал.2 от КСО е по-малка от съответния МОД за моята професия "аналитичен специалист" при съответния код за икономическа дейност.
Моля посъветвайте ме, като не налагам тезата си "силово" чрез инат, а от извлеченията от ведомости за заплати и справка от НАП, и разполагам с достатъчно факти.
Затова едната регулация е да се повиши един компонентите на осигурителния доход, а другия е смяна МОД.
#35 | 21.02.2012, 10:15
МамаБожка
Но, аз дадох пример, когато сумата от трудови възнаграждения е по-малка от съответния МОД, и какво правим тогава.
Ми нищо не правим, защото закона го позволява.

И ето, аз имам факти, достатъчни за да сезирам НАП, че в н-ското предприятие се извършва незаконно осигуряване или казано иначе, сумата от реализираните трудови възнаграждения, от които се образува осигурителния доход по чл.6, ал.2 от КСО е по-малка от съответния МОД за моята професия "аналитичен специалист" при съответния код за икономическа дейност.

Сезирай ги и те ще ти отговорят същото, което ние казваме тук от три дена. Даже може и да те сръчкат :P Обаче това предложение на Иренка е фантастично-викай телевизията ;D
#36 | 21.02.2012, 10:34
Публикации: 204 / 9
Но, аз дадох пример, когато сумата от трудови възнаграждения е по-малка от съответния МОД, и какво правим тогава.
Ми нищо не правим, защото закона го позволява.

И ето, аз имам факти, достатъчни за да сезирам НАП, че в н-ското предприятие се извършва незаконно осигуряване или казано иначе, сумата от реализираните трудови възнаграждения, от които се образува осигурителния доход по чл.6, ал.2 от КСО е по-малка от съответния МОД за моята професия "аналитичен специалист" при съответния код за икономическа дейност.

Сезирай ги и те ще ти отговорят същото, което ние казваме тук от три дена. Даже може и да те сръчкат :P Обаче това предложение на Иренка е фантастично-викай телевизията ;D

Кое позволява закона? Да се злоупотребява с осигуряването или да се толерира от НАП двоен стандарт.
Щото, МамоБоже, сумата от начислените ми трудови възнаграждения, от които се образува осигурителния доход е по-малък МОД за моята професия т.е. моето БТВ е по-малко от заявеното като осигурителен доход в справка с Д1 в НАП. Това са фактите, МамоБоже  :air_kiss: :P
#37 | 21.02.2012, 10:39
Публикации: 204 / 9
А, какво ще каже Таня-ЛС? :P
Танче, какво смяташ ти по въпроса, като най-осведомена :P
#38 | 21.02.2012, 14:23
МамаБожка
А, какво ще каже Таня-ЛС? :P
Танче, какво смяташ ти по въпроса, като най-осведомена :P

Танче ти е отговорила още вчера по въпроса, както и всеки един от тук ти отговорихме, че РЗ може да е по-ниска от МОД
покажи ми законово основание, което да казва обратното?
само не ми говори за достойно заплащане и справедлив труд... това са общи приказки
#39 | 21.02.2012, 14:50
Публикации: 204 / 9
 :P
Танче ти е отговорила още вчера по въпроса, както и всеки един от тук ти отговорихме, че РЗ може да е по-ниска от МОД
покажи ми законово основание, което да казва обратното?
само не ми говори за достойно заплащане и справедлив труд... това са общи приказки
МамаБоже, аз използвам системата от уравненията в чл.6,ал.2 от КСО  :P
Виждам три уравнения, на които се основава качественото и количественото оценяване на осигуряването като дейност.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група